GeriGündem İstanbul'da trafiğe kapalı ana arter yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da trafiğe kapalı ana arter yok

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM), kar yağışı nedeniyle kentte trafiğe kapalı ana arter bulunmadığını bildirdi.

AKOM'dan yapılan yazılı açıklamada, kar ihbarının yapılmasıyla birlikte alarma geçen AKOM, İtfaiye Daire Başkanlığı, Sağlık Daire Başkanlığı, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Katı Atık Değerlendirme Müdürlüğü, Trafik Müdürlüğü, İSKİ, İSFALT, İDO, İETT, İGDAŞ ve Sosyal İdari İşler Müdürlüğü ekiplerinin gece boyunca karla mücadele çalışmalarına katıldığı bildirildi.

3 bin personelin, 651 araçla 24 saat esasına göre çalıştığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“9 bölgede yapılan çalışmalarda, dün 07.00 ile bugün 07.00 saatleri arasında İstanbul'da trafiğe kapalı ana arter bulunmamaktadır. Silivri TEM Otoyolu Kınalı Köprü yakınlarında meydana gelen kazaya, İstanbul Büyükşehir Belediye ekipleri müdahale etti. Yol gece yarısı tek şerit, sabaha karşı ise tamamen açıldı. Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü ekipleri, 402 yolda 4 milyon 150 bin 560 metrekare alanda küreme yaptı. 665 adet yolda ise buzlanmaya karşı 2 bin 345 ton tuz kullandı. Çalışmalar sırasında bu yıl ilk defa 130 ton doğaya zararı olmayan ve atıldıktan sonra 48 saat etkili olan kar-buz sıvı çözücü kullanıldı. İlçe belediyelerine 305 ton, kamu kurumlarına 48 bin 800 kilogram tuz dağıtıldı. İstanbul ve çevresinde kötü hava koşulları nedeniyle oluşabilecek olumsuzluklarda kullanılmak üzere 45 adet ağır tonajlı vinçler hizmete alındı. Çeşitli kritik noktalarda konuşlanan vinçler, trafik kazaları ve yoldan çıkan araçların çekilmesinde kullanıldı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü, Katı Atık Değerlendirme Müdürlüğü ekipleri, meydanlar, üst-alt geçitler ve kaldırımlarda kar küreme çalışması yaptı. Çöp depolama alanlarına ulaşan yollar, sürekli açık tutularak herhangi bir sıkıntı yaşanmaması sağlandı.”

İDO'NUN BAZI DIŞ HAT SEFERLERİ İPTAL

Açıklamaya göre, Marmara Denizi'ndeki fırtına nedeniyle İDO'nun bazı dış hat feribot ve deniz otobüsü seferleri iptal edildi.

Buna göre, saat 07.00'deki Yenikapı-Bandırma (feribot), saat 07.00'deki Pendik-Yalova, saat 07.30'daki Mudanya-Armutlu-Yenikapı-Bostancı, saat 07.30'daki Yenikapı-Yalova, saat 06.45, 07.30 08.15'deki Kartal-Yalova İDO seferleri karışıklı olarak yapılamadı.

Ayrıca gün içinde saat 12.30'da Bostancı-Yenikapı-Bandırma, saat 15.30 ve 21.30'da Bandırma-Yenikapı, saat 18.30'da Yenikapı-Bandırma, saat 17.15'te Bostancı-Yenikapı-Armutlu-Mudanya, saat 09.30 Pendik-Yalova (karşılıklı), saat 09.30'da Kartal-Yalova (karşılıklı) saat 11.00'de de Erdek-Marmara-Ekinlik-Avşa seferleri de iptal edildi.

Bu arada, İstanbul Boğazı'ndaki deniz otobüsü ve vapur seferlerinde herhangi bir aksaklık yaşanmazken, boğaz transit gemi geçişlerine kapalı tutuluyor. Yetkililer, İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapmak için halen 50'ye yakın geminin bekletildiğini bildirdiler. Yetkililer, tehlike arz eden küçük gemilerin ise kılavuz kaptan vasıtasıyla boğazdan geçişlerinin yaptırıldığını kaydettiler.

İETT'DEN EK SEFERLER

Bu arada, İstanbullular'ın ulaşımda sıkıntı yaşamaması için İETT mesainin başlamasıyla birlikte Asya-Avrupa yakası arasında 110 otobüs ile ek seferler yapılıyor. Kozyatağı-4. Levent Metro (129ML), Üstbostancı-Mecidiyeköy (128), Kadıköy-Mecidiyeköy (120), Kozyatağı-Taksim (BT), Kadıköy-Topkapı (127), Kozyatağı-Mecidiyeköy (129K), Tepeüstü-4 Levent Metro (MLK) hatlarına ek otobüs seferleri konuldu.

Tramvay ve Aksaray-Havalimanı hattında 4 vagon sabaha kadar sefer yaparak, raylarda buzlanmayı önlemek için çalıştı. İstasyonların giriş ve çıkışlarında karlanmaya karşı temizlik çalışmaları yapıldı.

İGDAŞ'TAN UYARI

İstanbul'u etkisi altına alan kar yağışı ve fırtına nedeniyle zaman zaman bazı bölgelerde kısa süreli elektrik kesintileri meydana geldiği, vatandaşların elektrik kesintileri sırasında doğalgaz ile çalışan kombilerini kapamaları gerektiği bildirildi.

İGDAŞ yetkilileri, ani gelen elektrik nedeniyle gaz çekisinin arttığı ve regülatörlerin devre dışı kaldığını vurgulayarak, regülatörlerin tekrar devreye alınmasının uzun zaman aldığını ifade ettiler.

DONMA RİSKİ

Hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte donma riski başlaması üzerine Sağlık Daire Başkanlığı ekipleri de, son bir gün içinde 179 evsiz vatandaşı toplayarak Alibeyköy Tevfik Aydeniz kapalı Spor Salonunda misafir ediyor.
Ayrıca, sokaklardan alınan vatandaşların çeşitli ihtiyaçları da karşılanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle