Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  29.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  MAÇKA

  Gözler Maçka Parkı'ndaki köpeklerde

  Maçka parkının misafirleri köpekleri ve yardımsever hayvanseverleri zor günler bekliyor.

  Maçka parkı ve çevresinde yaşama mücadelesi veren, ama hayvanseverler tarafından bakılıp gözetilen sokak köpeklerinin büyük tehlike içinde olduğu haberini aldık. Nedeni, otalığı saran bir dedikodu. Parkta bakılan, aşılı hayvanların katledileceği ve bunun için de kuduz söylentisi çıkarılarak bir zemin hazırlanacağı yolunda söylentiler yüzünden hayvanseverler parkta nöbet tutmaya başladı.

  Öte yandan geçtiğimiz günlerde Osmanbey Hayvanları Koruma Derneği’nin maddi sıkıntılar nedeniyle aşı yardımını kesmesi ve ortaya atılan köpek katliamı iddaları da hayvanseverleri iyice endişelendirdi.

  Çevre sakinleri en son 1.5 ay önce Teşvikiye Abdi İpekçi Caddesi'nde yaşanan köpek katliamı sonrası aynı olayın buradaki köpeklerin de başına gelmemesi için hemen kolları sıvadı. Katliamın önüne geçmek için imza kampanyası başlatan hayvanseverler ilk olarak bu imzaları Çevre Bakanlığı’na daha sonra da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ulaştırdı. Parktaki hayvanların bakımı ise yine bu hayvanseverler tarafından yapılıyor; tasmalarından kısırlaştırılmalarına kadar bütün ihtiyaçlarıyla ilgilenen çevre sakinleri ‘‘bu köpekler aşılı, tasmalı ve kısırlaştırılmış'' diyor ve bu olaya bir anlam veremiyor.

  Dernek ne diyor?

  Osmanbey Türkiye Hayvanları Koruma Derneği ise iddiaları tamamen yalanlıyor. 1924 yılında kurulan ve bu güne kadar devletten yardım almadan kendi çabalarıyla ayakta kalma mücadelesi veren dernek, maddi sıkıntılar yüzünden aşı yardımını kestiklerini belirtiyor. Aşılamaya ve kısırlaştırmaya büyük önem veren kurum bu aşılamaların pahalıya mal olduğunu ve artık derneğin bu masrafların altından kalkamadığını da sözlerine ekliyor.

  Bünyelerinde 4 veteriner hekimin ve her an servise hazır 2 aracın dışında bir de personelin olduğunu, onların ise sadece hayvanseverlerin yardımlarıyla ayakta durduklarını söyleyen dernek yetkilileri, ‘‘Kimse yardım için belediyeye gitmiyor, artık biz her isteyene aşı yardımı yapamayız '' diyor.

  Durum karşısında hayvanseverler endişeli, görevliler çaresiz, hayvanlar ise herşeyden habersiz, çevredeki hayvanseverlerin himayesi altında kaderleriyle başbaşa.

  Ama pekçok hayvanseverin gözü, Maçka Parkın'ndaki köpeklerin üstünde. Onların kılına zarar gelmemesi için.

  Biline...

  Nadja İNCİYAN

  Önlem alındı ama nafile

  ŞAŞKINBAKKAL

  Geçtiğimiz günlerde Acun Sokak sakini bir okurumuzun şikayetini, ‘‘Alt geçit tehlikeli olmaya başladı'' başlığı ile vermiştik. Geçitteki trafiğin, yolun eğimi, uyarıcı levhanın olmayışı gibi nedenlere kazalara davetiye çıkardığı belirtiliyordu. Duyarlı davranan yetkililer haberin üzerine kolları sıvayarak geçit işaretleri yerleştirerek tehlike yaratan durumu ortadan kaldırmaya çalışıyor.

  Ne var ki fotoğraflardan da anlaşılacağı gibi, bütün uyarılara rağmen kurallar çiğneniyor.

  Ağaç fidanları da çözüm değil

  BAKIRKÖY

  Bakırköy'den arayan bir okurumuz, uzun zamandır dikkatini çeken ve kendisine epey masrafa yol açan bir durumu aktardı. Yolların yeniden düzenlenerek kaldırımların yapıldığını ve çalışmanın çok başarılı olduğunu belirten okurumuz, yeni düzenle birlikte ortaya çıkan sorunu şöyle dile getirdi: ‘‘Araçlar, park edecek yer bulamadığı için kaldırımlara park ediliyordu. Bunun üzerine önce kazıklar dikildi. Ama nasıl önlem alınırsa alınsın park etmekte ısrarlı sakinler yolu iyice daralttıkları gibi kaldırımları da yürünmez hale getirdiler. Yollar öyle hale geldi ki, en küçük bir araç bile park eden araçlar yüzünden hasar görmeden dönüşü gerçekleştiremiyor. Bunun üzserine kazıklar yerine ağaç fidanları çözüm olarak görüldü. Ama bu kez de fidanlara hasar vermek pahasına, bu sefer de eğri büğrü park ediliyor. Sonuç ortada: Ne kaldırımlar yayalar tarafından kullanılabilir durumda, ne de araçlar hasar görmeden dönüş yapabiliyor. Fidanlar zarar görüyor ve ilerde gelişip büyüyecek olan bu fidanların yine sorun yaratacağını düşünüyorum''...

  YÖNETİLENLERİN DİKKATİNE

  İstinye Devlet Hastanesi'nden açıklama: Atık tankı yok

  20.09.2000 tarihinde köşemizde İstinye Koyu’ndaki kirliliğine değinilmişti. Bir okurumuzun balık tezgahlarında kanalizasyon içeriği gördüğüne dair şikayeti üzerine Perizat Şanlı konuyla igilenmiş ve haberi yayınlanmıştı. Yazıda koyun kirlenme nedenlerinden biri olarak İstinye Devlet Hastanesi'nin atık tanklarını dezenfekte her türlü türlü atık suyun koya boşaltılması gösterilmişti. Bunun üzerine İstinye Devlet Hastanesi'nden bir açıklama geldi. Açıklamada şöyle: ‘‘Hastanemizde atıkların dezenfekte edildiği herhangi bir tank yoktur. Hastanemizin kirli suları merkezi kanalizasyon sistemine boşaltılmakta diğer atıklar ise Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla çevre kirliliğine sebebiyet vermeden kaldırılmaktadır.''

  TEL: 0 800 219 60 48

  FAKS: 0 212 677 03 98

  E-MAİL: ngedik@hurriyet.com.tr

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı