GeriGündem İstanbul'u dinliyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'u dinliyorum

Nilgün GEDİKOĞLU

ALKIŞLAR

Yeşil alanda dünya standartı

Kadıköy Belediyesi Tunceli'de şehit düşen Onbaşı Coşkun Hacıalioğlu adına bir park açtı. İçerenköy'de hizmete giren 4 bin metrekarelik park, yaklaşık 21 milyar liraya mal oldu.

Karslı Ahmet Caddesi'nde geçtiğimiz cumartesi açılan parkla birlikte, Kadıköy'de kişi başına düşen yeşil alan miktarı 7 metrekareye çıkarak dünya standartı yakalanmış oldu.

Kadıköy Belediye Başkanı Avukat Selami Öztürk’ün açtığı Onbaşı Coşkun Hacıalioğlu Parkı’nda, bir satranç alanı, bir başsket sahası, biri büyük iki adet çocuk oyun alanı ile yürüyüş ve dinlenme için bin metrekarelik sert zemin alanı bulunuyor.

BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

Bugün ‘Dünya Su Günü’

Bugün Dünya Su Günü. Pek çoğumuzun düşündüğünün aksine su varlığı açısından bu günü kutlayacak kadar zengin bir ülke, hele hele bir şehir hiç değiliz. Hatta gereken önlemler vaktinde alınmazsa, nüfusu önümüzdeki kırk yılda 35 milyonu bulacak olan İstanbul'u ciddi bir susuzluk bekliyor.

Geçtiğimiz pazartesi Hürriyet-İstanbul, manşetten 21. Yüzyıl'da İstanbul'a nereden su temin edileceğini duyuruyordu. Su sorununun üç bin yıldır sürdüğü İstanbul'un müstakbel su kaynakları arasında İznik Gölü bile var.

DHKD Raporu

Doğal Hayatı Koruma Derneği (DHKD), Dünya Su Günü nedeniyle hiç de içaçıcı olmayan bir rapor yayınladı. Bu rapora göre, kişi başına kullanılabilir su varlığı kıyaslandığında, dünya ortalaması 7 bin 600 metreküp, Türkiye ortalaması bin 400 metreküp, Batı Avrupa ortalaması 5 bin metreküp. Bu durum su kaynağı yakınında kurulmamış ender kentlerden biri İstanbul için daha da büyük önem arzediyor.

Türkiye'de son kırk yıl içinde, 1 milyon 300 bin hektar sulak alan çeşitli nedenlerle geri dönüşü olmayacak biçimde tahrip edilmiş. Ve bu talan hızla sürüyor. Örnek, İstanbul'un en önemli doğal su kaynaklarından Durusu Gölü (Terkos). Durusu, gölün denize en yakın olduğu Çakıl İskelesi açıklarından sürekli kaçak kum çekildiği için patlama (tuzlu suyla karışma) tehlikesiyle karşı karşıya. Öyle ki İSKİ'den yapılan açıklamada, bu kaçak kum alımları yüzünden, gölü korumak için sahil şeridine yapılan taş dolgunun denize kaydığı bildiriliyor. Şimdi İSKİ, Sahil Güvenlik'le birlikte, gölü zodyak botlarla korumaya çalışıyor.

Sudan sebepler

DHKD'nin raporu 232 milyon insanın yaşadığı 26 ülkenin su kriziyle karşı karşıya olduğunu bildiriyor. Dünyada her yıl 250 milyon insan 'sudan sebeplerle' salgın hastalıklara yakalanıyor ve bunların 10 milyonu ölüyor. Bütün dünyada bir milyarın üstünde insan sağlıklı içme suyuna sahip değilken, önlem alınmazsa çok da uzak olmayan bir gelecekte başta İstanbul olmak üzere, Türkiye su sıkıntısı çeken ülkeler arasına girecek.

Bu nedenlerle su tüketimine, tüketimde verimsizliğe ve israfa daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. Sizden gelen uyarılar üzerine, köşemizden daha önce de patlamış hatlar, bu hatlardan gürül gürül boşa akan sular konusunda yetkilileri uyarmıştık. Bunları bize bildirmeye devam edin, çünkü susuzluktan şikayet etmek ne kadar hakkımızsa, bu duyarlılığı göstermek de o kadar ödevimiz.

YÖNETENLERİN DİKKATİNE

KADIKÖY

Sokak elden gidiyor

Serasker Caddesi ile Dellalzade Sokak arasındaki kısa sokağın, Serasker Caddesi'ne bağlanan ucunda karşılıklı köşeler bir müteahhid tarafından alınarak binalar yıkılmış ve aynı anda inşaat başlamış. Tahta inşaat perdeleri (Serakser caddesi üzerinde) kaldırımı da aşıp caddeye çıkmış durumda. Bu yetmiyormuş gibi sokağın ortasına yığılan kum sokağı kapatmış.

ZEYTİNBURNU

Doğalgaz bekleniyor

Zeytinburnu, Seyitnizam Mahallesi Muhtarı Halil Dinçer, bize gönderdiği faksında, Balıklı Çırpıcı Yolu ve bağlı sokakların uzun zamandan beri doğalgaz talebinde bulunduğunu belirtmiş.

1997 yılından bu yana süren ısrarlı başvurulardan bir türlü sonuç alamadıklarını anlatan muhtarHalil Dinçer, elinde halen 5 yüzü aşkın doğalgaz talep imzası olduğunu söylüyor.

FİKİRTEPE

Yine semt pazarından şikayet

Fikirtepe'den bize faks gönderen bir okurumuz, oturduğu Şahika Sokak'ta kurulan semt pazarından şikayetçi. Pazar kurulduğu günler sokağa ne ambulans ne de itfaiye girmesinin mümkün olhmadığını söyleyen okurumuz, bu durumun semt sakinlerinde endişe yarattığını alatıyor.

KADIKÖY

Kadıköy Meydanı çamur deryası

Telefonla bize ulaşan bir okurumuz, Kadıköy’de halen Beşiktaş İskelesi olanrakkullanılan iskelenin karşısındaki meydanlık alanıdaki çalışmadan şikayet ediyor. Belediye binasının hemen yanındaki alanda yapılan çevre düzenlemesi için ortaya yığılan toprak, yağan yağmurlarla birlitkte yürümeyi bile imkansız kılacak bir çamur deryası oluşturmuş. Yönetenlerin dikkatine...


Yorumları Göster
Yorumları Gizle