GeriGündem İstanbul'da 7 terörist 10 kilogram patlayıcıyla yakalandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da 7 terörist 10 kilogram patlayıcıyla yakalandı

İstanbul'da 7 terörist 10 kilogram patlayıcıyla yakalandı
refid:4001233 ilişkili resim dosyası

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, bölücü terör örgütüne yönelik düzenlenen 3 ayrı operasyonda, eylem hazırlığında oldukları belirlenen 7 kişinin 10 kilogram plastik patlayıcı ile yakalandıklarını açıkladı.

Cerrah, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde yaptığı basın açıklamasında, terörle mücadele ve istihbarat şube müdürlüklerince bölücü terör örgütüne yönelik yürütülen çalışmalar sonucu, eylem yapmak amacıyla İstanbul'a gönderilen örgüt mensupları ile onlara yardımcı olan şahısların yakalanmalarına yönelik 3 ayrı operasyon düzenlendiğini ve bu operasyonlarda 1'i kadın 7 kişinin yakalandığını bildirdi.

Örgüt mensuplarından birinin eylem gerçekleştirmek üzereyken suçüstü yakalandığını anlatan Cerrah, diğer 2 operasyonda yakalanan 4 şahıstan 3'ünün sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandığını, son operasyonda gözaltına alınan 3 örgüt mensubunun ise bugün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiğini kaydetti.

Cerrah, örgüt mensubu kişilerin üzerlerinde ve barındıkları adreslerde yapılan aramalarda da, 10 kilo 434 gram plastik patlayıcı, 9 adet elektrikli fünye, sahte kimlik, örgütsel şifreler ile örgütsel dokümanların ele geçirildiğini açıkladı. Celalettin Cerrah, ”Amacımız, İstanbul halkının huzur ve güvenliğini sağlamaktır. Bu yönde de çalışmalarımız aralıksız sürdürülecektir” dedi.

“HEDEFİ SÖYLEMEMİZ DOĞRU OLMAZ”

Açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Cerrah, bir gazetecinin “Örgüt mensuplarından birinin eylem hazırlığında yakalandığını söylediniz. Bu kişinin hedefi neresiydi?” diye sorması üzerine, “Biz o hedefi biliyoruz. Söylememiz doğru olmaz. Önemli olan, eylemin gerçekleştirilmeden suçüstü yapılmasıdır” dedi.

Cerrah, “yakalanan kişilerin Bayrampaşa'da bir internet kafeye yönelik gerçekleştirilen bombalama eylemiyle ilişkisi olup olmadığı” yolundaki soruya da, “Bu olayla ilişkileri yoktur. İnternet kafe sanıklarını da yakın zamanda alacağız. Bu yönde çalışmalarımız sürüyor” karşılığını verdi.

Celalettin Cerrah, daha önce tutuklanan kişilerden birinin de “x bayan” olarak tanındığını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle