Gündem Haberleri

  İstanbul'da nem oranı yüzde 90

  ANKA
  21.08.2006 - 15:36 | Son Güncelleme:

  İstanbullular, bu yıl bunaltıcı sıcakların yanında yüzde 90’lara varan nem oranıyla zor bir Ağustos geçirdi.

  İstanbul Meteoroloji Bölge Müdür Yardımcısı Ergün Güler, bugün itibariyle hava sıcaklığının 35 derece olduğunu açıkladı. Gelecek hafta başına kadar sıcaklıkların mevsim normallerinin 3-4 derece üzerinde seyredeceğini söyleyen Güler, bu yazın zor geçmesinin nedenleri arasında yüksek nem oranını da saydı.

  SABAH YÜZDE 90’I GÖRÜYORUZ

  Nem oranının öğle saatlerinde yüzde 35-40, gün batımından sonra yüzde 70, sabah saatlerinde de yüzde 90’lara ulaştığını ifade eden Güler, bu oranın ağustos ayının ortalamalarına göre yüzde 10 fazla olduğunu vurguladı.

  Hava sıcaklığının da son dört yılın en yüksek değerlerine ulaştığını dile getiren Güler, İstanbul’un daha önce 1970’de 40, 2002’de 38 dereceyi gördüğünü söyledi. Güler, “Nem oranının yüksek olması mevcut sıcaklığı daha fazlaymış gibi hissettiriyor. Yüksek nem, 5-6 derece fazla gösteriyor. Bu oran bazen 10 dereceye ulaşıyor. Yüksek nemden dolayı akşam saatlerinde sıcaklığı daha yoğun yaşıyoruz” dedi.

  BU HAFTA DA YAĞIŞ YOK

  Bu hafta boyunca yağış beklenmediğini sözlerine ekleyen Güler, orta kuvvetli rüzgar görüleceğine değindi.

  Akciğer ve kalp hastalarını özellikle nemli hava nedeniyle uyaran Güler, “Yüksek nemden dolayı bir takım sağlık sorunları oluşabileceğinden gündüz saatlerinde güneşten korunmaları gerekiyor” dedi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı