Gündem Haberleri

  İstanbul'da asayiş operasyonları

  Hürriyet Haber
  22.01.2006 - 15:06 | Son Güncelleme:

  İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, gasp, kapkaç, oto hırsızlık, dolandırıcılık ve sahtecilik yapan, korsan yayınlar üreten kişilere yönelik düzenlenen operasyonlarda 34 kişinin yakalandığını bildirdi.

  Cerrah, Gayrettepe'deki Asayiş Şube Müdürlüğü'nde yaptığı basın açıklamasında, uzun süredir izlenen ve özellikle bayanlara zarar veren gruba yönelik “Çekirge” adı altında operasyon yapıldığını söyledi.

  “Operasyonun isminden de anlaşılacağı gibi çekirge bir sıçrar, iki sıçrar en sonunda Asayiş Şube'nin ekiplerine düşer” diyen Cerrah, operasyon kapsamında 13 kişinin yakalandığını ve haklarında yasal işlem başlatıldığını kaydetti. Cerrah, bu kişilerin Eyüp ve Gaziosmanpaşa'da 2 PTT şubesinden silahlı gasp, 5 ayrı işyerinden gasp, 3 yaya gaspı, 74 kapkaç, 3 oto hırsızlığı, 1 kasadan hırsızlık, 1 dolandırıcılık, 2 sahtecilik ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet suçlarını işlediklerini söyledi.

  Cerrah, bu kişilerin üzerleri ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda da, 2 sahte sürücü belgesi, 3 ayrı suçta kullanılan çalıntı otomobil, 2 ruhsatsız tabanca, bu silahlara ait 25 fişek, gasp sonucu ele geçen 30 kontör kartı, sahte pasaport yapımında kullanıldığı düşünülen 1 mühür, 1 sustalı bıçak, 241 bin 600 YTL, 4 bin Avro, kasa açma ve duvar delmekte kullanılan matkap, pompalı kriko, özel yapılmış çok sayıda aparat, bir miktar uyuşturucu madde, 1 altın gerdanlık, 12 adet yüzük ve 1 altın tespih ele geçirildiğini bildirdi.

  “KORSAN” OPERASYONU

  Celalettin Cerrah, ayrıca Güvenlik Şube Müdürlüğü'nce il genelinde CD, VCD, DVD, kitap ve teyp kasetinden oluşan ürünlerin izinsiz çoğaltılması ve satışının önlenmesine yönelik 19 ayrı işyeri ve eve operasyon düzenlendiğini, 21 kişinin gözaltına alındığını söyledi.

  Cerrah, “Korsan” adı verilen operasyon kapsamında, korsan film üretiminde kullanılan 111 milyon 361 bin 500 kartonet, 35 bin 498 korsan film, müzik, program ve oyun CD, VCD, DVD, bu filmlerin çoğaltılmasında kullanılan 10 cihaz, 60 bilgisayar üzerinde montajlı CD ve çeşitli malzemeler ele geçirildiğini kaydetti.

  SANATÇILARDAN MÜCADELEYE DESTEK

  Açıklamaya katılan sanatçılar Orhan Gencebay, Hakan Peker ve Şafak Sezer, ele geçirilen korsan ürünleri İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte inceledi.

  Bu sırada Cerrah, “Sanatçı arkadaşlarımız, korsan yayınlar konusunda TBMM'ye giderek yardım istediler. Biz de sanatçı arkadaşlarımızın haklarına önem veriyor ve koruyoruz. Arkadaşlarımız unutmasın ki, İstanbul Emniyeti bu konuda çalışmalarını aralıksız sürdürerek korsanlarla mücadele edecektir” dedi.

  Orhan Gencebay da, “Ben insan haklarına saygılı ve gönül kırmayan biriyim. Bu kişilere sesleniyorum; lütfen bu işi yapmayın. 30 yıllık sanatçıyım ve 'artık yeter' diyorum. Dünya çapında korsan ülkesi olmaktan çıkalım artık. Daha hak ve adil bir dünya diliyorum. Kötülere karşı batsın bu dünya” diye konuştu.

  Hakan Peker ile Şafak Sezer de, polisin çalışmalarından memnuniyet duyduklarını belirterek, başta Cerrah olmak üzere tüm emniyet personeline teşekkür ettiler. 
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı