Gündem Haberleri

  İstanbul'a yeni müze planı

  İSTANBUL (A.A)
  05.01.2006 - 07:47 | Son Güncelleme:

  Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul'da yapılması planlanan yeni bir müzenin altyapı çalışmaları konusunda görüşmelerde bulunduğu Almanya'dan yurda döndü.

  THY'ye ait tarifeli uçakla İstanbul Valisi Muammer Güler ile Frankfurt'tan gelen Koç, Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, Almanya'daki görüşmeleri ve proje hakkında bilgi verdi. Koç, projeyle Süleymaniye'deki Salis ve Mülazımlar medreselerinin restorasyonunun öngörüldüğünü belirterek, burada İslam medeniyetlerine ait eserlerin sergileneceği bir müzenin kurulacağını kaydetti.

  “Yeni bir müzecilik anlayışıyla, İstanbul'a farklı bir müze kazandıracağız” diyen Atilla Koç, müzede İslam medeniyetine ait eserlerin, kitaplarda anlatılan biçimlerinin replikasının imal edilerek sergileneceğini söyledi.

  Koç, Almanya'daki görüşmelerde, söz konusu eserlerin özellikle İstanbul'da imal edilmesini istediklerini dile getirerek, restorasyon ve diğer çalışmaların yürütülebilmesi için gerekli teknik ve hukuki altyapı çalışmalarının yapıldığını kaydetti.
  Bakan Atilla Koç, müzenin İstanbul'a ve özellikle de Süleymaniye bölgesinin yeniden eski ihtişamına kavuşturulması yönündeki çabalara büyük katkı sağlayacağına inandığını belirterek, projenin en kısa zamanda hayata geçirileceğini sözlerine ekledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı