Gündem Haberleri

  İstanbul'da müziksiz geceler

  A.A.
  09.08.2006 - 19:50 | Son Güncelleme:

  İstanbul sınırları içinde açık mekanlarda müzik yayını yapan kamuya açık eğlence yerlerinde cuma ve cumartesi günlerinde saat 01.00'den, diğer günlerde ise saat 24.00'ten sonra müzik yayını yapılamayacak.

  Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Çevre ve Orman Bakanlığının, “Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği”nin uygulanması konularında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yetki devri yaptığı belirtildi.
  Eğlence yerlerinden kaynaklanan gürültü kirliliğinin kişilerin huzur ve sükununun, beden ve ruh sağlığının bozulmasına neden olduğu kaydedilen açıklamada, Belediye Encümeninin, İstanbul Valiliği İl Çevre Müdürlüğünün tespitleri doğrultusunda 3 Ağustos 2006 tarihinde toplantı yaptığı ve bu konuda etkin önlemler aldığı bildirildi.
  Belediye Encümenin konuyla ilgili aldığı karar şöyle:
  “1-İstanbul sınırları içinde açık mekanlarda canlı ve/veya müzik cihazlarıyla müzik yayını yapan kamuya açık eğlence yerlerinde haftanın cuma ve cumartesi günlerinde saat 01.00'den, diğer günlerde ise saat 24.00'ten sonra müzik yayını yapılmasının yasaklanmasına, (kapanış saatlerinin bu şekilde belirlenmesine); 2-Belgelerinde yazılı kurallar ve çalışma saatlerine göre kapalı alanlarda müzik yayını yapan Turizm İşletme Belgeli müesseselerin Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliğinde belirtilen sınırlamalara uymalarına, belgelerinde yazılı kapalı alanlar dışında açık alanlarda (bahçe, teras vb.) müzik yayını yapıldığı taktirde 1. maddede belirtilen saatlere uymalarına; 3-Mahalli makamlarca ruhsatlandırılan ve kapalı mekanlarda faaliyet gösteren eğlence yerlerinin müzik yayınlarını işletmenin açık alanlarda (açık veya yarı açık çay bahçeleri, bahçe, teras vb.) sürdürmeleri halinde 1. maddede belirtilen saatlere uymalarına; 4-Yerleşim alanları içerisinde 1. maddede yazılı saatlerden sonra açık hava etkinliklerinin (konser, gösteri, miting, tören, festival, düğün vb.) yapılmamasına, toplantıya katılanların oybirliği ile karar verildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı