Gündem Haberleri

  İstanbul'da 2 haftada 1630 suç aydınlatıldı

  İSTANBUL (A.A)
  17.02.2006 - 15:02 | Son Güncelleme:

  İstanbul Valisi Muammer Güler, ilde asayişe yönelik düzenlenen operasyonlarda 1636 suçun aydınlatıldığını ve 2 bin 526 kişinin yakalanarak haklarında yasal işlem yapıldığını bildirdi.

  Vali Güler, “Buldozer” adı verilen operasyonlara ilişkin, Asayiş Şube Müdürlüğü'nde İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte basın açıklaması yaptı. Güler, “2-15 Şubat tarihleri arasında 961 şahsa karşı işlenen suç, 675 mala karşı işlenen suç olmak üzere, toplam 1636 suç aydınlatılmış, bu operasyonlarda 2 bin 526 kişi yakalanarak haklarında yasal işlem yapılmıştır” dedi.

  Vali Güler, operasyonlarda 63 evden hırsızlık, 102 işyerinden hırsızlık, 70 oto hırsızlığı ve 11 kapkaç ile birçok yankesicilik, gasp, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal ve suç eşyası satın alma suçlarının aydınlatıldığı kaydetti.

  Güler, şahsa karşı işlenen 24 cinayet, 131 yaralama, 3 çocuk kaçırma, 2 rüşvet ve 1 insan ticareti ile çok sayıda darp, adam kaldırma, tehdit, fuhuşa teşvik ve aracılık, kumar oynama ve oynatma, 6136 sayılı kanuna muhalefet ve meskun mahalde ateş etme suçlarının da aydınlandığını söyledi.

  TABANCA, TÜFEK VE KESİCİ ALETLER

  İstanbul Valisi Güler, Asayiş Şube Müdürlüğü ile ilçe emniyet müdürlüklerinin yaptığı çalışmalar sonucu yakalanan kişilerin üzerlerinde ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda ise 168 adet tabanca, 35 adet kurusıkı tabanca, 3 adet av tüfeği, 1 adet kalaşnikof tüfek, 1814 adet fişek, 6 adet şarjör, 59 adet kesici ve delici alet, 41 otomobil, 4 kilo 440 gram uyuşturucu madde, 1394 adet uyuşturucu hap, 71 adet cep telefonu, 43 adet sahte evrak, 22 fotoğraf makinesi, 8 adet el telsizi, 6 adet kamera, 1 adet plazma televizyon, 3 adet LCD monitör, 9 adet dizüstü bilgisayar, 1 adet projeksiyon aleti, 2 adet müzik seti, 8 adet kolon, 1 adet anfi, 1 adet DVD player, 1 adet receiver, çok miktarda çalıntı bilgisayar ve yedek parçası, sahte banknotlar, çok sayıda çalıntı saat ve bankamatik kartı ile hırsızlıkta kullanılan malzemeler ele geçirildiğini anlattı.

  “YEŞİL” KONUSU

  Vali Güler, açıklamanın ardından basın mensuplarının, “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım'ın bir operasyon sırasında polisin elinden kaçtığı yönündeki iddia ile Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü İsmail Çalışkan'ın “Yeşil' kod adlı Mahmut Yıldırım'ın öldüğüne dair devletin kayıtlarında bir bilgi yok” şeklindeki açıklamasına ilişkin sorularını yanıtladı.
  Bu konunun çok speküle edildiğini belirten İstanbul Valisi Güler, bugün Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nden yapılan yazılı bir açıklamada, polisin 15 kişinin karıştığı tehdit, yaralama, çek-senet tahsilatı gibi suçlara ilişkin İstanbul, Muğla, Ankara ve Kırıkkale'de düzenlediği operasyonlarda, kamuoyunda “Yeşil” kod adıyla tanınan Mahmut Yıldırım'ın oğlu Murat Yıldırım'ın da yakalandığının yer aldığını hatırlattı.

  “Bununla ilgili olarak sanki 'Yeşil'in de yakalandığı ya da polisin elinden kaçtığı' gibi basına haber yansıdığını” ifade eden Vali Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "BİZDEN KAYNAKLANMAYAN BİLGİ"

  “Kaynağı belli olmayan, bizden kaynaklanmayan bir bilgidir. Böyle bir şahısla ilgili operasyon yapılmamıştır. Böyle bir şahsın yaşadığı ya da yaşamadığıyla ilgili de poliste bir bilgi bulunmamaktadır. Kaldı ki, 'operasyondan 15 dakika önce kaçtı, yarım saat önce kaçtı' gibi değerlendirmelere katılmak mümkün değildir. Bunlar esasen yorum olarak da hatalıdır.

  'Madem 15 dakika önce kaçtı, oğlu niye yakalandı' veya 'diğerleri niye yakalandı'... Böyle bir mantık olamaz. Ancak o şahsın yaşayıp yaşamadığını biz de bilmiyoruz. Sayın Cerrah'ın önceki gün yaptığı açıklama da, buna yönelik bir açıklamadır. 'Ölmüş birini niye arayalım' tarzında değil, 'kamuoyunda öldüğü bilinen bir şahısla ilgili bizden niye bilgi soruyorsun' deniliyordu. Tabii ki, yakınlarının da verdiği herhangi bir bilgi yok. Son 10 yıldır yakınlarının da onunla ilgili verdiği bir bilgi yok. Bu şahısla ilgili söyleyeceklerimiz sadece bundan ibaret. Onunla ilgili, istihbarat çalışmaları, bilgi ve belgelerin bulunması halinde elbetteki takibi yapılacaktır.”

  “Emniyet Genel Müdürlüğü Sözcüsü Çalışkan ile kendi yaptığı açıklama arasında çelişki bulunup bulunmadığı” yolundaki soru üzerine de Vali Muammer Güler, şöyle dedi:

  "YEŞİL'İN ÖLÜP ÖLMEDİĞİNİ BİLMİYORUZ"

  “Sayın Çalışkan'ın açıklamasını duymadım, ama sanırım söyledikleri bizimkinden farklı değil. Biz de 'öldüğünü' söylemiyoruz. Biz, 'ölüp ölmediğini bilmediğimizi' söylüyoruz. Çelişki nerede burada? 'Yeşil'in polisin elinden kaçtığı yönündeki haberler bizden kaynaklanmamıştır. Bu operasyon sırasında 'Yeşil'le ilgili herhangi bir bilgiye, herhangi bir teknik takibe rastlanmamıştır.”

  İstanbul Valisi Güler, basın mensuplarının bu konudan çok asayiş operasyonlarına ilgi göstermesini de istedi.
  Vali Güler ve Emniyet Müdürü Cerrah, daha sonra asayiş operasyonlarında ele geçirilen malzemeleri inceledi. “Glock” marka tabancayı da gören Güler, bu silahla ilgili bilgi aldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı