Gündem Haberleri

  İstanbul'a depreme karşı 'su yastığı' çözümü

  A.A.
  30.08.2006 - 11:03 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da yeraltı sularının azalarak, boşluklar oluşması ve çökmelerin olası depremde büyük hasarlara yol açmasını önlemek amacıyla yeraltı boşlukları suyla doldurulacak.

  Haliç ile Küçükçekmece arasında yüzey suyu depolama ve yeraltını besleme noktalarının tespiti ve harita çalışmalarına başlandı.İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Marmara Üniversitesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri (DSİ) İstanbul Bölge Müdürlüğü ve Çevre ve Orman Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar çerçevesinde denizlere boşalan yüzey suları kayıplarının önlenmesi, kirliliğin çok yoğun olduğu bölgelerde görülen problemlerin çözülmesi ve yeraltı suyu rezervlerinin suni besleme yoluyla artırılması maksadıyla çalışmalar yapılıyor.

  Yapılan değerlendirmelerde, “Küçükçekmece-Haliç arasında yeraltı suyunun emniyetli çekim rezervinin altına düşmesi tehlikeli bir durum arz etmektedir. Ayrıca boşluklardaki suyun boşalması nedeniyle binalarda oturmaların meydana geleceği ve muhtemel bir depremde daha tehlikeli bir durum arz edeceği düşünülmelidir” denildi.
  İlk etapta bu bölgedeki yürütülecek uygulamadan beklenen faydalar sağladığı takdirde yöntem Türkiye geneline yaygınlaştırılacak.

  Bu çalışmayla sağlanan fayda ile zemin mukavemeti sağlanacak, yağmur sularının arıtma tesisi yerine doğal yoldan süzülmesi sağlandığından önemli enerji tasarrufu sağlanacak ve taşkınlara karşı da önemli kazanımlar sağlanarak, yağışın yoğun olduğu dönemde akıp gidecek sular, gizli barajlarda depolanmış olacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı