GeriGündem İstanbul'da 1 Mayıs'ta ulaşım yasakları
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  308
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'da 1 Mayıs'ta ulaşım yasakları

İstanbul'da 1 Mayıs'ta ulaşım yasakları
refid:23171239 ilişkili resim dosyası

İşçi sendikaları, "1 Mayıs'ta Taksim'deyiz" derken İstanbul Valisi, "Taksim'e çıkmak kesinlikle yasak" cevabı verdi. İki taraf da çok kararlı görünürken, "Sokağa çıkma yasaklarına" ve bir dönem uygulanan OHAL benzeri önlemler açıklandı. Deniz otobüsünden, metroya, metrobüsten otobüs seferlerine kadar pek çok toplu ulaşım aracı 1 Mayıs'ta çalışmayacak. Bunların yanında son olarak da şehir hatları vapurları valilik emriyle yarın sabah 06:00'dan itibaren iptal edildi...

Yarın İstanbul'da iptal edilen ulaşım hatları şöyle:  

- Tüm şehir hatları vapurları valilik emriyle ikinci bir duyuruya kadar sabah 06:00'dan itibaren iptal edildi.

1 Mayıs'ta 05.00'ten itibaren tüm metrobüs seferleri iptal.

- Saat 06.00'dan itibaren Kabataş-Taksim finüküler sistem, saat 06.00'dan itibaren Şişhane-taksim ve Taksim Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası seferleri iptal edildi.


- Saat 06.00'dan itibaren İDO' nun anadolu yakasından avrupa yakasına yolcu seferleri (Avrupa yakasından Anadolu yakasına yolcu seferleri hariç) yapılmayacak

Sendikaların 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı Taksim'de kutlayacaklarını açıklamasının ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden kapatılacak yollar ile iptal edilen seferler yazılı açıklama ile duyuruldu.

İSTANBUL VALİSİ MUTLU CNN TÜRK'TE KONUŞTU

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu CNN'de 5N1K programında Cüneyt Özdemir'in 1 Mayıs'a ilişkin sorularını yanıtladı:

"30 metre çukurlar var. uçurumun yanına geleceksiniz binlerce insan olmaz. Allah korusun. futbol maçlarında o kalabalıkta insanların başına neler geldiğini görüyoruz".

"Böyle bir alanda uçurumun kenarında miting yapmayı düşünüyorsunuz. Böyle bir riski nasıl kabul edersiniz? bunu hangi idareciye sorarsanız, hangi emekçi kardeşime sorsanız aynı cevabı verir. Olmayacak yerde gidip bayram yapmanın bir anlamı yok".

"Türkiye Komünist Partisi talep etti, Kadıköy Meydanı'nı verdik. Bugüne kadar birçok kutlama Kazlıçeşme'de yapıldı. Emekten bahsederken bir alana takılmak olmaz. Bunu çözmek ve izah etme konusunda zorlanıyoruz. Sağ duyulu bir şekilde güvenlikli bir yerde yapalım".

"Alınan güvenlik önlemleri hakkında da sorumlu bir iradeci olarak almamız gereken önlemleri aldık" şeklinde açıklama yapan Vali Mutlu "Kutlama yapmak isteyenlerin kalabalık gruplar halinde meydanlara gidip huzursuzluk çıkaracağına dair duyumlarımız var. İnsanların tören alanlarına intikallerini engellemek mecburiyetindeyiz. Kamu araçlarını, şehir hatları vapurları dahil olmak üzere kullanımı engelledik. Taksim, Beşiktaş ve Mecidiyeköy'e giden bütün vasıtaları engelledik. Yarın malesef 'ısrarlı Taksim' denilmesinin karşılığında tedbirlerimizi aldığımızı söylemek istiyorum. İstanbul'un güvenliği ile ilgili her türlü kararı alırız"dedi.

Binlerce polis olan İstanbul'a takviye polis getirilmesi üzerine Vali Mutlu şu yanıtı verdi "İstanbul'da ilk kez dışarıdan bir takviye alınmıyor. Takviyelerin bir kısmı çevik kuvvettir. İşini çok iyi bilen, iyi yapabilen kadrolarımızı takviye ettik. Bundan önceki 1 Mayıslar'da da, Nevruzlar'da da takviyemizi yaptık. Tedbirlerimizi geniş alacağız. İstanbul'un güvenliği ile ilgili tedbirleri soğuk kanlılıkla alırız" diyerek sözlerine şu şekilde devam etti "Yarın Kadıköy'de TKP'nin talebi üzerine bir izin verildi. Bu saatten sonra farklı bir yerde mitingin yapılması söz konusu değil. Taksim konusunda artık kesinleşmiş tabloyu bir kez daha paylaşmış olayım. Akli selim noktasında malesef istediğimiz noktaya gelmek mümkün olmadı. Devletin tedbirler konusudna hiçbir eksiği olmaz. Copumuzu, gazımızı kullanmak istemeyiz. Ama tedbir aldığımız yerlerde polisimize bir takım saldırılar gerçekleşirse makul uygulamalarımızı tabii ki yaparız. Bunları arzu etmiyoruz. Keşke uçurumun kenarında kutlama yapmak gibi bir istek olmasaydı. Keşke 1 Mayıs'ı böyle kutlamasaydık. Emekçilerimizin, bu konuda şehrin valisinin hukuki ve vicdani olarak aldığı bu kararın yanında olmasını diliyorum. İstanbul'un güvenliği için ayaktayız. Bu şehir bizim sevdamız. İstanbullular bizim her şeyimiz. Bu şehrin güvenliğini en iyi şekilde koruduğumuza inanıyoruz. Yarında İstanbul'un güvenliğini sağlamak için hazırız".

TAKVİYE POLİSLER HAVAYOLU İLE GELECEK

İstanbul’da yarın 1 Mayıs İşçi Bayramı için İstanbul polisine takviye geliyor.Çeşitli illerden 4 uçak dolusu polis sabah erken saatlerde İstanbul’a inecek.

Havadan gelecek takviyenin yanı sıra çevre illerden de polisler İstanbul’a getirilecek. Saat 03:30'dan itibaren uçaklarla gelecek polisler Atatürk Havalimanı’ndan görev yapacağı yerlere taşınacaklar. Gaziantep, Erzurum ve Adana'dan uçaklarla gelecek polisler 1 Mayıs kutlamalarında görev alacak. Türk Hava Yolları’ndan kiralanan 4 uçaktan ikisi Erzurum'dan biri Adana’dan biri de Gaziantep'ten çevik kuvvet polislerini getirecek.

VALİ MUTLU: MEYDANDA TOPLANMAYA İZİN VERİLMEYECEKTİR / WEB TV

B
U CADDELER TRAFİĞE KAPATILDI
Yapılan açıklamada, trafiğe kapalı olan caddeler ise şöyle sıralandı. Mecidiyeköy Ortaklardan itibaren Halaskargazi Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Yedikuyular Caddesi, Tarlabaşı Bulvarı, Sıraselviler Caddesi, Gümüşsuyu Caddesi, Taşkışla Caddesi, Taşkışla Tünel, Rumeli Caddesi, Abdulhak Hamit Caddesidir.

METROBÜS SEFERLERİ İPTAL EDİLDİ
Açıklamada, yarın 05.00'ten itibaren tüm Metrobüs seferleri iptal edildiği belirtildi.
Ayrıca, Çarşamba günü saat 06.00'dan itibaren Kabataş-Taksim Finüküler Sistemi, Şişhane-Taksim ve Taksim Hacıosman arası çalışan metronun Şişhane-Taksim ve Levent-Taksim istasyonları arası seferlerinin iptal edildiği dile getirildi.
Açıklamada ayrıca İDO A.Ş, Genel Müdürlüğünce Anadolu Yakası'ndan Avrupa Yakasına yolcu seferlerinin de iptal edildiği belirtildi. Avrupa Yakası'ndan Anadolu Yakasına yolcu seferlerinin ise yapılacağı kaydedildi

ALTERNATİF YOLLAR
Açıklamada alternatif yollar şöyle belirtildi:
- Yolcuzade İskender Caddesinden gelen akım Şişhane Meydan’ dan Okçumusa Caddesi/ Bankalar Caddesi istikametine yönlendirilecek.
- Abide-i Hürriyet Caddesine akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım Hürriyettepe Işıklardan Cevahir Otel istikametine yönlendirilecek.
- Darülacizeden Hürriyettepe Işıklar istikametine gelen akım ve Bomonti Dereden gelen akım Cevahir Otel önünden tekrar Darülacize Caddesine veya Bomonti yönüne yönlendirilecek.
- Mecidiyeköy’den Halaskargazi Caddesine akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım Esentepe istikametine yönlendirilecek.
- Şişli yönüne giden akım, Ergenekon Caddesi, Kurtuluş Caddesi ve Dolapdereye yönlendirilecek.
- Dolmabahçe’den Gümüşsuyu’na ve Küçük Çiftlik’e akım verilmeyecek, bu istikamete gelen akım sahil yönünden Karaköy’e verilecek.
- Adilbaba (Maçka taksi) yönünden gelen akım Teşvikiye Caddesine yönlendirilecek, Teşvikiye Caddesinden Mete Caddesine çıkan tünel kapalı tutulacak.
- Perşembe Pazarından ve Unkapanı’ndan gelen akım Şişhane’den kesilip Kasımpaşa yönüne yönlendirilecek, Tarlabaşı Bulvarına akım verilmeyecek.
- Kasımpaşa’dan gelen akım Unkapanı ve Perşembe pazarına mecburi olarak yönlendirilecek, Dolapdere’den Yedikuyular-Divan istikametine akım verilmeyecek, Dolapdere kavşağından (U) dönüşü yaptırılacak.
- Dolapdere Caddesinden Ömer Hayyam Caddesine akım verilmeyecek, Teşvikiye Caddesinden gelen akım Nişantaşı Kavşağından Rumeli Caddesine verilmeyip, Valikonağı alt başa yönlendirilecek.
- Süleyman Seba Caddesinden gelen akım Bayıldım Caddesine verilmeyip sağa Teşvikiye Caddesine yönlendirilecek.
- Boğazkesen Caddesi trafiğe kapatılacak, gelen akım Karaköy istikametine mecburi yön yapılacak.
- Mebusan Yokuşu trafiğe kapatılacak, Karaköy istikametine doğru mecburi yön yapılacak.
- Ayrıca Atatürk Bulvarı Ragıp Gümüşpala ayrımı-Ragıp Gümüşpala Caddesi Unkupanı ayrımı-Kadıköy İskelesi Önü Galata ayrımı- Ragıp Gümüşpala Caddesi Galata Köprüsü ayrımı ihtiyaç halinde kapatılacaktır.
- E-5 Kuzey ve Güneyden Mecidiyeköy giriş katılımları ihtiyaç halinde kapatılacaktır.

 

İstanbulda 1 Mayısta ulaşım yasakları

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle