Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  21.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  Servisten bağış, hizmet ve tehdit

  Öğrenci velileriyle servis ihalesini kazanmış tur şirketleri arasında yaşanan gerginliklerden biri de Esenkent Atatürk İlköğretim Okulu'nda meydana geldi.

  Esenyurt Beldesi'ndeki Esenkent'te oturan öğrenciler, aynı sitede yürüyerek 15 dakika mesafede bulunan ilköğretim okuluna servis aracıyla gidiyorlar. Bu yıl okulun açtığı ihaleyi, Akkayalar Tur adlı şirket kazandı. İhaleye göre, site içindeki bu kısa yolculuk için tur şirketi her öğrenciden ayda 20 milyon lira alacaktı.

  Ancak öğrenci velilerinden Perihan Ünal, Mahperi Gündoğdu, Hanife Şulekoğlu ve sitede kapıcılık yapan Selami Demirtaş, bu servis ücretini karşılamakta çok zorluk çekeceklerini anlayınca başka bir çözüm aradı. Dört veli, sonunda bir ticari taksiyle, öğrenci başına 12 milyon liraya anlaştı.

  Ancak, okulun taşımacılık işini üstlenen Akkayalar Tur taksinin öğrenci taşımasına karşı çıktı. Bunun üzerine dört veli, önceki gün okul yönetimine şikayetlerini iletmek üzere Esenkent Atatürk İlköğretim Okulu'na gittiler. Hürriyet İstanbul ekibi de onlarla birlikteydi.

  Veliler müdür yardımcılarından biriyle görüşerek sorunlarını aktardılar. Biz de olayın tüm taraflarıyla görüşme imkanını bulduk.

  Servis çetesi yakalandı

  Bahçelievler Yayla İlköğretim Okulu öğrenci servisi ihalesini yasal olmayan yollardan alan çete yakalandı. Çeteye maddi menfaat karşılığı göz yumduğu ileri sürülen Okul Müdürü ve Okul Aile Birliği Başkanı’nın da aralarında bulunduğu 9 kişi gözaltına alındı.

  İstanbul Organize Suçlar ve Silah Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine okul servisi ihalesiyle ilgili soruşturma başlattı. Servis ihalesini yasal olmayan yollardan aldıkları iddia edilen 7 kişiyi yakalayan polis, Okul Müdürü Turgut Beyazıt ile Okul Aile Birliği Başkanı ve aynı zamanda Bakırköy Devlet Hastanesi Müdürü Orbay Demirci'yi de gözaltına aldı. Çete mensuplarının, yüksek rakam vermelerine rağmen, okul yetkililerine para vererek, ihaleyi aldıkları, ihaleye katılan diğer şirketleri tehdit ettikleri ileri sürüldü.

  VELİLER

  Şoförümüzü tehdit ediyorlar

  Velilerden Perihan Ünal, kendi açılarından durumu şöyle anlattı:

  ‘‘Bizlerden talep edilen ücreti karşılayabilecek durumda değiliz. Ben depremzedeyim, aramızda kapıcı bir arkadaş da var. Yani maddi durumumuz iyi değil. Bu nedenle aramızda toplandık, çocuklarımızı getirip götürsün diye bir taksiyle anlaştık. Kişi başına 8 milyon TL kardayız. Ama şimdi de yeni bir sorun çıktı: Servis şoförleri. Bu insanlar bizlere böyle bir hakkımız olmadığını, çocuğumuzu özel aracımızla getirmemiz gerektiğini söylüyorlar. Mahallemize kadar gelip bize küfür ediyorlar. Taksi şoförünü dövmekle tehdit etmişler. Bizler veliler olarak çocuklarımızı bu tip insanlara emanet etmek istemiyoruz. Şoförler, çocuklara da bizlere yaptıkları gibi kaba davranıp hakaret ediyorlar.’’

  TUR ŞİRKETİ

  Bizden başkası taşıyamaz

  Akkayalar Tur ise, kendi açısından haklı olduğunu savundu. Akkayalar Tur'un Esenkent Servis Sorumlusu Eyüp Akkaya, ‘‘Biz tüzüğü uyguluyoruz’’ dedi.

  Akkaya, Milli Eğitim Bakanlığı'nın okullara yolladığı tüzüğe göre servis firmasının araçlarından başka, korsan araçların öğrenci taşıyamayacağının hükme bağlandığını belirtti.

  Akkaya'nın öğrenci taşımasında getirilen kısıtlamalar hakkında verdiği bilgiler çok ilginçti:

  ‘‘Dışarıdan gelen özel araçlar, kendi çocuğunun dışında aynı soyadını taşıyan akrabalarını okula getirebilir. Komşu çocuğu, yeğen vb. taşıyamazlar. Ama bizim olayımızdaki dört velinin çocuklarını taşıyan araç özel araç değil, ticari bir araç. Biz vergimizi veriyoruz, usulüne uygun çalışıyoruz. Bu taksi gibi okula öğrenci taşıyan araçların plakasını alıp jandarmaya bildiriyoruz, jandarma da bu araç sahiplerini buldukları yerde yakalamakla yükümlü. Okula bu şekilde öğrenci taşıyan araçlar bizden korkuyor, öğrenciyi okula 200-300 metre kala bırakıyor. Hatta geçen yıl bu nedenle iki öğrenci arabanın altında kalarak ayaklarını kırdı.’’

  MÜDÜR YARDIMCISI

  Tur şirketi çok hizmet veriyor

  Esenkent Atatürk İlköğretim Okulu Müdür Yardımcılarından Adil Yanar ise, olayda taraf olmamayı tercih etti. Ancak Adil Yanar, tur şirketinin okula önemli bağışlar yaptığını özellikle vurguladı:‘‘Okulda çalışanların en az yarısının ücreti servis firmasının yaptığı bağışlardan karşılanıyor. Akkayalar Tur öğrencileri gezilere bedava götürüyor ve okulda bütün gün bekleyen nöbetçi araç gibi ekstra hizmetler veriyor.’’

  Ancak Müdür Yardımcısı Yanar, ‘‘Sonuçta bu velilerin çocuklarını okula kendi diledikleri şekilde getirme özgürlükleri var mı?’’ şeklindeki sorumuza ise olumlu cevap verdi.

  Özlem NUMANOĞLU

  YÖNETİLENLERİN DİKKATİNE

  ‘‘Yine-yeni kaldırım sendromu’’ bitiyor

  KADIKÖY

  Bilindiği gibi kentimizde en sık rastlanan manzaralardan biri kaldırım yenileme. Çoğu durumda okurlarımız üstüste tekrarlanan bu işlemin nedenini merak eder, kısıtlı olan para kaynağının boşa harcandığı endişesini dile getirirler. Bu açıdan Kadıköy Belediyesi'nin Caddebostan Topağaç Sokak'ta başlattığı yeni çalışma diğer belediyelere örnek olacak nitelikte.

  Çalışma, yaklaşık 2-3 ay önce yeni döşenen beyaz parke taşların sökülerek yerine pembe renkli yeni taşların döşenmesiyle başladı. Bu çalışma sayesinde sık sık kaldırımlarda meydana gelen çökme önlenecek ve vatandaş her sene zorunlu hale gelen parke taşların yenilenmesinden ve beraberinde tekrar tekrar ortaya çıkan sorunlardan kurtulacak.

  Normal parke taşın bir süre sonra kaldırımda meydana getirdiği çökmeyi engellemek için artık parke taşlar yeni bir sistemle asfaltlama üzerine yapılıyor böylece hem kaldırımlardaki çökme önleniyor hem de çevre sakinleri kaldırım yapımıyla ortaya çıkan pislikten kurtuluyor. Topağaç Sokak'tan önce Bağdat Caddesi Noter Sokak'ta yapımına başlanan yeni kaldırımlar halkın olumlu tepkisini çekmiş ve Bağdat Caddesi'ni kaldırım sorunundan kurtarmış. Şimdi amaçlanan ise Kadıköy'ün de bu sorundan bir an önce kurtulması.

  Nadja İNCİYAN

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Hangi hızla gitmemiz gerekiyor?

  YEŞİLKÖY

  Yeşilköy'deki dört şeritli yolla ilgili olarak bir okurumuz aradı. Şöyle diyordu: ‘‘Eskiden saatte 50 km hızla giderken trafik polisleri hızlanmamız için işaret ederlerdi. Şimdilerde saatte 80 km ile giderken hız yapıldığı için ceza kesiliyor.

  Bu konuda bir belirsizlik var. Hiç değilse sürate ilişkin bir tabela konursa sürücülerin de kafası karışmayacak, kimse de hata yapmayacak.’’

  Yeşil alan yavaş yavaş yok oluyor

  ŞAŞKINBAKKAL

  Bağdat Caddesi, Şaşkınbakkal'dan arayan bir okurumuz, eski Adil Restoran'ın karşısında, sahideki Migros'u geçince yeşil bir alanın olduğunu ancak son zamanlarda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını anlattı. Şimdilerde oto yıkama yağlama hizmeti verenlerin ve bir dürümcünün işgal ettiği yeşil alanla ilgili olarak belediyeye başvurduklarını söyleyen okurumuz, şikayetlerinin sonuçsuz kaldığını bildirdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı