Gündem Haberleri

  İstanbul'da 27 yankesici yakalandı

  Ali AKSOYER/İSTANBUL, (DHA)
  21.05.2010 - 12:21 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL’da minibüs, otobüs gibi toplu taşıma araçlarında organize şekilde yankesicilik yapan iki çete çökertildi. Polisin 27 yankesiciyi gözaltına aldığı operasyondan sonra Anadolu Yakası'nda 15 olan günlük yankesicilik sayısı 2’ye düştü.

  Yaklaşık 2 ay fiziki takip yapan Asayiş Şube Müdürlüğü'ne bağlı polisler, önceki sabah daha önce tespit edilen 19 yere eşzamanlı baskın düzenledi. Operasyonda 1 tabanca, 1 av tüfeği, 165 sahte 100 dolar, 800 gram esrar, 35 çalıntı cep telefonu ele geçirildi.

  BİRİ PERDELEME YAPTI

  Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği'nde yapılan sorgu sonunda iki çetenin başında Ömer O. (30) ile Fahrettin Ü.'nün (27) bulunduğu ortaya çıkarıldı. Polisin belirlemesine göre çete üyeleri 3-4 kişilik gruplar halinde saat 06.00'da hırsızlığa çıktı. Hırsızlar, minibüs, otobüs ya da trenlerde gözlerine kestirdikleri kişinin önce çevresini sardı. Zanlılardan biri perdeleme yaparak diğer kişilerin hırsızlığı görmesini engelledi. Bu sırada hırsızlardan biri mağdurun cebindekileri aldı. Zanlılar, hırsızlığı gerçekleştirdikten sonra ilk durakta aracı terk etti. Çete üyeleri, her hırsızlıktan sonra arkadaşları Ufuk E. (27) ile Umut E.'nin (27) sağladığı uyuşturucu ile alem yaptı.

  YAKALANINCA ARKADAŞLARINI DÖVÜYORLARDI

  Çete üyeleri, mağdur hırsızlığı fark edince tiyatroculara taş çıkaracak oyunla yakalanmaktan kurtuluyordu. Zanlılar, arkadaşları yakalandığında hırsızlığa çok kızmış vatandaş gibi davranıyordu. Hırsızı vatandaşların elinden alarak tartaklamaya başlıyorlardı. Arkadaşlarını “Biz bunu karakola götürüyoruz” diyerek araçtan indiriyorlardı. Zanlılar, araçtan iner inmez hızla kaçarak izlerini kaybettiriyordu.

  Yakalanmamak için cep telefonundan konuşurken şifre kullanan zanlılar, polis için “Zarbi”, parasını çalacakları kişi için “Enayi”, hırsızlık için de “Neviş” kodu kullandı.

  "SABAH 6’DA MANGALA GİDİYORDUK”

  Poliste işlemleri tamamlanan zanlılar, aralarında yankecilik, uyuşturucu madde bulundurmak, satmak ve sahtecilik gibi suçların bulunduğu 43 ayrı dosyadan Pendik Adliyesi'ne sevk edildi. Pendik Cumhuriyet Savcısı'nın “Neden sabah saat 6’da bir araya gelip toplandınız” sorusuna zanlılar “Boya yapmaya gidiyorduk” ve “Mangal yapmaya gidiyorduk” gibi farklı cevaplar verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı