Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEKİKOĞLU

  TAKİPÇİSİYİZ

  Belediye yıkmaya korkuyor

  İstanbul'u Dinliyorum köşesinin 17 Şubat tarihli sayısında 'Kaçak İnşaatı Durdurduk' başlıklı bir haber yayınlandı. Haberde Florya'da iki ayrı inşaat hakkında yaptığımız araştırmaların sonuçlarını vermiştik. Bunlardan biri de Adakale Sokak ile Kırserdar Sokak'ın köşesinde bulunan inşaattı. Pafta 77, Ada 567, Parsel 18'de bulunan inşaat belediye tarafından tutulan zabıtlara rağmen tüm hızıyla sürüyordu. Çevresindeki binalara bakıldığında dev boyutlarda olan bu inşaat hala sürüyor. Kaba inşaatı tamamlanan yapının sıva çalışmaları başladı. İnşaat sahipleri hala defalarca düzenlenen tutanakların, mühürlerin üzerine sıva çekiyor.

  Haberden sonra sözkonusu inşaatla ilgili pek çok okur mektubu, telefonu ve faksı aldık. Bunlardan birine kısmen yer vermek istiyoruz:

  ‘‘Sözkonusu inşaat kamu düzeninin, Bakırköy Belediye Başkanlığı, İstanbul Valiliği, Emniyet Müdürlüğü dahil iyice iflas ettiğinin sağlam bir kanıtı olarak tam gaz devam etmektedir. Defalarca mühürlenen inşaatla ilgili yurttaş olarak bizler gerek Kaymakamlığa, gerekse Şenlikköy Polis Karakolu'na bizzat şikayet dilekçeleri verdik. Hem belediye, hem de karakol bizlerin dilekçelerini, adres ve telefon numaralarımızı cep telefonlarımıza kadar müteahhitlere verdiler. Bizleri deşifre ederek peşimize takılmalarını sağladılar.

  Deprem ve artçı şoklarda bu binanın beton dökme işlemleri devam etti. Betonarmeler donmadan yerinden oynadı ve tüm bina sakatlandı. İki ayrı blok halinde başlanan inşaat depremde çatır çatır çatladıktan sonra, ortadan birleştirilerek tek bir devasa gövde haline getirildi’’.

  Belediyenin değil devletin el koyması lazım

  Bize iletilen ve ciddi iddialar içeren bu mektup üzerine tekrar Bakırköy Belediyesi'ni aradık. Yasal prosedüre göre, mühürlendiği halde çalışmaya devam eden inşaatlar ilçe cumhuriyet savcılığına iletiliyor. Yetkililer eldeki koşullar ile yıkım kararı çıksa bile inşaatlara birşey yapılamadığını itiraf ediyor.

  Belediyeden bir yetkili, son aşamasına gelmiş ve trilyonlar harcanmış bir binaya belediye yetkilisi sıfatıyla müdahale etmenin mümkün olmadığını, can güvenliğinin tehlikeye gireceğini söyledi. Aynı yetkili yüzde 60 oranında yasal koşullara aykırı olarak inşa edilen bu binalarla ancak devletin bakanlık düzeyinde mücadele edebileceğini belirtti.

  Banu TUNA

  YÖNETİLENLERİN DİKKATİNE

  BEDAŞ uyarıyor: Kapınıza gelenlere para vermeyin

  Boğaziçi Elektrik yetkililerinden yeni bir dolandırıcılık yöntemi öğrendik. Üzerinde üniforması bile olmayan bir takım kişiler, ellerinde Boğaziçi Elektrik'e ait eski bazı belgelerle vatandaşın kapısına geliyor. Seçilen kurbanlar genellikle yalnız yaşayan yaşlı kadınlar oluyor. Daireye ait birikmiş elektrik borcu olduğunu ve artık elektrik sayacını sökmek zorunda olduklarını söyleyerek, vatandaşı açıkça tehdit ediyorlar. Ama sayacın sökülmemesinin bir yolu var: ‘‘Birikmiş bocunuzu bize öderseniz, biz de sayacınızı sökmeyiz. Hem siz de elektrik idaresine kadar gitmek zorunda kalmazsınız’’.

  Sayacın söküleceği ve kış günü elektriksiz kalacağı korkusuyla panikleyen kurban, üstelik bir de minnetarlık duyarak çıkarıp istenen parayı sahte görevlinin avucuna sayıyor. Karşılığında bir de uyduruk makbuz alınıyor.

  Yetkililer her hafta bu tip vakalar ile karşılaştıklarını belirtiyorlar. Yaşlı kadınlar kimlik bile sormadıkları bu dolandırıcıları bir de evlerine davet edip, kahve ikram ediyorlarmış.

  BEDAŞ uyarıyor: Kapınıza gelen ve BEDAŞ yetkilisi olduğunu söyleyen kişilerin üniformalarına bakın. Kimliklerini sorun. Hiçbir görevli kapınıza gelerek para talep edemez. BEDAŞ, gişeleri dışında tahsilat yapmaz.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı