Gündem Haberleri

  Lastiği polis patlatmış!

  Çetin AYDIN/İSTANBUL
  15.12.2017 - 16:51 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da, MİT ve İstanbul Emniyeti’nin ortak operasyonuyla ele geçen 60 kilo patlayıcı dolu minibüsün takip aşamasında park halindeyken hareket kabiliyetini engellemek için polis tarafından lastiğinin patlatıldığı ortaya çıktı. Gözaltındaki 11 kişinin emniyetteki sorgusu sürerken, minibüsteki patlayıcının uzaktan kumandalı tek düzeneğe bağlı olduğu anlaşıldı. Canlı bomba olduğu belirtilen H.D’nin örgütün kamplarında bomba eğitimi aldığı belirlendi.

  Olası kanlı bir eylemin önüne geçen operasyon geçtiğimiz Salı günü MİT Bölge Başkanlığı'nın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne verdiği kritik bir bilgiyle başladı. Bilgide, PKK'nın 34 MYN 34 plakalı bir minibüsle bombalı eylem yapacağı bildiriliyordu. Bu bilgi üzerine İstihbarat ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, hemen harekete geçti. Araştırmada, minibüsün 6 Aralık 2017 günü G.B. isimli kadın tarafından satın alındığı saptandı. Aracın yerini belirlemek için kamera görüntülerine yoğunlaşıldı. Yüzlerce saatlik kamera görüntüleri incelenerek, minibüsün Bahçelievler’de park halinde olduğu belirlendi. Operasyon günü sabah saat 05.00’da bulunan minibüs güvenlik ablukasına alınarak fiziki takip yürütüldü. Minibüsle ilgili fiziki takip yapılırken, Terör ekipleri minibüsün hareket kabiliyetini engellemek için lastiğini patlattı. Minibüsün bulunduğu sokaktaki evler boşaltıldı. Daha sonra fiziki takip yine devam etti.

  Polis, minibüsü almaya gelecek kişiyi beklemeye başladı. Bekleme devam ederken, saat 13.00 sıralarında aracın başına H.D. isimli PKK üyesi geldi. PKK’lı lastiğin patlak olduğunu görünce, hemen bir lastikçiye gitti. Saat 13.55’te PKK’lı minibüsün başına dönünce operasyon başlatıldı. H.D gözaltına alındı. Üzerinden Fatih G. adına düzenlenmiş sahte kimlik çıktı. Operasyon sırasında polis uzaktan kumandalı bombanın patlatılma ihtimaline karşı Jammer’le önlem aldı. Polis yaptığı incelemede, RDX, TAPT ve HDX karışımı bombanın uzaktan kumandalı tek düzeneğe bağlı olduğunu belirledi. Yangın söndürme tüplerine yerleştirilen bombanın düzeneği fünyeyle etkisiz hale getirildi.

  Gözaltına alınan H.D’nin örgütün kamplarında bomba eğitimi aldığı, bombalı intihar saldırısı için örgütten talimat aldığı tespit edildi. Ele geçen patlayıcının, Beşiktaş’taki bombalı saldırıda kullanılan bombadan daha etkili olduğu belirtildi. H.D’nin yakalanmaması halinde, operasyon günü Vezneciler’deki polis minibüsüne yönelik gerçekleştirilen saldırıya benzer bir saldırı yapacağı belirtildi. Saldırı planının, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Toplantısı’yla aynı gün yapılmasının, örgüt tarafından planlanmış olabileceği belirtildi.

  Bahçelievler’deki bombalı aracı ihbar eden şahıs olay anını anlattıİstanbul Bahçelievler'de dün ele geçirilen patlayıcı yüklü minibüsle ilgili ihbarı yapan görgü şahidi olay anını anlattı. Saldırıyı planlayan şahsın lastik tamiri için kendilerine başvurduğunu ifade eden olayın tanığı, “Hava ısısına göre çok fazla kıyafet vardı üzerinde. Konuşmasında duraklamalar vardı, uyuşturucu kullanmış gibiydi. Ondan dolayı şüphelendik” dedi.Şirinevler Çavuş Caddesi üzerinde park halindeki bombalı minibüs polisi alarma geçirmiş ve 10 kişi gözaltına alınmıştı. Bomba yüklü aracı polise ihbar eden görgü tanığı esnaf olay anını anlattı .Saldırıyı planlayan kişinin lastik tamiri nedeniyle kendilerine başvurduğunu söyleyen olayın tanığı,” İlk bize geldiler. Lastiğinin patlamış olduğunu söyledi. Biz de ekip arkadaşlarımızdan birini görevlendirdik. Hava ısısına göre çok fazla kıyafet vardı üzerinde. Konuşmasında duraklamalar vardı. Uyuşturucu kullanmış gibiydi. Ondan dolayı şüphelendik. Buradan bir komşumuza rica ettik. Mal indiriyorduk, telefonum üzerimde değildi. Arkadaşımız polisi arayıp ihbar etti. Gittiğimizde polis arkadaşlar gelmişti. Bizim bilerek yaptığımız bir şey yoktu. Bomba aklımızın ucundan bile geçen bir şey değildi. Emniyetteki arkadaşlar olay yerini çevreleyince biz olayın ciddiyetini farkına vardık. Herhangi bir can kaybı yaşanmadı” dedi.
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı