Gündem Haberleri

  İstanbul'a Avrupa'nın en büyük adliye sarayı

  Hürriyet Haber
  15.10.2007 - 13:16 | Son Güncelleme:

  Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, İstanbul Çağlayan'da Avrupa'nın “en büyük” adliye sarayını inşa edeceklerini bildirdi.Keşif bedeli 237 milyon 960 bin YTL olan projede, adliye binası yaklaşık 60 futbol sahası büyüklüğünde olacak.

  AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş, Adalet Bakanlığının İstanbul Avrupa yakasındaki adliye sarayı inşaatını kendilerinin üstlendiğini bildirdi.

  237 milyon 960 bin YTL keşif bedelli projenin Bayındırlık Bakanlığının “en büyük” keşif bedelli ihalesi olduğunu söyleyen Varlıbaş, “Binanın bir diğer özelliği Avrupa'nın en büyük metre kareye sahip adliye binası olması...” dedi.

  Çağlayan'da yapılacak binanın inşaat alanının 343 bin metre kare olduğunu bildiren Varlıbaş, binanın 7 kat bodrum olmak üzere toplam 16 kattan oluşacağını, bazı bloklarda 20 kata kadar ulaşılabileceğini, binada 83 bin metre kare kapalı otopark bulunacağını kaydetti. Projenin temel atma töreninin yakında yapılacağını ifade eden Varlıbaş, projenin yaklaşık 2,5 yıllık bir sürede tamamlanacağını kaydetti.

  Varlıbaş, “Bu iş kapsamında 1 milyon 200 bin metre küp harfiyat yapılacak, 37 bin ton demir, 260 bin metre küp beton kullanılacak” dedi.
  Adliye binasının modern mimari ile Türk mimarisinin birleşmesinden oluşacağını söyleyen Varlıbaş, “Dışarıdan bakıldığında modern ve teknolojik bir bina ama içinde klasik Türk mimarisini simgeleyen ögeler bulunacak. İçinde bahçeler ve avlular olacak” diye konuştu.

  “BİNADA YANGIN ÇIKIŞI İÇİN BİN 450 ADET KAPI OLACAK”

  Binada en son teknolojilerin kullanılacağını, binanın içinde 62 bin metre kare su yalıtımı, 185 bin metre kare ısı yalıtımı yapılacağını belirten Varlıbaş, 93 adet asansörün yer alacağı binada yangın çıkışı için çeşitli ebatlarda bin 450 adet kapı olacağını söyledi.
  Süleyman Varlıbaş, “İstanbul'un Avrupa Yakasındaki bütün adliyelerin büyük kısmı burada ve Bakırköy'de yapılan adliyede toplanacak. Artık İstanbul'un Avrupa Yakasında her yerde bir adliye teşkilatı olmayacak” dedi.
  Binanın içinde hakim, savcı odaları, ofisler, hizmet odaları, avukat görüşme odaları, konferans salonları yer alacağını ifade eden Varlıbaş, mahkumun otoparktan, savcının da kendi odasından direk duruşma salonuna girebileceğini, adliye kapısında birikme ve kavgaların son bulacağını kaydetti.
  Süleyman Varlıbaş, yapımını üstlendikleri Konya Adliye Sarayını da bu ay sonunda teslim edeceklerini bildirdi.

  -“2008 YILI İÇİNDE 1 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM PLANLIYORUZ”-

  Türkiye'de şu ana kadar üstlendikleri projelerden de bahseden Varlıbaş, “Türkiye'de şu ana kadar yaptığımız işlerin toplamı 5 milyon metre kare civarında. Sadece Uphill Court projeleri toplamı 1 milyon metre kare civarında” dedi.
  Varlıbaş, 2008 yılında Bodrum'da 2 konut projesi yapacaklarını, İstanbul Kurtköy'de Uphill Court özelliklerini yansıtacak bir konut projesine başlatacaklarını ve İstanbul'dan başlayarak Türkiye'nin diğer illerine zincir halinde yayılacak alışveriş merkezleri yapacaklarını söyledi.
  Varlıbaş, “Alışveriş merkezleri için başlangıçta 50 milyon dolar, toplamda 250 milyon dolar yatırım öngörüyoruz. 3 konut projemizin yatırım tutarı 750 milyon dolar civarında olacak. 2008 yılı içinde 1 milyar dolarlık yatırım planlıyoruz” diye konuştu.
  Bu projeleri tek başlarına yapacaklarını ifade eden Varlıbaş, “Ama yurt içinden ve yurt dışından da birlikte hareket etmek isteyen firmalar var. Uygun bir anlaşma olursa birlikte de yapılabilir” dedi.

  -TOPLAM 1 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA YÜRÜYEN MERDİVEN...-

  Varlıbaş Holding şirketlerinden Varyap Genel Müdürü Erdinç Varlıbaş da adliye sarayının yaklaşık 60 futbol sahası büyüklüğünde olacağını söyledi.
  Projenin KDV dahil maliyetinin 283 milyon YTL olacağını bildiren Erdinç Varlıbaş, binada 8 adet, toplam 1 kilometre uzunluğunda yürüyen merdiven olacağını kaydetti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı