Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  17.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Bir yılan hikayesi

  PENDİK

  Konu, kaçak inşaat. Ve yaklaşık üç yılını doldurmak üzere olan bir hikayesi var. Pendik Çınardere Mahallesi sakinleri tam üç yıldır bir hukuk savaşı veriyor. Ayazma Sokak sakinleri hukuk savaşlarında kendi lehlerine kararlar aldırmışlar, ancak kaçak inşaat hala sürüyor.

  Pendik, Çınardere Mahallesi, 238 EE 1c Pafta, 5993 ada, 1 parseldeki inşaatların 4 kat izinli olmasına rağmen 7 kat yapıldığı ayrıca G-3 ve Çimen Sokak çıkışına inşaat yapılarak yolların yağmalandığı, inşaatın imar planı ve mevzuata aykırı bir şekilde devam ettiğinin bildirilmesine karşılık İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Planlama ve İmar Daire Başkanlığı'nın 4908-Gn:40682 no'lu, 12 Ocak 1998 tarihli cevabında inşaata 4.7.1997 tarih, 104/1694 sayılı yapı tatil tutanağının tutularak encümene havale edildiği ve inşaat mahallinde 17.12.1997 tarihinde yeniden inceleme yapıldığında yapı tatil tutnağına rağmen inşaata devam edildiği ve mühür fekki nedeniyle Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulması için ilçe belediyesine yazı yazıldığı bildiriliyor. Aynı ibareler İstanbul Valiliği, İl Mahalli İdareler Md'nün cevap yazısında da var.

  Üç yıldır hukuk savaşı

  Yukarıdan da anlaşıyacağı gibi bu üç yılda şikayet sahipleri Si-Yılmaz Yapı Kooperatifi'nin bu yasal olmayan faaliyetini ilgili makamlara bildirdiklerinde inşaatla ilgili yapı tatil tutanağı düzenlenmiş. Ancak inşaata yine devam edilmiş. Dahası var: İstanbul Valiliği İl İdare Kurulu'nun 1999/1061 sayılı kayıt, 1999/163 sayılı, 21.04.1999 tarihli kararına göre, soruşturma sonucunda sözkonusu alanda yapı kooperatifine 3194 sayılı İmar Kanunu ve İmar Mevzuatı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan plan notlarına aykırı bir şekilde ilave kat hakkı tanıyan meclis kararlarınını uygulanması ve alınan yıkım kararlarının kaldırılması sırasında ilçe belediye başkanı ve belediye imar müdürlerinin görevlerini kötüye kullandıkları bildiriliyor.

  Ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 17 Nisan 2000, B09.0.TAU.0.15.000 341092162 sayılı yazısına göre son duruma gelince...

  İstanbul ili, Pendik İlçesi, Çınardere Mahallesi 233 Pafta, 5993 Ada ve 1 parselde yapılan kooperatife ait binaların tarihi bilinmeyen 996/2172 sayı ile inşaat ruhsatı aldığı ve 2.1.1997 gün ve 16 sayı ile de yapı kullanma izni aldığı, daha önceki tarihlerde tutulan inşaat tespit tutanağında belirlenen mevzuata aykırı olarak tüm bloklarda yapılan fazla katın 2.3.1998 gün ve 98/271 sayılı Başkanlık onayı ile yasal hale getirildiği ifade ediliyor. Ve ekleniyor:

  ‘‘Bilindiği üzere, 3194 sayılı İmar Kanunu'na göre, kat arttırımları imar değişikliği ile yapılabilir. Bunun için de, ilgili yönetmeliklerdeki kriterler çerçevesinde Belediye Meclis Kararı gerekmektedir. Ancak Belediye Meclis Kararı ile imar planı değişikliği yapılabilir.’’

  Bu hikaye niye sonlanmıyor?

  Kadıköy Belediyesi'ne mektup

  KADIKÖY

  Altıyol'da oturan 55 yıllık bir Kadıköylü'den mektup aldık. Okurumuz şikayetlerine yer verdiği mektubuna 'burada hayatımı sürdürmem için tahammülü zor bir şekilde özveride bulunmam gerekiyor' diye başlamış. Şöyle devam ediyor: ‘‘ Kuşdili Çayırı halen doğal SİT alanı olarak imar planında tescillidir. Ancak burası çayır olmaktan çıkmış, ağaçları kesilmiş, betonlanarak otopark ve Salı- Cuma- Cumartesi- Pazar pazarı olmuştur. Belediyenin deprem çalışmalarında bu mahal, 'Toplanma ve Yerleşim Alanı' olarak seçilmiştir. Pazar ve otopark olarak kullanılırken, insanlar nerede toplanır? Dualarımız depremin gece olması için mi olmalıdır?

  Çilek Sokak'ta işyerlerinin bodrumları ve önlerindeki kaldırımlar bodruma giriş yeri yapılmak amacıyla oyulmuş, muhtelif şikayetlere rağmen hiçbir önlem alınmamıştır.

  Sokakta bulunan esnafın tümü, haftanın hergünü kaldırım ve sokağın ortasına kadar tezgah açmakta, boyu 1.60'ın üstünde olan hiçbir yaya, kaldırımlardan, yukarıdan sarkan iç çamaşırı v.s diğer satışa arz edilen mallara çarpmadan geçememekte, evinin kapısından içeri girememektedir. Çarptığı takdirde mallara zarar vermekle suçlanmaktadır. Boş alanlarsa otopark mafyasının...‘

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı