Gündem Haberleri

  İSTANBUL'DA 2 KİŞİNİN HAYATİ TEHLİKESİ VAR

  Hürriyet Haber
  03.06.2013 - 04:24 | Son Güncelleme:

  Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, kontrolsüz polis şiddetinin durdurulmasını istedi. TTB Merkez Konseyi yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul’da hastanede tedaviye alınan 26, hayati tehlikesi olan 2, yoğun bakımda yatan 5 kişi bulunduğunu belirtti.

  880 kişinin ayakta tedavi edildiği kaydedildi. Ankara’daki eylemlerde ise 15’i ağır olmak üzere en az 414 yaralı bulunduğu, polis saldırısıyla kafasından yaralanan bir gencin ölümle pençeleştiği ifade edildi. İzmir’de de 2 gün içerisinde hastanelere 420 yaralının başvurduğu kaydedildi.

  YAKIN MESAFEDEN ATEŞ

  Açıklamada “Yaralanmaların çoğu tazyikli suyun ölçüsüz biçimde insan bedeni hedef alınarak kullanılması, biber gazı kapsüllerinin eylemcilerin üzerine sıkılması ve plastik mermilerin yakın mesafeden ateşlenmesiyle gerçekleşmektedir. Çok sayıda yurttaşımız söz konusu yaralanmalar neticesinde gözünü kaybetmiştir. Kafatası kırığı ve beyin kanaması geçiren, beyninde yabancı cisim bulunan hastalar vardır. Bilimsel olarak sağlığa zararlı olduğu, altta yatan kimi hastalıkların varlığında ölümcül sonuçlar yaratabildiği bilinen biber gazının toplumsal olaylarda fütursuzca kullanılıyor olması başlı başına bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Bu da yetmezmiş gibi içeriği bilinmeyen başka gazların da kullanıldığı iddiası ortada durmaktadır. Kontrolsüz polis şiddeti derhal durdurulmalıdır.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı