Gündem Haberleri

  İstanbul'da bir ayda 1 ton esrar ele geçirildi

  Serhat ALAATTİNOĞLU - İSTANBUL DHA
  25.10.2008 - 14:29 | Son Güncelleme:

  İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, uyuşturucu satan sokak satıcılarına yönelik yaptığı operasyonlarda 739 kilogram esrar maddesi ele geçirdi. Bu rakam son dönemde ele geçirilen en yüksek esrar yakalama oranı oldu.

  Esrarın "ottur" ve "zararsız" algısını değişmesi gerektiği; esrarın da eroin ve kokain gibi tehlikeli bir uyuşturucu olduğu vurgulandı. Polis ayrıca son 1 ayda 778 kilo uyuşturucu madde ele geçirdi. 185 operasyonda 394 şüpheliyi de gözaltına alındı.

   

  İstanbul Narkotik polisi sokaklarda uyuşturucu madde satan torbacılara yönelik operasyonlarını sıklaştırdı. Gençleri hedef alan uyuşturucu tacirlerinin son zamanlarda özellikle esrar ticaretine ağırlık verdiğini belirleyen polis uyuşturucu tacirlerine nefes aldırmıyor. Narkotik timleri son 1 ayda yaptığı 189 operasyonda yaklaşık 1 ton esrar maddesi ele geçirdi. Polis son dönemde özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinden gelen esrarın sevkiyat merkezlerine yönelik de çalışmalar yürüttü. Diyarbakır ve Hakkari'den İstanbul'a getirilen yaklaşık 500 kilogram esrar ele geçirdi.

   

  SOĞAN VE DOLMALIK BİBER ALTINDA ESRAR

   

  Narkotik timleri Batman'dan karayolu ile esrar sevk edileceği bilgisi üzerine çalışma başlattı. İstanbul'a giriş yapan kamyoneti durduran polis araçta arama yaptı. Polis dolmalık biber taşıyan araçta yaptığı aramalarda dolmalık biber çuvallarının altında valiz içine zulalanmış 276 kilogram esrar yine Hatay'dan İstanbul'a giriş yapan bir kamyonette yapılan aramalarda soğan çuvalları arasına saklanmış bavul içinden 206 kilogram esrar maddesi ele geçirildi.

   

  MONALİSA TABLOSUNA ESRARLI RÖTUŞ

   

  Narkotik timlerinin bir sokak satıcısının evinde bulunan tabloya da el koydu. Leonardo da Vinci'nin Monalisa tablosunun rötüşlu reprodüksiyonu uyuşturucuyu özendirdiği gerekçesiyle el konuldu. Tabloda Monalisanın elinde esrar sigarası ile arka fonda ise esrarın hammadesi olan hint keneviri bitkisinin yaprakları görülüyor.

   

  HAVALİMANINDA KURYELERE GEÇİT YOK

   

  Atatürk Havalimanı'nda yapılan çalışmalarda da 11 uyuşturucu kuryesi yakalandı. Kuryelerden bir kısmının uyuşturucu maddeleri üzerlerine ya da bavullara saklarken, bir kısmının da yutarak midesinde taşıdığı belirlendi. Polis midesinde uyuşturucu taşıyan kuryelerin hastanede röntgeni çekti. Tıbbi müdahaleyle kokaini çıkardıktan sonra gözaltına aldığı kuryeleri işlemlerinin ardından adliyeye sevk etti. Kuryelerin uyuşturucuyu 4000 dolara taşıdığı öğrenildi.

   

  ÇİN'E EROİN TAŞIYAN KARI-KOCA UKRAYNALI HAVALİMANINDA YAKALANDI

   

  Atatürk Havalimanı'nda X-ray cihazından geçen ukraynalı bir çiftin bavulunda yabancı bir cisme rastlandı. Polis bavulda arama yaptı. Bavul içinde zulalanmış 8 kilo 200 gram eroin maddesi ele geçirldi. Bavulun sahibi Ukraynalı karı-koca Valeria Strielkova ve Andrıy Kulak gözaltına alındı. Çiftin Ukrayna'dan geldiği eroini de Çin'e götürmek istediği belirlendi. Adliyeye sevkedilen karı-koca tutuklanarak cezevine gönderildi. Yapılan operasyonlarda ayrıca 23 kilogram eroin, 15 kilogram kokain, 1886 adet sentetik hap ile 8 adet tabanca ele geçirildi.

   

   

   

  -

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı