GeriGündem İstanbul'da kiralar düştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da kiralar düştü

17 Ağustos depreminin ardından gelen ekonomik krizle birlikte İstanbul’da tersine göç başladı. Bunun sonucunda kiralıkların sayısı arttı, mal sahipleri kiracı bulamıyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ateş, depremin ardından gelen ekonomik krizle birlikte İstanbul’da tersine göçün başladığını belirterek, "Bunun
doğal sonucu olarak, kiralıkların sayısı arttı, mal sahipleri kiracı bulamıyor" dedi.
Ateş, yaptığı açıklamada, emlak piyasasında bir istikrarsızlık yaşandığını kaydederek, bu durumun deprem profesörlerinin birbiri ardına yaptığı tutarsız açıklamalardan
kaynaklandığını savundu.
Depremin ardından gelen ekonomik krizin piyasayı durma noktasına getirdiğini, Türkiye’de artık hiç kimsenin gayrimenkule yatırım yapmak istemediğini ifade eden Ateş, piyasada çok sayıda satıcının olmasına rağmen alıcının bulunmadığını kaydetti.
 Hazine arazilerinin satışa çıkartılmasının da piyasayı rahatlatmayacağını, bu durumun önümüzdeki yılın Nisan ayına kadar devam edeceğini anlatan Sabri Ateş, şöyle dedi:
"Piyasanın önü karanlık. Bu ortamda araziler satışa çıkartılsa bile piyasada alıcı  bulamayacaktır. Devletin arazisini işgal edip üzerine gecekondu yapan insan parayı nereden bulacak? Bu durumda Hazine mafyasına çanak tutulacak. Bu yasanın gündeme gelmesinin ardından Hazine arazileri üzerine yapılan gecekonduların sahipleri de el değiştirmeye başladı. Arazilerin satışı ile devlet bu tür insanlara yeni rant kapısı sağlamış olacak."
KİRACI DA AZ
Piyasadaki fiyat artışlarına rağmen İstanbul’da ev ve işyeri kiralama bedellerinde de geçen yıla oranla önemli düşüşlerin yaşandığını ifade eden Ateş, "Depremin ardından gelen ekonomik krizle birlikte İstanbul’da tersine göç başladı. Bunun doğal sonucu olarak da ilde kiralıkların sayısı arttı, mal sahipleri kiracı bulamıyor. Kriz öncesi boşalan bir daire hemen tutulurken, şimdi durum böyle değil. Mal sahipleri ’kiracım çıkarsa yeni birini bulamam. Mevcut kirayla otur’ anlayışıyla hareket ediyor" diye konuştu.
Oda kayıtlarına göre, kira bedelleri yüzde 11 ile yüzde 50 arasında değişen oranlarda azaldı. Kiralarda en fazla düşüş Bakırköy Florya’da olurken, bunu Yeşilyurt, Bağcılar, Bostancı, Nişantaşı, Bahçelievler Beşiktaş, Caddebostan gibi yerler izledi.
KİRALARDA MEYDANA GELEN DÜŞÜŞLER
İstanbul’da bazı semtlerde 120 metrekare ve kaloriferli bir
dairenin kriz öncesi ve sonrası kira bedelleri şöyle:


Yorumları Göster
Yorumları Gizle