Gündem Haberleri

  İstanbul'u dinliyorum

  Hürriyet Haber
  18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  ÜSKÜDAR

  Türbede temizlik gerekiyor

  Bize telefonla ulaşan bir okurumuz, Üsküdar'daki Aziz Mahmut Hüdai Türbesi'ni sıkça ziyarette bulunduğunu ve türbenin temiz olmayışının dikkati çektiğini söyledi. Şunları anlattı okurumuz: ‘‘Genellikle akşamları ziyaret ederim. Halılar hep toz içindeydi. Bunu akşamları ziyaret etmeme, yani gün boyu ziyaretlere bağlı olarak tozlanmasına bağlamıştım. Ama geçenlerde sabah 10 sularında gittim. o saatte de halıların çok kirli olduğunu hayretle gördüm. Ziyaretçilerden makbuz karşılığı bağış alan görevliye durumu bildirdim. Hiç değilse alınan paralarla temizlik yaptırılabileceğini söyledim. O ise bana bununla ilgilenmediğini söyleyerek bir kapıyı işaret etti. Kapıyı çaldığımda bir kadın çıktı. Ona şikayetimi ilettiğimde beni tersleyerek 'sen temizle' dedi. Ben yalnızca temizlik konusunda bir uyarıda bulundum ve türbenin sahipsizmiş gibi kirli kalmamasını istiyorum.’’

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  ATATÜRK HAVA LİMANI

  Taksiye binerken dikkat edin

  Sevgili okurlar, hatırlarsanız geçenlerde ‘‘Taksi terörü’’ başlığı ile bir şikayet vermiştik. Konu Yeşilköy atatürk Hava Limanı Taksileri ile ilgiliydi. Köşemize havaalanından binilen taksilerle ile ilgili çok şikayet geldiğini de yazmıştık. Konuyla ilgili olarak yetkili kişilerle telefonla görüştük, faks aldık ve çok yararlı bilgiler edindik. (‘‘Taksi terörü’’ başlığı adı altında yayınlanan şikayette bir yanlış anlama olduğu, müşterinin Esenyurt yerine Esentepe dediğini aktardılar bize).

  Ancak bu vesileyle neden pekçok okurumuzun havalimanı taksilerinden şikayetçi olduklarını ve neden benzer şikayetlerde bulunulduğunu öğrendik (sözgelimi fazla ücret talep edilmesi, zorla iki müşteri bindirilmesi gibi).

  Havalimanı Taksiciler Kooperatifi'nden aldığımız faks metninden bir bölümü aktarıyorum sizlere: ‘‘... Bizler 400 taksi, 1000 kişiye yakın çalışanıyla geceli gündüzlü havalimanında amme hizmeti yapmaktayız. Bizde çalışan tüm şoförlerin ikametgah, nüfus cüzdanı suretleri, sabıka kayıtları mavcuttur. 9 Yönetim Kurulu asil, 9 Yönetim Kurulu yedek üye, 10 Disiplin Kurulu asil, 10 Disiplin Kurulu yedek üyeleriyle toplam 38 kişilik personeli ile şikayetler anında değerlendirilmekte ve uygulamalar anında ilgili kişilere bildirilmektedir. Amacımız, Türkiye'nin penceresi olarak gördüğümüz Atatürk Havalimanı'nda bu ve benzeri olayların hiç yaşanmaması, Türk şoförünün layık olduğu yerde bulunmasıdır.

  Sorun nereden kaynaklanıyor?

  Görüştüğümüz yetkililer bize aktarılan şikayetlere bakıldığında (fazla ücret talebi, zorla ikinci bir müşteri alyınması gibi) karşılaşılan sorunların korsan taksicilerden kaynaklandığını belirtti. Herşeyden önce, havalimanına ait taksilerde taksimetre açılış fiyatının şehiriçi ile aynı olduğunu, zorla müşteri bindirilmesi gibi bir durumun kendi bünyelerideki taksiciler için geçerli olamayacağını bildiren yetkiler, müşterileri uyarmamazı istedi. Bu tür uygulamaların kesinlikle üyeleri tarafından benimsenmediğini belirterek böyle korsan taksicilere karşı müşterilerin uyanık olmasını önerdiler. Dilek ve şikayetler için gerekli telefon ve internet adreslerini sizlere veriyoruz.

  Telefon: 0212 663 69 49; 663 68 14

  Faks: 0121 663 20 20

  Web: http://www.point-web.net/taksi

  E-mail: taksi(et)point-web.net

  BAKIRKÖY

  O evde birileri var

  Bakırköy'den arayan bir okurumuz, Ebuzziya Caddesi, Satızlıyalı Sokak, No.2/de bulunan evlerinin yanında metruk bir tahta yapının bulunduğunu; bir süre önce yangın çıktığında yangın söndürme çalışmaları sırasında kapısının kırıldığını ve o halde terkedildiğini anlattı. Şimdilerde bu metruk evde tinerciler ve şarapçılar kalıyormuş. Okurumuz, geceleri gürültüler geldiğini, sokak sakinlerinin tedirgin olduğunu ve çocuklarını tek başlarına okula göndermeye korktuklarını söyledi. Bir an önce yapıya sahip çıkılarak önlem alınması gerektiğini bildirdi.

  ERENKÖY

  Acil bir durumda faciaya davet

  Erenköy, Gülçin Sokak'tan arayan Ahmet Göncü adlı okurumuz, sokakta kurulan pazardan yakındı. Ahmet Bey, sokağın zaten dar olduğunu, pazar kurulmadan önceki akşam araçlarını çekmek zorunda kaldıklarını; ama en önemlisi pazar yüzünden bir yangın veya acil sağlık sorunu olduğunda itfaiye veya ambulans geçişine olanak kalmadığını söyledi. Ayrıca pazar akşamları geride kalan pislik de sokakta oturanlar için ayrı bir sorun oluşturuyormuş.

  l ETİLER

  Kaldırımlar çok yüksek

  Etiler Akmerkez karşısında oturduğunu belirten bir okurumuz, caddenin kendi tadarflarındaki bölümündeki kaldırımların yüksekliğinden yakındı. Çocuklar, yaşlılar veya yürümekte zorluk çekenler için bu denli yüksek kaldırımların zorluk yarattığını anlatan okurumuz bir konuya daha değindi: O bölgede yayalar için karşıdan karşıya geçişin bir düzenleme gerektiğini belirtti. Şu andaki yaya geçişlerinin adeta araçlarla köşe kapmaca şeklinde gerçekleştiğini söyleyen okurumuz ilgililerin konuya eğilmesini istiyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı