Gündem Haberleri

  İstanbul'daki binalar bir an önce güçlendirilmeli

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) İnşaat Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Semih Tezcan, İstanbul'daki binaların bir an önce güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

  Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi'nde düzenlenen ''Mevcut Yapıların Deprem Yüklerine Karşı Güçlendirilmesi ve Çıkmalı Binalarda Sorunlar'' konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Tezcan, bina yapımı, iyileştirilmesi ve güçlendirilmesinde artık yeni tekniklerin kullanılmasının şart olduğunu ifade etti.

  Prof. Dr. Tezcan, binaların güçlendirilmesinde maliyet, bina yükünü taşıma, çekme, davranış katsayısı ve kaplayacağı alan açısından ''kompozit'' denilen yeni tekniklerin, eski tekniklere göre çok daha iyi olduğunu kaydetti.

  İstanbul gibi deprem riski bulunan yerlerde binaların güçlendirilmesinin önemine işaret eden Prof. Dr. Tezcan, şöyle konuştu:

  ''İstanbul'daki binaların bir an önce güçlendirilmesi lazım. Güçlendirmezsek Türkiye çok büyük acılar çeker. Artık başımızı kumdan çıkarmanın zamanı geldi. Günümüzde ileri teknolojilerden medet ummalıyız. Sadece Avcılar ile riskli bölgeler için değil, İstanbul'un her tarafındaki yapılar için depremi en az hasar ve kayıpla atlatmak için bu yöntemler kullanılmalıdır.''

  İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Aydoğan da, nükleer santraller gibi çok riskli binalar ile prestijli binalarda deprem hasarının hiç olmamasına dikkati çekti.

  Binalardaki korozyonun depremlerden sonra ortaya çıkmasına rağmen bunun depremden değil, nemli ortam ve pas paylarının düşük tutulmasından kaynaklandığını ifade eden Prof. Dr. Aydoğan, perde ilavesi, her iki doğrultuda temelden çatıya kadar devam eden yeteri kadar betonarme perde duvar, beton mantolama ve çelik elemanlar ilavesiyle binaların güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

  ENVANTER ÇIKARILMASI ŞART

  İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe ise 17 Ağustos depreminin üzerinden yaklaşık 2 yıl geçtiğini, buna rağmen kentin hala bütün olarak ele alınmadığına dikkati çekerek, olası bir deprem tehlikesi nedeniyle bütün binaların envanterinin çıkarılmasının şart olduğunu belirtti.

  TBMM'de kabul edilen ''Yeni Yapıların Denetimi Yasası''nın yapıların ''denetlenmemesini'' öngördüğünü savunan Gökçe, ''Plansız ve kaçak yapılaşmayı daha da artıracak yasa, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilmelidir'' dedi.

  Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci de, Kocaeli depremi sırasında ilçede 28 binanın yıkıldığını, 273 kişinin öldüğünü ve 630 kişinin enkaz altından yaralı olarak kurtarıldığını hatırlatarak, yıkılan binaların yanındaki bazı çok katlı binaların hasar görmemesinin, yıkımın zeminden çok, yapılaşmadaki eksikliklerden dolayı meydana geldiğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

  Avcılar ile diğer semtlerdeki binaların çoğunluğunun bitişik ve çok katlı olmasından dolayı insanların sokakta da büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Değirmenci, bunun, inşa edilenle izin verilen yapı arasındaki büyük farklılıklardan kaynaklandığını ifade etti. (aa)
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı