Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Uykusuz her gece

  Bir okurumuz 3 aydır ‘uyku savaşı’ veriyor. Bütün gün ve gece, kesintisiz gürültü yüzünden uyuyamamak bir yana iş verimi de düşmüş.

  BEŞİKTAŞ

  Beşiktaşlı bir okurumuzdan e-mail aldık. Üç aydan beri uykusuz. Neden mi? İşte anlattıkları:

  ‘‘Ben Beşiktaş’ta oturuyorum. (Sinanpaşa Mahallesi, Çelebioğlu Sokak) Şu anda sokağımızın tam arkasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir katlı otopark ve bir kısım Akaretler Evleri’nin restorasyon çalışması var. İnşaatların yeri; Akaretler tarafından Şair Nedim Caddesi’ne girdiğinizde takriben 300m sağda otopark inşaatı, tam karşısında solda ise restore edilen evler var. İnşaata başlamak için evlerimizin istinat duvarlarını bile yıktılar ve biz inşaatla iç içe vaziyette kaldık. Bu mühim değil, tekrar yapacaklarmış. Çalışmalar başlayalı neredeyse 3 ay oldu.

  Şimdi konuya geliyorum. Gürültü, Gürültü, Gürültü...

  Burada ağır iş makinaları ile derin bir temel kazısı yapılıyor, tabii başka şeyler de. Normal saatlere tabii ki hiç bir itirazımız yok. Beşiktaş’ın ve İstanbul’un otopark ihtiyacı olduğu bir gerçek. Fakat inanın HAFTANIN YEDi GÜNÜ sadece ve sadece sabah ezanının biraz öncesi ve sonrası uyuyabiliyoruz. İnşaatla içiçe olan, yani pencereleri veya balkonları sadece 50 cm mesafede olan apartman sayısı yedi... İşçiler öksürse duyuyoruz. Diğer sokaklardan da gayet rahat duyulabiliyor.

  Kesintisiz gürültü

  1. Ağır iş makineleri sabah 07.00’den gece yarısı 00-01.00’e kadar çalşıyorlar. Fakat şantiye şefi ile yaptığımız şikayet görüşmelerinde sabah 08.00’de başlayıp akşam 20.00’de bitirdiklerini söylüyorlar. ‘Biz herhalde gaipten sesler duyuyoruz’ dediğimizde de inkar ediliyor.

  2. En kötüsü de ağır iş makinelerinin sesi kesildikten sonra sabah 04.30-05.00’e kadar diğer çalışmalar devam ediyor. İşçiler çekiç, kompresör gibi kendilerince daha gürültüsüz aletlerle çalışıp resital veriyorlar ve yine gürültülü bir şekilde kamyon sesleri eşliğinde yükleme-boşaltma yapıyorlar. Bu aşamada otopark ile restorasyon evlerini düet halinde dinliyoruz! Yani tam uyumamız gereken zamanda oluyor bunlar.

  3. Cumartesi ve Pazar hiçbir fark yok.

  4. Neredeyse her gece Beşiktaş Karakolu’nu arayıp şikayette bulundum veya bulunduk. Biz şikayet etmekten, polis de dediklerine göre her gece buraya gelmekten bıkmış. Fakat polisler gittikten sonra hikaye kaldIğı yerden devam ediyor.

  Bugün Pazar

  Bugün Pazar ve yine sabahın 08.00’inde havalı kazı pompası sesleriyle uyandım. Kalktım ve direkt olarak şantiyeye gittim. Tabii ki o saatte mühendis yoktu, bir formenle görüştüm. Tek amacım bugün çalışma izinleri olup olmadığını öğrenmekti. Eger varsa sikayette bulunmayacaktim. Bana bir izin gosterdiler. Saatleri yanlış görmediysem sabah 07.00-11.00 akşam da 20.00-23.00 arasında sadece ve sadece beton dökmek için verilmiş bir izindi. Hemen Beşiktaş Karakolu’nu aradım. Polisler geldi, 5 dakikalik bir duraklamadan sonra herşey yeniden başladı. Polisleri bir daha aradım ve tekrar başladıklarını söyledim. Bu sefer ellerindeki iznin sadece beton dökme izni olduğunu da belirttim. Tekrar geldiler ve 15-20 dakika istediğim sessizliği bulmuşken tekrar başladı. Üçüncü defa polisi aradım ve ne olduğunu sordum. Bana söylenen şuydu; 'Kaymakamlık’tan izinleri var'. Ve olay kapandı. Gürültüye devam.

  Üç aydan beri uykusuzluktan dolayı işimdeki verimim düştü. Bütün gün ayakta uyukluyorum ve herkes ‘‘neyin var?’’ diye soruyor.’’

  İşte okurumuzun öyküsü...

  Asfalt bekleniyor

  KOCAMUSTAFAPAŞA

  Şu sıralar kentimizin pekçok semtinde yollarda kazı çalışmaları sürdürülüyor. Semt sakinleri haklı olarak gelecek yağmurlardan ötürü endişeli. Kuru havalarda toz toprak olan, yağmurlarda ise çamur deryasına dönüşecek olan sokaklarının bir an önce asfaltlanmasını istiyorlar.

  Kocamustafapaşa'dan arayan Hüseyin Fidan adlı okurumuz, üç aydan beri kazı çalışmalarının yapıldığı sokaklarda asfalt beklendiğini ifade etti. Üç ay süren kazı çalışmalarının ardından dün bazı sokaklarda asfalt çalışmalarının başladığını belirten Fidan, sorun yaratan kazılı sokaklara öncelik tanınmadığını bildirdi. İvedilikle asfaltlanması gereken sokaklar: Sebzeci Sokak, Abdullah dede Sokak ve Didim Caddesi...

  Taş söküp park yeri yapıyorlar

  ŞİŞLİ

  Şişlili bir okurumuz, gönderdiği faks mesajında Tayyareci Cemal Sokak'taki bir durumu dile getirmiş. Şişli Belediyesi'nin sokağın yalnızca tek tarafına park edilebilecek şekilde yaptığı kaldırım düzenlemesini bozan bazı kişileri şikayet ediyor.

  Okurumuz, bu kişilerin araç parkının yasak olduğu kısımda yeni düzenlenmiş kaldırımın taşlarını sökerek park yeri sağladıklarını, üstelik bu yaptıklarıyla yayaların da yürümlesine engel olduklarını anlatıyor.

  ALKIŞLAR

  Anlamlı kampanya

  BAKIRKÖY

  Bakırköy Belediyesi, dar gelirli aile çocuklarının okul gereksinimlerini karşılamak üzere ‘‘Bir çiçek de siz büyütün’’ kampanyasını başlattı.

  Kampanya çerçevesinde öğrencinin okul forması, ayakkabısı, kitapları, defter, kalem ve diğer gereçlerinin tümü öğrencilere ücretsiz verilecek, Bakırköy İş Adamları Derneği ile Bakırköy'deki sivil toplum kuruluşları da kampanyaya destek vereceklerini açıkladı.

  Kampanyadan faydalanmak için ailelerin Bakırköy Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü'ne şu bilgileri vermesi gerekiyor: Öğrencinin okulu, kitap listesi, ayakkabı numarası.

  İhtiyaç fazlası malzeme, Bakırköy Belediyesi'nce geçen yıl olduğu gibi deprem bölgesindeki öğrencilere gönderilecek.

  TEL: 0 800 219 60 48

  FAKS: 0 212 677 03 98

  E-MAİL: ngedik@hurriyet.com.tr

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı