Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  08.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Bitmeyen gürültü

  NİŞANTAŞI

  Nişantaşı Sezai Selek Sokak sakinleri gece geç saatlere kadar süren gürültüden şikayetçi.

  Amerikan Hastanesi'nin eski Güzelbahçe Kliniği yerine yapılan bina çalışmaları Sezai Selek Sokak sakinlerini mağdur etti. Faaliyete geçtikleri günden itibaren, şikayet etmedikleri yer kalmadığını, yetkili mercilere dilekçe ile şikayette bulunduklarını söyleyen sokak sakinleri ‘‘Temel kazma çalışmaları sırasında paletli kaya kırıcıların çıkarmış olduğu gürültü inşaat şirketi ve görevlileri tarafından önlenmedi. Bina yapımı sırasında gündüz saatlerinde başlayıp, sabaha karşı 00:30-01:30 ve bazen de 02:00'ye kadar beton pompalama işlemleri yapıyorlar ayrıca hafriyat yükleme çalışmalarını olanca gürültüsü ile sürdürüyorlar'' şeklinde konuştu.

  Herkes etkilendi

  Sokak sakinleri, ne belediyenin, ne zabıtanın, ne de semt karakolunun bu konuda duyarsız kalmalarını anlayamadıklarını söylediler. ‘‘İnsanın gen haritasının çıkarıldığı bu günlerde, bir inşaat şirketinin inşaat çevresindeki insanların fizik ve ruh sağlığını etkileyecek derecede gürültü ile inşaat yapma konusunda gerekli ses yalıtım önlemlerini alamıyor oluşunu kabul etmiyor, almamasını şiddetle protesto ediyoruz’’ diyen sokak sakinleri, ‘‘Bizim mahalle olarak muzdarip olduğumuz tek bir konu vardır: O da gürültü kirliliği'' diyerek yetkilileri uyarıyor.

  Aynur ASLANKAYA

  Mahalleye giriş çıkış sorunu

  SEYRANTEPE

  Seyrantepe'den bir okurumuz, 4. Levent'in karşısındaki Oto Sanayii'nin arkasındaki mahallelerinin 250.000 civarındaki sakiniyle gitgide büyüyen ve gelişmekte olan bir mahalle olduğunu vurgulayark, semtlerine giriş-çıkışla ilgili olarak yaşadıkları sorunu aktarıyor. Bu bölgeye giriş-çıkış trafiğinin tek araç girişli Büyükdere Caddesi girişinden sağlandığını belirten okurumuz, bu ‘‘güdük’’ girişin oto sanayii için bile yetersiz olduğunu belirterek gitgide nüfusu artan mahalleleri için sorun yarattığını ifade ediyor. Mahallelerinin TEM Otoyolu'nun tam yanında olmasının aslında yeni bir giriş-çıkış yolu açısından bir avantaj olduğunu belirten okurumuz, caminin karşısındaki köprünün civarında her iki yöne de giriş çıkış sağlanabilecek geniş bir alan olduğunu söylüyor.

  Okurumuz yetkililerin bu konuya eğilmesini istiyor.

  Kazılan sokak sendromu

  BAHÇELİEVLER

  Bahçelievler, Ulubatlı Hasan Caddesi, Gülhatmi Sokak'tan e-mail gönderen okurumuz şöyle söylüyor:

  ‘‘Sorunumuz, İstanbul'un bitmek bilmeyen sokak kazıları. Sokağımızda 10 gündür kanal değiştime çalışmaları yapıldı. Kanal döşendi, kazılan yerlere toprak-taş, birşeyler atılarak ortüldü. Ancak asfaltlama işi yapılmadan ve hafriyattan doğan pislik, temizlenmeden olduğu ibi bırakıldı. Daha doğrusu sokağın 3, en fazla 5 metrelik yeri asfaltlandı, fakat bir anda çalışmalara ara verildi ve iki gündür görevlilerden sokağa uğrayan olmadı.

  Bir tahmin

  Tahminim şu: Herkes açılışı yapılacak Milli Egemenlik Parkı’yla ilgili olarak harıl harıl çalışıyor. Bütün faaliyetler bu konuya yönlenmiş durumda. Semt sakinleri olarak bu tür çalışmalara karşı değiliz. Ancak öncelikler diye bir şey var. Şu an bizim sokak yeni yağan yağmurla çamur deryasına döndü. Arabamla sokağa girerken arabanın altını vurmam, ayağımın çamur içinde kalması bir yana, 5 yaşındaki kızım şaşkınlık içinde pencereden sokağı izliyor. Sokaklarımızın bu durumunu görünce Avrupa Birliği, Olimpiyatlar, hepsi hayal gibi geliyor.

  Park lambaları yanmıyor

  KOZYATAĞI

  Kozyatağı'nda Hürriyet Parkı'na çok yakın oturduğunu belirten bir okurumuz, havalar çok sıcak olduğu için her akşam parka gittiklerini söyleyerek bu yıl park lambalarının çoğunun yanmadığını bildirdi. İlgilileri konu ile ilgili olarak aradığını belirten okurumuz, henüz bir sonuç alamadıklarını ve şimdi parkın lambalarının tümünün yanmadıını söylüyor.

  Fanlar gece uyutmuyor

  LEVENT

  Levent'ten bir okurumuz, Levent TANSAŞ mağazasının yan tarafında açıkta bulunan fanların sürekli çalıştığını ve büyük gürültü çıkardıklarını anlatıyor. Okurumuz semt sakinlerinin bu gürültü yüzünden geceleri uyuyamadığını belirtiyor ve eğlence yerlerindeki gürültü konusunda son derece duyarlı olan yetkililerin bu konuya da eğilmesini istediklerini belirtiyor.

  TEL: 0 800 219 60 48

  FAKS: 0 212 677 03 98

  E-MAİL: ngedik@hurriyet.com.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı