Gündem Haberleri

  İstanbul'da sahte dolar operasyonu

  Hürriyet Haber
  31.12.2001 - 16:45 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da, yılbaşından sonra piyasaya sürüleceği belirlenen 9 bin 802 adet sahte 100’lük ABD doları ele geçirildi. Olayla ilgili yakalanan bir kişi tutuklandı.

  Mali polisin düzenlediği diğer iki operasyonda, komisyon karşılığı piyasaya naylon fatura süren 10 kişi ile sahte araç muayenesi yapan dört kişi yakalandı.

  Mali Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, bir istihbaratı değerlendiren ekiplerin Sarıyer’de Cevat Sapmaz’ın evinin kömürlüğündeki bir koli içerisinde yaptığı aramada, 9 bin 802 adet değişik serilerde sahte 100’lük ABD doları ele geçirdiği bildirildi.

  Gözlem altına alınan Sapmaz’ın, sahte dolarları, yılbaşından sonra piyasaya sürme hazırlığında olduğu anlaşıldı.

  Sapmaz, sorgusunun ardından çıkarıldığı Sarıyer Adliyesi’nde tutuklanarak cezaevine konuldu.

  Sahte dolarların, halen cezaevinde bulunan Türkiye’nin en önde gelen kalpazanlarından biri olduğu öne sürülen Mustafa Çelebioğlu’na ait olduğu bildirildi.

  Çelebioğlu, Ankara ve İstanbul’da ele geçirilen sahte döviz olaylarıyla ilgili gıyabi tutuklanarak aranırken, İstanbul’da yakalanarak çıkarıldığı mahkemece tutuklanmış ve Bayrampaşa Cezaevi’ne konulmuştu.

  NAYLON FATURA

  Mali polis, Şişli ve Bakırköy’de, komisyon karşılığı piyasaya naylon fatura sürdüğü belirlenen bir şebeke ortaya çıkardı.

  Şebeke üyesi 10 kişi yakalanarak gözlem altına alınırken, 59 ayrı firma adına tanzim edilmiş, tutarı trilyonlara ulaşan sahte ve naylon fatura ele geçirildi.

  Öte yandan, Kağıthane’de sahte araç muayenesi yaptığı belirlenen Halil Çizmeci, ortağı Yüksel Konak ile 2 adamı gözlem altına alındı.

  Aynı suçtan sabıkalı Çizmeci’nin işyerinde, sahte araç muayene yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi.

  Şişli Adliyesi’ne çıkarılan Çizmeci ve Konak tutuklanırken, diğer 2 kişi serbest bırakıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı