GeriGündem İstanbul'u Dinliyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u Dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

Ağaçlar doğru mu budanıyor?

MODA

AĞAÇ dostu Modalı bir okurumuz, Moda Burnu'nda yıllardan beri budama işlemini izlediğini belirterek şunları söylüyor: ‘‘Gereken duyarlılığın gösterilmediği izlenimini alıyoruz. Gövde kalınlığındaki kollar derinden kesiliyor ve sonuçta yukarılarda az sayıda ince dalları olan ve birçok yumrudan oluşan gövdeler ortaya çıkıyor. Her geçen yıl bu tarihi ağaçların siluetleri belirgin bir şekilde değişiyor. Bu tür bir budama acaba ağaçlara zarar verir mi?’’

Önce kazıldı sonra çöktü

BAYRAMPAŞA

BAYRAMPAŞA'dan arayan bir okurumuz, Yıldırım Mahallesi, Kuş Sokak'ta yakın zamanda kazı yapıldığını, ancak kapatılmadığını belirterek ortaya çıkan sorunu dile getirdi: Yarım bırakılan kazı yerinde çökme meydana gelmiş. Okurumuz, önceki gece çökmenin olduğu yere iki otomobilin düştüğünü belirterek, bu tür olayların sıkça yaşandığını söyledi ve bir an önce onarıma gerek duyulduğunu ifade etti.

İnşaatın sesi, çamuru bıktırdı

SOĞANLIK

KARTAL, Soğanlık'tan faks gönderen bir okurumuz, Kartal Köprüsü yanında yapılmakta olan alışveriş merkezinin semt sakinlerinin sabrını taşırdığını belirtiyor. Sabaha kadar temel kazı çalışması, kırıcı kullanılmasının yarattığı

gürültünün yanı sıra inşaat trafiği yüzünden Soğanlık-Kartal bağlantı yolunun bozulduğunu ve çamur deryasına dönüştüğünü ifade ederek inşaatın çevreye verdiği zarar konusunda bir önlem alınmasını istediklerini bildiriyor.

Kanal sistemine gerek var

AVCILAR

SOKAĞIN durumu yüzünden insanların ‘‘çeşitli sokak sporları’’

icat etmek zorunda kaldıklarını belirten Avcılar'dan bir okurumuz, Üniversite Mahallesi, Köşk Sokak'ın yağmurlu havalarda, yukarıdaki mahallelerden de gelen çamur yüzünden dereye dönüştüğünü belirtiyor. Sokak sakinleri iyi işleyen kanal sistemi istiyorlar.

Semt sakinlerine kulak verin

BEYTEPE

BEYTEPE, Çağdaş Sitesi sakinlerinin Kıraç Belediye'sinden dilekleri var. Faksı kaleme alan okurumuzun sıraladığı istekler gerçekten de önemli: Herşeyden önce sokak ve caddelerin adlarının belirtildiği tabelaların asılmasına ihtiyaçları var. Halen kullanılmakta olan ‘‘çamur’’ yolun kullanılır hale getirilmesi, E5, mahalle arasındaki yolun asfaltlanması, ışıklandırılması ve yaya yolunun yapılması, yaya geçiti çevresine durak, ışıklandırma yapılması ve çöplerin toplanmasını istiyor site sakinleri. Ayrıca bölgedeki otomobil sanayi tesislerinin yolu işgali konusunda ve biriken yağmur sularının gidrilmesi için altyapı konusunda gerekenin yapılmasını istiyorlar.

Çöp kirliliği giderilsin

ATAŞEHİR

ATAŞEHİR'deki hayvan barınağının dibine yığılan çöpler çevre sakinlerini rahatsız ediyor. Bizi arayan okurumuz, yoğun çöp birikimi yüzünden hem çevre, hem de görüntü kirliliği yaşandığını; martıların artıkları dağıttıklarını belirtti. Okurumuz merak ediyor: Burası bir çöp dökme yeri mi? Çünkü sözü edilen yere düzenli olarak araçlarla çöp dökülmekteymiş.

Sık elektrik kesintisi

ORTAKÖY

Ortaköy'den arayan bir okuumuz, son zamanlarda sıkça yaşanan elektrik kesintilerinden şikayetçi. Taşbasamak Sokak'ta oturduğunu ifade eden okurumuz, elektrik kesintilerinin belli bir program çerçevesinde olmadığını, rast gele saatlerde meydana geldiğini anlattı. Kimi zaman 15 dakika, kimi zaman ise bir saati aşan sürelerde kesilen elektrik yüzünden alatlerin bozulduğunu ifade etti.

Kablolu TV yayınlarında aksama

4. LEVENT, FATİH

4. Levent ve Fatih'ten arayan okurlarımız, kablolu TV yayınlarının sık sık bozulmasından şikayetçi. İlgililerin kimi zaman elektrik kesintileri yüzünden meydana geldiğini söyledikleri bu aksamaların bir an önce düzeltilmesi isteniyor.

Lağım taşkınıyla kim ilgilenecek?

AKSARAY

YAŞLI bir hanım okurumuz güç durumda. Aksaray, Çıngıraklı Bostan Sokak, Şenol Apt. Daire 1'de oturan Nebahat Hanım bir süredir, yan tarafındaki apartmanın patlayan lağımından taşan pis sularla içiçe. Bodrum katta oturduğu için pis sular burada birikiyor ve ne yaptıysa lağım taşkınına neden olan komşusuna dert anlatamıyor. Ama okurumuzun sıkıntısı bununla kalmıyor: Derdini belediyeye anlatıyor, onlar İSKİ'ye başvurmasını söylüyor. İSKİ ise belediyeye yönlendiriyor. Şikayet için polise gidiyor, onlar da savcıya gitmesini söylüyorlar. Savcılık ise konunun polisi ilgilendirdiğini bildiriyor.

Nebahat Hanım gerçekten güç durumda. Yönetenlerin dikkatine...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle