Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Sokak köpekleri

  BEŞİKTAŞ, ATAŞEHİR

  BEŞİKTAŞLI bir okurumuz gönderdiği e-mail'inde, Beşiktaş Belediyesi'nin köpek itlafı yapmadıkları yolundaki demeçlerine karşın, sahipli köpeklerin ve yıllardır mahallelerinde baktıkları köpeklerin belediye tarafından zehirlendiğini bildiriyor.

  Bu arada, Sayın Deniz Gökçe'nin köşemiz aracılığı ile özellikle Anadolu Yakası'ndaki hayvanseverlere seslendiği mektubu sizlere aktarıyoruz:

  ‘‘Malum kuduz olaylarından sonra belediyeler zavallı köpekleri barınaklara toplamaya başladılar. Barınak olayı, bu iş layiki ile yapılırsa, iyi bir yol, fakat bizde maalesef barınak demek köpeklerin açlığa mahkum edilmesi ve dolayısıyla hergün ölmesi demek olduğundan, onları uyutmaktan daha feci.

  Kadıköy Belediyesi'nin Ataşehir'deki barınağı da aynı durumda. Burada tutulan hayvanlar maalesef açlıktan sefil bir vaziyette. Asıl şaşılacak husus şudur ki, belediyeler bunca lokanta ve fırının denetimi ile yetkili iken ve isteseler buralardan tonlarca artığı bu barınağa yığabilecek kuvvette iken, nasıl oluyor da bu hayvanlar açlığa mahkum ediliyor ve buranın sorumluları eve gidip sofralarında hiç vicdan azabı çekmeden karınlarını doyuruyorlar?

  Yardım edelim

  Bu barınağa hayvanseverler olarak elimizden geldiğince yardımcı olalım, herkes temin edebildiği artıkları buraya götürse zaten sorun çözülmüş olur. Bizler bu barınağa yardım etmeye çalışıyoruz, fakat onca hayvan sadece birkaç kişinin yardımı ile doymaz. Ayrıca lokanta sahiplerine sesleniyoruz. Tabaklarda kalan artıkları hiç düşünmeden çöpe atarken her seferinde bu aç ve çaresiz hayvanları düşünsünler ve bu artıkları bir tarafa biriktirip bu barınağa götürsünler. Ataşehir civarında bulunan lokantalar için bu hiç de zor bir iş değil. Bu kadar hayvanı açlığa mahkum etmeye değmez..

  Bu köpekleri buraya topluyor ve kendi başlarına yiyecek bulma hürriyetlerini de ellerinden alıyorsak, onları orada açlığa mahkum etmek de insanlığa sığmaz.

  Lütfen tüm hayvanseverler birleşelim ve bu zavallı köpeklere sahip çıkalım. Biz evlerimizde karnımızı doyururken bu hayvanların orada çaresizlikten açlığın pençesinde kıvranması bizlere yakışmaz.’’

  Sayın Gökçe çok haklı, ne dersiniz?

  Şimdi kamuoyu gerekiyor

  KAVACIK

  TEM Otoyolu üzerinde bulunan Kavacık Köprüsü ile ilgili daha önce de bir dizi haber yapmıştık. Akışın yetersiz düzenlenmesi nedeniyle özellikle sabah ve akşam saatlerinde trafik köprü üzerinde içinden çıkılmaz bir hal alıyordu. Haberimiz üzerine Karayolları Genel Müdürlüğü köprüye trafik ışıkları yerleştirdi. Ancak okurlarımızdan dün yine telefonlar aldık. Trafik ışıklarının yerleştirilmesinden sonra köprüde trafik daha da beter olmuştu. Vatandaşlar Karayolları Genel Müdürlüğü'nü arayarak yeni bir çözüm bulunmasını istedi. Yetkililer TEM'den transit geçen şehirlerarası ve şehiriçi halk otobüslerinin yolcu indirip bindirmek için köprüye çıktıklarını belirtiyor. İstedikleri yerde duran, yolcu indiren ve bekleme yapan bu otobüsler trafik karmaşasında büyük pay sahibi. Vatandaşın önerisi otobüslerin köprü üzerine çıkmalarını engellemek için TEM kenarına cep yapılması. Karayolları da öneriye sıcak bakıyor. Ancak bölge halkının kamuoyu oluşturması gerektiğini söylüyorlar. Kavacık köprüsünü kullanan okurlarımıza duyurulur.

  Kırılıp dökülen tesis

  FATİH

  BİZİ arayan bir okurumuz, Fatih, Mimar Sinan Spor Tesis'lerinin durumunu anlattı. Yapıldıktan sonra 2-3 kez camları kırılan tesiste gereken onarım yapılmış, ancak yine çocuklar tarafından camların kırıldığını ve tesise zarar verildiğini bildirdiler. Spor tesisinin muhtemelen aynı kişiler tarafından tahrip edildiğini ifade eden okurumuz, tesise sürekli zarar verildiğini, meydana gelen tahribat yüzünden işlevini kaybettiğine değinerek bir an önce önlem alınması gerektiğini bildirdi.

  Yönetenlerin dikkatine...

  Kesinti 10 saat!

  ZEYTİNBURNU

  Zeytinburnu'ndan arayan bir okurumuz Çırpıcı bölgesindeki elektrik kesintilernin 10 saatten fazla sürdüğünü bildirdi. Günde üç-dört kez kesilen, 1-2 dakikalığına gidip gelen elektrik, bütün elektrikli aletlerin bozulmasına neden olmuş. Okurumuz, konuyu yetkililere aktardığında trafonun yetersiz olduğu cevabını almış. Okurumuz soruyor: 10 gün öncesine kadar yeterliydi de şimdi mi yetersiz oldu?

  YÖNETİLENLERİN DİKKATİNE

  Makbuzdaki yanlışlık düzeltildi

  KAPALIÇARŞI

  GEÇTİĞİMİZ hafta Kapalıçarşı esnafından yoğun telefon, e-mail ve faks aldık. Esnaf, kendilerinden Eminönü Belediyesi'nce talep edilen ruhsat harcı ile ilgili olarak endişelerini dile getirmişlerdi. Zabıtanın ödeme yapılmadığı taktirde dükkanlarını kapatacaklarını bildirdiklerini anlatan esnaf, 283 milyonluk ödeme karşılığı kendilerine iki tahsilat makbuzu verildiğini, makbuzlardan birinde 213 milyonluk ödeme karşılığında ‘‘çeşitli gelir’’ ibaresinin yer aldığını ve bunun bağış anlamına geldiğini belirterek bağışın zorla alınamayacağını ifade etmişlerdi.

  Konuyu Eminönü Belediyesi ile görüştük. Uygulamanın bütünüyle bakanlığın talimatı üzerine yapıldığını ve sözkonusu makbuzdaki ‘‘çeşitli gelir’’ ibaresinin ‘‘Denetim ücreti’’ olarak düzeltildiğini öğrendik. Kısacası herşey yasalara uygun.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı