Gündem Haberleri

  İstanbul'da lodos ulaşımı aksatıyor

  Hürriyet Haber
  26.11.2001 - 10:34 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan lodos, deniz trafiğini aksatıyor. Kuvvetli lodos nedeniyle bir çok vapur seferi iptal edildi

  Türkiye Denizcilik İşletmeleri`ne (TDİ) bağlı Şehir Hatları İşletmesi`nden alınan bilgiye göre, sabah saatlerinden itibaren 3 ile 5 kuvvetinde esen lodos nedeniyle, Harem-Kabataş arabalı vapur seferleri ile Sirkeci-Harem, Sirkeci-Adalar ve Sirkeci-Yalova vapur seferleri, saat 07.00`den itibaren yapılamıyor. 

  Dalgaların zaman zaman 1-2 metre yüksekliğine çıktığını belirten yetkililer, bundan dolayı diğer vapur seferlerinde de aksamalar meydana geldiğini bildirdiler.

  DOĞU'DA KAR YOLLARI KESTİ

  Türkiye'nin Doğu bölgelerinde de etkili olan kar yağışı yüzünden bazı yollar ulaşıma kapandı. İkizdere-İspir yolunun Ovit Dağı ve Çaykara-Bayburt yolunun Soğanlı Dağı mevkileri, kar ve tipi nedeniyle geçit vermiyor.   

  Karayolları Genel Müdürlüğü`nden yapılan açıklamada, İkizdere-İspir yolunun Ovit Dağı mevkii ile Çaykara-Bayburt yolunun Soğanlı Dağı mevkiinin, kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandığı belirtildi.  

   Afyon-Sandıklı-Dinar yolunun Porsuma Köprülü kavşağında yapım çalışmalarına devam edildiğinden sürücülerin, trafik işaret ve işaretçilerine dikkat etmeleri istendi.  Karayollarının yapım, bakım ve onarım çalışmaları sürdürülen kesimlerinde yavaş gidilmesi, trafik işaret ve işaretçilerine uyulması, araçlarda zincir, takoz ve çekme halatı bulundurulması, buzlu kesimlerde zincir takılması, aşırı yağış alan yörelerde ani heyelan ve çökme olaylarına karşı dikkatli olunması istenen açıklamada, araç kayması veya kaza gibi herhangi bir nedenle ulaşımın aksaması halinde ya da karayolları ekipleri tarafından kar ve buz mücadelesi çalışması sürdürülürken trafik akışının zorunlu olarak kesilmesi durumunda, araçların, tek sıra halinde kendi şeritlerinde beklemeleri gerektiğine dikkat çekildi.  

  Açıklamada, yapım, bakım ve onarım çalışmaları ile kar, tipi, heyelan ve sel hasarı gibi nedenlerle kapalı olan yollar hakkında ``www.kgm.gov.tr`` internet adresi ile 0-312-425 47 12 ve 415 88 00 numaralı telefonlardan daha geniş bilgi alınabileceği bildirildi.

  BOLU'DA KAR YÜZÜNDEN AÇ KALAN GEYİKLER KARAYOLUNA İNDİ

  Abant Milli Parklar Geyik Üretme Çiftliği`nde yaşayan 50 geyik, kar yağışı sonrasında aç kalınca, Abantyoluna kadar indi.  

  Yiyecek aramak için Abant yolunun kenarına kadar gelen 50 geyiği gören tatilciler, geyikleri kaçırmadan fotoğraf çekmeye çalıştılar, yaklaşık 1 saat karların arasında yiyecek arayan geyikler, yolda kar temizleme çalışması yapan greyderlerin sesi ile ormana kaçtılar.  

  Bolu Milli Parklar Başmühendisi Sezgin Akay, milli parkta yaşayan geyiklere hergün 5 çuval özel geyik yemi verdiklerini, bu rakamın kış mevsiminde 7 çuvala çıkartılacağını söyledi.  

  Akay, kış mevsiminin geçen yıla göre erken geldiğini belirterek, ``Yağan kar sonrasında geyiklerin beslendiği orman örtüsü kar altında kaldı, geyikler bu yüzden aç kaldılar. Normalde saat 16-17 sıralarındabeslenme noktasında iniyorlardı, karla birlikte 2 saat önce ormandan aşağıya yiyecek aramak için inmeye başladılar`` diye konuştu.  

  Sezgin Akay, Abant Geyik Üretme Çiftliği`nde 70 dişi, erkek ve yavru geyiğin yaşadığını belirterek, ``geyiklerden 10`u geçen yıl Gaziantep`e, 4`ü ise bu sene Karabük`e gönderildi, 6 geyik ise zaman zaman dışarı çıkıyor`` dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı