Gündem Haberleri

  İstanbul'a getirilen hastalarda negatif sonuç çıktı

  A.A.
  07.01.2006 - 23:13 | Son Güncelleme:

  İstanbul İl Sağlık Müdür Vekili Mehmet Bakar, “kuş gribi” şüphesiyle Yalova'dan Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne getirilen 7 kişinin tetkikleri neticesinde negatif sonuç elde edildiğini bildirdi.

  Bakar, İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, Yalova'dan gece getirilerek Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne yatırılan 7 kişiden, aynı gece muayeneleri yapıldıktan sonra gerekli örneklerin alındığını ve İstanbul Tıp Fakültesi Viroloji Laboratuvarı'na gönderildiğini belirtti. Laboratuvarın bu konuda Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü ile birlikte referans laboratuvar olduğunu vurgulayan Bakar, “Hastaların bugün yapılan tetkikleri sonucunda hepsinden negatif sonuç elde edilmiştir” dedi. Bakar, hastaların şu anda genel sağlık durumlarının iyi olduğunu, üst solunum yolu enfeksiyonu bulgularının gerilemesi ve takip eden uzmanların görüşleri doğrultusunda bilahare taburcu işlemlerinin yapılacağını kaydetti. Mehmet Bakar ayrıca, dün gece Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran bir hastadan alınan örneklerin de negatif olduğunu bildirdi. İstanbul'da kuş gribine yönelik olarak gerekli önlemlerin alındığını ifade eden Bakar, ildeki 7 hastanenin bu konuya ilişkin görevlendirildiğini söyledi.
  Bakar, gerekli ilaç ve malzeme stokunun yapıldığını belirterek, şunları kaydetti: “Bakanlıktan ilgili ilaç, hastanelerimize yeterli miktarda gönderilmiştir. İstanbul'da bir depoda 100 bin kutu ilaç mevcut, ayrıca 400 kutu da yoldadır. İstanbul Valiliği koordinasyonunda Tarım İl Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nca en ufak bir ihbar bile değerlendirilmektedir. Sağlık Bakanlığı'nın gönderdiği broşürler pazartesi gününden itibaren İstanbul'da dağıtılacak.”
  Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakar, vaka tespit edilmesi halinde tedavisinin nerede yapılacağına ilişkin soru üzerine, görevlendirilen hastanelerin muayene, teşhis ve müşahede işlemi yapacağını bildirdi. Bakar, kesin vakaların tedavilerininse daha önce SARS hastalığı için görevlendirilen Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi'nde sürdürüleceğini bildirdi.

  SİYAMİ ERSEK HASTANESİ'NDEKİ ENFEKSİYON İDDİASI

  Toplantının ardından, Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile ilgili olarak bugün bir gazetede yer alan habere de değinen Bakar, hastanenin her yönüyle öne çıkan, yurtdışından hasta kabul eden önemli bir hastane olduğunu söyledi.  Bakar, hastanede görülen enfeksiyon oranının, Avrupa ve ABD'deki hastanelerden daha düşük olmasına rağmen yüksek gibi gösterilmesine üzüldüğünü ifade etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı