Gündem Haberleri

  İstanbul'u Dinliyorum

  Hürriyet Haber
  17.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nilgün GEDİKOĞLU

  BU OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

  Cihangir'de vukuat var

  Alman Hastanesi'nin genişlemek için Cuma günü yıkımına başladığı tarihi bina Cihangirliler'in tepkisine neden oluyor.

  Geçtiğimiz hafta Cihangirliler açısından oldukça hareketli geçti. Cihangirliler ve Cihangir Güzelleştirme Derneği (CGD) dün saat 11.00'de ikinci derece tarihi eser olarak tescillenmiş bir binanın yıkılmasını engellemek üzere, bina önünde bir toplantı düzenledi. Aslanyatağı Sokak’ta düzenlenen bu toplantının amacı Alman Hastanesi'nin genişlemek için tarihi binayı yıkmasını protesto etmekti. Anlaşılan o ki, Cihangir'deki hareketlilik bu hafta da sürecek.

  Cihangirliler'in Alman Hastanesi'nin genişleme çalışmasına karşı başlattıkları mücadele bir buçuk yıl önce başladı. 1998'de hastane, cepheleri Aslanyatağı ve Güneşli Sokak'a bakan iki binayı tarihi tescilli bina olmalarına rağmen yıkmıştı. Geçtiğimiz cuma günü yıkılmaya başlanan bina da diğer ikisi ile aynı özelliklere sahip. Beyoğlu bölgesinin büyük bir bölümü 1994 yılında Kültür Bakanlığı 1 Numaralı Koruma Kurulu tarafından SİT alanı olarak ilan edilmiş ve binaların da pek çoğu koruma kapsamına alınmıştı. Buna rağmen 'kazara' çıkan yangınlar ya da bakımsızlık yüzünden pek çok bina yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

  CGD Başkanı Tülay Konur, Alman Hastanesi'nin cuma günü durdurulan yıkım çalışmalarını pazar günü yeniden başlattıklarını ve ancak zabıta yardımıyla önüne geçebildiklerini söylüyor. Konur, ‘‘Alman hastanesinin faaliyetlerini Cihangir taşıyamayacak hale geldi. Yıktığı binaların yerine yeni bir bina yapamaz, ancak aynısını yapabilir. Ellerinde yıkım kararı da yok. Cihangirliler olarak hastanenin çevreye verdiği rahatsızlığı engellemek için artık her koldan çalışacağız. Hastane, ısıtmasından havalandırmasına kadar gerekli olan makinaları bahçesine, yollara koymaktadır. Sadece neden olduğu gürültü kirliliği bile yeterli şikayet için. Hastane çevresinde oturan insanların çoğu evlerini satışa çıkardı. Hastanenin faaliyetlerini sürdürürken çevresine bu kadar saygısızca davranmasını kabul edemiyoruz’’ diyor.

  ‘İçini yıkıyoruz’

  Alman Hastanesi'nden yapılan açıklamada ise binanın yıkımı için izin alındığı, binanın dışının değil içinin yıkıldığı belirtilerek, ‘‘Binanın yenilenmesi amacıyla yapılıyor. Bunları yıkıp yerine yenilerini yapmayacağız, ancak geçmişte yıkılan binaların yerine yenilerini yapabiliriz,’’ deniyor. İnsan Yerleşimleri Derneği Başkanı Korhan Gümüş ise koruma planlarında kat yüksekliklerine kadar bölgenin imarı hakkında pek çok konunun kesin olmasına rağmen, Alman Hastanesi'nin bütün normlara aykırı bir plan yaptığını belirtiyor ve yeni hastane binasının maketini de ‘‘izni olmamasına rağmen büyük bir güvenle’’ sergilemesine dikkat çekiyor. Gümüş, ‘‘Hastanenin gökdelen projesi, deniz tarafındaki beş binanın yıkımını öngörüyor. Her şey oldu bittiye getiriliyor’’ diyor.

  CGD’ye göre hastane Aslanyatağı Sokak'ta beş bina satın almış durumda. Evini hastaneye satmayan sadece iki kişi kalmış. Her ne kadar imar ve koruma planına göre bölgede yeni bir gökdelene izin verilmeyecek gibi görünse de, burası Türkiye, olmaz olmaz!

  ALKIŞLAR

  Kadıköy’de geçit: Yine, yeni, yeniden...

  Devlet Demiryolları Kadıköy Belediyesi'nin, Erenköy’de yaptırmakta olduğu altgeçide izin verdiğini açıkladı. Kendilerinin onayı olmadığı gerekçesiyle yapımı durdurulan altgeçit inşaatı, prosedürdeki eksikliklerin hızla giderilmesiyle yeniden başladı. Trafiği büyük ölçüde rahatlatacağı bildirilen geçidin mayıs sonuna yetişerek hizmete girmesi bekleniyor.

  Ancak diğer yandan geçit inşaatının sürdüğü Acun Sokak'ta vatandaşlar bir haftadır süren gece çalışmalarından şikayetçi. Yüksek ışık kullanılarak süren gürültülü çalışmalar yüzünden uyuyamadıklarını söyleyen Acun Sokak sakinleri, sorunlarına çözüm bulunmasını istiyor.

  YÖNETENLERİN DİKKATİNE

  BOSTANCI

  Balıkçıda etiketsiz satış

  Bizi arayan bir okurumuz Bostancı vapur iskelesinin yanındaki balıkçıların tutumundan yakındı: ‘‘Bu balıkçıların eski bir alışkanlıkları var. Etiket koymayıp, gelen müşterinin yüzüne bakarak fiyat söylüyorlar.’’ Okurumuz, bu durumun bir ara gündeme geldiğini, bir süre için etiketlerin konduğunu ama ama uzun süredir (en az altı yedi ay) etiketlerin yine kalktığını bildirdi.Yönetenlerin dikkatine...

  ŞİŞLİ

  Bu kimin barakası?

  ‘‘Harbiye, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nun yan tarafındaki İtfaiye'nin karşısında, -Şamdan'ın arkası- parkın kuytu bir köşesinde camlı bir cafe görüyorsunuz.’’ diyor okurumuz C.Orhan Cumhur... Ancak parkın kaldırımından geçildiğinde farkediliyormuş. Fatma Girik döneminde de böyle bir baraka yapılmış ama yıkılmış. Belediye Başkanı Cüneyt Akgün'e soruyor; ‘‘Bu, seçim arifesinde bir yandaşınıza yaptığınız kıyak mıdır? Öyle değilse burasını yıkmayı düşünüyor musunuz?’’

  KADIKÖY

  Makinist uyuyor mu?

  Bir okurumuz, Kadıköy'deki Brodway Sineması'nda, filmlerin görüntü kalitesinin bozuk olduğunu söylüyor. Makinist uyarıldığı halde bozukluk devam ediyormuş. ‘‘Bilet fiyatları aynı, kaliteli gösterim bekliyoruz’’ diyordu okurumuz.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı