Gündem Haberleri

  İstanbul'u dinliyorum

  Hürriyet Haber
  24.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  ALKIŞLAR

  Başkan hizmet plaketi dağıttı

  Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bilge, Belediye Meclisi'nde grubu bulunan FP, DSP, ANAP ve DYP'li meclis üyelerine 5 yıllık dönem içerisinde verdikleri hizmete karşılık plaket verdi. 5 yıllık dönemde meclis üyelerinin uyum içerisinde çalıştıklarını söyleyen Bürge, hep birlikte Bayrampaşa'ya hizmet ettiklerini söyledi.

  Hizmet plaketlerinin verildiği gecede gruplar adına konuşmalar da yapıldı. DSP adına konuşan Dr. Alaattin Şen ‘‘ Bayrampaşa'da barışık yaşamayı öğrendik, güzel bir dönem geçirdik, mutluyuz. ’’ diyerek Başkan Bürge'ye teşekkür etti.

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  SEYRANTEPE

  Bir ‘‘yap-boz’’ öyküsü daha

  İstanbul kentinden yükselen şikayet seslerine kulak verildiğinde neredeyse yarısı ‘‘yap-boz’’ uygulamalarıyla ilgili. Sokak yapılır, ama bir şey unutulmuştur ya da ihtiyaç yeni farkedilmiştir, yeniden kazılır. Yapılan şey bozulurken yeni bir sorun yaşanır. Kaldırımlar yapılıp bozulur, yeniden yapılır. Kent sakinleri hep şunu sorar: ‘‘Şimdi niye kazıyorsunuz?’’; ‘‘Şimdi kimi zengin ediyorlar?’’, ’’Kaldırımlarımızın nesi vardı?’’

  Koordinasyonsuzluk had safhada. Altyapı çalışmaları gibi temel bir çalışmada, altyapı elemanlarının herbiri için sokağın üst üste kazılıp yeniden kapatıldığının örneği çok. Üstelik her kazıda yeni sorunlar yaşanır: Kepçe telefon kablolarını, kablolu TV hattını vs koparır. Her zaman kaynağın kıtlığından söz edilir ama israf konusunda bir önlem alınmaz. Oysa biraz koordinasyon olsa...

  Ruhsat bir hafta dayandı

  Sizlere aktaracağımız bir ‘‘yap-boz’’ öyküsü daha var. Seyrantepe'den arayan bir okurumuzun isyanı: Bir Halk Ekmek Büfesinin açılması için başvuruda bulunulmuş, uygun görüldüğü belirtilmiş, ruhsat ve izin alınarak Seyrantepe Mahallesi, İbrahim Karaoğlu Caddesi'nde Emniyet Taksi Durağı'nın yanında büfe hizmete girmiş. Ama yaklaşık bir hafta sonra 23 Mart günü, yani dün, belediyeden gelen vinç ansızın büfeyi kaldırma çalışmalarına girişmiş. Nedeni sorulur, cevap kesin ve nettir: ‘‘Uygun değil’’. Bir hafta önce uygun görülmüş, ruhsat ve izin alınmıştır. Kaldırılma nedeni ise ‘‘Uygun değil’’ olarak kestirilip atılır. Ne bir gerekçe, ne bir açıklama...

  LEVENT

  Park etmek, ama nasıl?

  1.Levent Nispetiye Caddesi Başlık Sokak'dan faks çeken bir okurumuz, sokaklarındaki park sorununu dile getirmiş. Hemen yakında bulunan Trafik Vakfı Otoparkı'nın aldığı karara göre sokaklarının sadece bir tarafına park edebilen apartman sakinleri arabalarına yer bulamamaktan şikayetçi. İşin daha ilginç yanı bu uygulamanın sadece bu sokakta olması. Apartmanlarının önünde park yeri kapmak için her akşam büyük bir savaş veren Başlık Sokaklıların bir kısmı çözümü araçlarını hiç kullanmamakta bulmuşlar.

  Trafik Vakfı Otoparkı yöneticilerine de sitem eden araç sakinleri ‘‘ eğer arabalarımızı Trafik Otoparkına park etmek zorundaysak bari park ücretlerini cüzi bir miktara indirsinler ’’ diyerek isteklerini dile getiriyorlar.

  BAĞLARBAŞI

  Çöp konteynırı yok oldu

  Üsküder, Bağlarbaşı Muratreis Mahallesi Hacı Murat Sokak sakinlerinin bir sorunu var: Çöp yığınları. Sokak Bağlarbaşı'nın merkezinde, Doğuş Ana Özel Okulu, Profiti İlya Rum Kilisesi, Özel Ermeni İlkokulu ve anadolu Meslek Lisesi'nin bulunduğu merkezde. Doğuş Ana Özel Okulu'nun koyduğu çöp kanteynırı belediye tarafından kaldırılmış. Sokak,çöp yığınlarıya kaplanmış.

  BEŞİKTAŞ

  Yeşil alan yok olmasın

  Bize Beşiktaş Otim yolu Yeşilçimen Caddesi'nden faks gönderen bir okurumuz, üzerinde tarihi ağaçların bulunduğu Büyük Şehir Belediyesi'ne ait 10 dönüm civarında çok güzel bir yeşil alanın yok edilme endişesini dile getirmiş.

  Burasının İstanbul’un gittikçe azalan, az sayıda kalan yeşil alanlarından olduğunu söyleyen okurumuz, belki seçim öncesi ortamından da yararlanılmış olmasından da kaynaklanarak bir inşaat firmasına verildiği söylüyor. Çocukluklarının bu parklarda geçtiğini söyleyen okurumuz parklarının korunmasını istiyor.

  SELAMİÇEŞME

  Parka duvar örülüyor

  Kadıköy Selamiçeşme'de bulunan Özgürlük Parkı'nde yapılan bir uygulama, bir okurumuzu isyan ettirmiş. Haklı da görünüyor: Bölgedeki ender yeşil alandan biri olan Özgürlük Parkı'nda çevre düzenlemesinin, yeşillendirilmesi ve çiçeklendirilmesinin semt sakinlerini çok sevindirdiğini ama yapılan bir çalışmanın herkesi hayrete düşürdüğünü belirtiyor. Parkın çevresine kale duvarları gibi duvarlar örülmekteymiş. Parkın çevresinin böyle kapatılmasının doğa tutkunlarını üzdüğünü söylüyor okurumuz, ve soruyor: Dünyanın her yerinde parkların çevresi açıktır. Eğer mutlaka çevresi kapatılacaksa neden çit veya yeşillikle çevrelenmiyor?

  ZEKERİYAKÖY

  Yol çilesi bitmiyor

  Zekeriyaköy'de yaşayanların bitmeyen bir sorunu var: Yol. ‘‘Tek yol orman yolu. Direkler dikildi, ışıklandı ama şimdi kapkaranlık. Üstelik yol zemini çok bozuk. Çukurlar araçlara zarar verecek boyutta’’, diyordu okurumuz. Arabayla çukura girip suyun içinde kalmadan geçmenin olanaksız olduğunu söyleyen okurumuz, yolun Zekeriyaköy ile Uskumruköy'ü ayırmasının bir telefon sorunu yarattığını da söyledi.

  KADIKÖY

  ‘‘Şikayet edersen kapına dayanırım!’’

  İETT belediye otobüsü sürücüleriyle ilgili şikayetler gelmeye devam ediyor. Bir okurumuzun gözlemlediği ve bizzat yaşadığı olayı aynen aktarıyorum. Okurumuz 9 Mart günü 7 no'lu Küçükbakkalköy-Kadıköy otobüsüne biner. Kadiköy istikametine gitmektedir. 10.30 civarında Çemenzar durağına gelindiğinde ön taraftan tartışma sesleri gelir. Olay bir kadın yolcunun inmek için düğmeye basmakta gecikmesinden doğmuş. ‘‘Kadın hatalıydı, olabilir ama şoför bir türlü bağırmasına son vermedi’’, diyordu okurumuz. Çembersakallı olan sürücü, bağıra bağıra otobüsü durağın 50 metre ötesinde durdurmuş ve kadın kendisini dışarıya zor atmış. Bu arada yaşlı bir yolcu şoföre bağırmaması gerektiği yolunda uyarıda bulunmuş. Bu kez şoför iyice sinirlenmiş, sürücü koltuğundn kalkarak orta kapıya yönelmiş ve ‘‘Siz devlete vergi ödüyorsunuz, ben belediyeden maaş alıyorum. Gitmiyorum’’ diye çıkışmış. Otobüste yaklaşık 40 kişi varmış. Okurumuz bir yandan bu 40 kişinin tepkisizliğine de şaşırmış. Şoför bir ara ‘‘Şikayetinizi istediğiiz yere yapın, isteyene kalem vereyim’’ deyince okurumuz şikayette bulunacağını söylemiş. Bunun üzerine şoför, ‘‘Beni şikayet edersen kapına dayanırım’’, diye karşılık vermiş.

  Bu arada bir kadın yolcunun şu sözlerini işitmiş okurumuz: ‘‘Ben bu şoförü tanıyorum, delidir’’...

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı