Gündem Haberleri

  İstanbul'da şölen

  Hürriyet Haber
  18.01.2010 - 15:27 | Son Güncelleme:

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerinin resmi açılış töreni yapıldı.

  MUHTEŞEM TÖRENİN FOTOĞRAFLARI

  Haliç Kongre Merkezi'ndeki “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti” etkinliklerinin resmi açılış töreninde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu resmi protokol, konuşmaların ardından sanatçılarla toplu fotoğraf çektirdi.

  Gecede, Yekta Kara'nın sanat yönetmenliğini yaptığı “İstanbul Büyüsü” adlı özel gösteri de sunuldu. İstanbul'un çok katmanlı kültürel yapısını şiir, dans, müzik, şehrin ses ve görüntülerinden oluşan 5 farklı unsurla anlatan ve 65 dakika süren gösteri, izleyenlerden büyük alkış aldı.

  Sahne önünde 303 sanatçının görev aldığı gösteride, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Sultan Abdülaziz, Wolfgang Amadeus Mozart, Ahmed Adnan Saygun, Münir Nurettin Selçuk, Orhan Veli Kanık, Ferit Düzün ve Fahir Atakoğlu gibi farklı isimler tarafından İstanbul hakkında yapılan 24 eseri seslendirdi.

  Tarihi boyunca üç imparatorluğa ev sahipliği yapan İstanbul'un tüm değerlerini içeren gösteride, sanatçılar Aynur, Bekir Ünlüataer, Cüneyt Türel, Dilek Türkan, Fatih Erkoç, İncesaz Grubu, Kevork Tavityan, Kubat, MFÖ, Sertab Erener, Yetkin Dikinciler ve Zuhal Olcay solist olarak yer aldı.

  İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasına, İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu, Yarkın Perküsyon Grubu, Devlet Opera Korosu sanatçıları, Çocuk Korosu, Devlet Balesi dansçıları ve Pulathane Halk Oyunları Grubu de eşlik etti.

  CUMHURBAŞKANI GÜL VE BAŞBAKAN ERDOĞAN START VERDİ

  Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan, eşleri ve etkinliğe katılan protokol mensuplarıyla, gösterinin ardından Haliç Kongre Merkezi'nin önündeki Haliç Camialtı Tersanesi'ne kurulan iskelede, enerjisini İstanbul'dan alan bir “Kent Etkinliği” olarak tasarlanan, özel ışık ve havai fişek gösterisine, butona basarak start verdi.

  Cumhurbaşkanı Gül, butona basarken, “2010 Avrupa Kültür Başkenti, İstanbul'a, Türkiye'ye ve tüm Avrupa'ya hayırlı olsun” dedi.

  Protokol, daha sonra Haliç'te bir kilometrelik alanı kaplayan ışık ve havai fişek gösterisini izledi. Büyük bir coşku ve heyecanla takip edilen gösteri, vatandaşları büyüledi.

  Şölen, aynı zamanda Taksim, Kadıköy, Pendik, Sultanahmet, Beylikdüzü ve Bağcılar meydanlarında kurulan özel ekranlardan da izlendi.

  İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından, Ajansın koordinatörlüğünü de yürüten Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, KKTC Başbakanı Derviş Eroğlu, Almanya Federal Meclis Başkanı Norbert Lammert, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Ali Babacan, Devlet Bakanları Egemen Bağış, Mehmet Aydın ve Faruk Özak, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, iş adamları Ali Sabancı ve Erdoğan Demirören'in de aralarında bulunduğu iş dünyasının önde gelen isimleri, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Süryanileri Cemaati lideri Yusuf Çetin, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen ile Orhan Gencebay ve Burhan Çaçan'ın aralarında bulunduğu bazı sanatçılar katıldı.

  Ağırlıklı olarak Avrupa ülkeleri olmak üzere yaklaşık 40 ülke ve uluslararası kuruluşun temsilcileri de töreni izledi.

  /images/100/0x0/55eaa630f018fbb8f88dd1c9

  HAFTA BOYUNCA SÜRECEK

  Yenikapı Mevlevihanesi'nde “Mevlevi Kültürü Anlatımı ve Sema  Kültürü” gösterisi, “İst'te Yaşıyor ve Çalışıyor-Antoni Muntadas Çalıştay”  Sergisi ise 18 Ocak-14 Şubat tarihleri arasında sanatseverlerce Tophane-i  Amire'de görülebilecek.

  “Yerel Yönetimler için Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı 2.  Dönem” kapasite geliştirme toplantısı 19 Ocakta, “Müzik Nasıl Konuşur” konulu  basın toplantısı 20 Ocakta, kent kültürü başlığı altında “Yerel Yönetimler için  Kültür Yönetimi Profesyonel Formasyon Programı 2. dönem” kapasite geliştirme  toplantısı 21 Ocak'ta yapılacak.

  23 Ocak'ta ise “Fotoğraf Geçidi-İstanbul Sanat ve Fotoğraf Seminerleri”  2010 Sanat Üretim Merkezinde, “Europa Nostra Meeting (Bizim Avrupamız-İstanbul  2010) Kentsel Uygulamalar Semineri”, “Yüzde Yüz Ekolojik Pazarın Geliştirilmesi  ve Tüketici Bilinçlendirme Feriköy Ekolojik Pazar” etkinliği ise Bomonti  Şişli'de gerçekleştirilecek.

  İstanbulda şölen

   

   

   

   

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı