Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  23.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  Okurumuzun mikrop bulunduğunu tespit ettirdiği suyun Hamidiye'ye ait olmadığı anlaşıldı

  Hamidiye: Bu su bizim değil

  Bakteri bulunan su örneğinin kimyasal analizine bakıldığında hiçbir değerin Hamidiye suyuna uymadığını bildiren Hamidiye Kaynak Suları Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ'den açıklama geldi.

  Önceki gün, bir okurumuzun Hamidiye suyuna ilişkin tahlil raporunu konu ederek ‘‘Hamidiye suyunda bakteri bulundu’’ başlıklı bir yazıya yer vermiştik sütunlarımızda. Dün Hamidiye Kaynak Suları Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ'den bir açıklama geldi.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir şirketi olan Hamidiye Kaynak Suları Sanayi Turizm ve Ticaret AŞ'nin Hamidiye kaynak suyunu ABD'nin önde gelen sağlık kuruluşu NSF International tarafından onaylamış modern makine ve cihazlarla üreterek tüketiciye en hijyenik bir şekilde ulaştırdığı; kaynak suyu ve kapların ozonlama sistemiyle dezenfekte edildiği belirtilen yazılı açıklamada şöyle deniyor:

  ‘‘Sözkonusu numunenin kimyasal analizinde ortaya çıkan sonuçlara bakıldığında Toplam Sertlik (Fransız derecesi ile): 5.2, pH, 8.44 Klorür 42.6 ve toplam organik madde 1.5 olarak belirlenmiştir. Halbuki Hamidiye Kaynak Suyu'nun tahlil raporlarında belirlenmiş olan kimyasal özellikleri gereğince Toplam Sertlik (Fransız derecesei) 4.5, pH 7,5, klorür 28 ve toplam organik madde 0.1'dir. Bu durumda haber konusu numunenin Hamidiye Kaynak Suyu olmadığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır.’’

  Açıklamada T.C. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Sağlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün 30.01.1980 tarihli ruhsat, İSKİ Su Kalite Kontrol Müdürlüğü'nce yapılan 23.06.1999, 30.06.1999, 07.07.1999 tarihli Hamidiye Kaynak Suyu'na ait fiziksel, kimyasal ve bakteriyolojik analiz raporları, T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Bölge Hıfzıssıha Enstitüsü Müdürlüğü'nün Hamidiye Kaynak Suyu'nun Gıda Maddeleri Tüzüğü'ne uygun olduğuna dair 08.12.1998 tarihli raporuna da yer veriliyor.

  Her gün tahlil

  Genel Müdür Hasan Hacıbektaşoğlu, yaptığımız görüşmede, kuruluşlarınn ozonla dezenfeksiyon sistemini Türkiye'de ilk uygulayan kuruluş olduğunu, her gün 20 ayrı numunenin tahlilden geçirildiğini ve şirketin Uluslararası Su Birliği üyeliğine seçilmiş olduğunu da belirtti.

  İlaçlama aracını bekliyoruz

  SELAMİÇEŞME

  Okurlarımızdan aldığımız faks, telefon ve e-maillere bakıldığında İstanbul'un özellikle Anadolu yakasında kimi semtlerin ciddi bir sivrisinek istilası altında olduğunu, ancak ilaçlama hizmetinden yararlanamadığını görüyoruz. Hemen hepsi de başvurularında ilaçlama aracının arızalı olduğu ve onarım süreci yüzünden ilaçlama yapılamadığı yanıtını almışlar. Görünen o ki onarım biraz uzun sürüyor. Kimi okurlarımız, İstanbul'un bazı semtlerinde ilaçlama yapılırken mağdur olmalarına isyan ediyor ve pratik bir çözüm bekliyorlar, sözgelimi başka semtlerin araçlarının kendi bölgelerine kaydırılması gibi.

  Bağdat Caddesi, Selamiçeşme, Mehmet Şenfgül Sokak'tan arayan bir hanım okurumuz da sivrisinek istilasından bezmiş durumdaydı. Yaptığı başvurularda iki ilaçlama aracının da arızalı olduğunu ve onarım için parça beklendiğini öğrendiğinde düşkırıklığına uğramış. O da en azından onarım gerçekleşip rutin ilaçlamaya geçilinceye kadar pratik bir çözüm bekleyen semt sakinlerinden birisi.

  Yönetenlerin dikkatine...

  Elektrik ve yol sorunu

  BEYKOZ

  Beykoz, Elmalıköyü, Yeni Mahalle'den bir okurumuz bize faks göndermiş. Yıllardır bir türlü çözüme kavuşturulmayan iki kronik sorundan söz etmiş. Birincisi, elektrik sorunu. Sürekli voltaj değişmesi nedeniyle defalarca beyaz eşyalarının motorlarının yandığını belirten okurumuz, yeni bir trafo yapıldığını, ancak mahallelerine bağlantı yapılmadığını ifade ediyor.

  İkinci sorunsa yol sorunu. Araçların her geçişte arızalandığı, yarım metrelik çukurların bulunduğu yollarının yapılması için defalarca başvurmuş semt sakinleri. Ama sonuç alamamışlar.

  Saatler doğru değil

  MALTEPE

  Maltepe'den faks gönderen bir okurumuz, nicedir dikkatini çeken bir durumu aktarmış bize. Otobüs duraklarının yanıda bulunan saatlerin doğruyu göstermemesinden şikayet eden okurumuz, büyük masraflarla yerleştirilen bu saatlerin düzeltilerek işlev görmesini istiyor.

  Sokaklar lağım içinde

  BÜYÜKDERE

  Sarıyer, Büyükdere'den arayan bir okurumuz, bir haftadır sokakları basan lağımdan şikayet etti. Mahallenin üst kısımlarından aşağıya doğru lağım suları kesintisiz akmaktaymış. Hacet Sokak ve Gülmez Hasan Sokak lağımın aktığı sokaklardan yalnızca ikisi. Okurumuz başvurularında sonuç alamadığını belirtti.

  Ev temelleri tehlikede

  KÜÇÜKÇEKMECE

  Küçükçekmece, Hatboyu Caddesi, Yeni Mahalle, 15. No'lu binanın arkasında bir arazide postane yapılması için bir yıl önce çalışma başlatılmış. Bizi arayan okurumuz, bu çalışmanın yarım bırakıldığını ve kazılan temel yüzünden araziye bitişik üç evin tehlikede olduğunu anlattı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı