GeriGündem İstanbul'a 'Acil Eylem Planı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul'a 'Acil Eylem Planı'


İstanbul Valiliği Afet Yönetim Merkezi (AYM), kenti etkileyecek olası deprem veya doğal afetlere, yönetim ve koordinasyonu iyi şekilde sağlamak amacıyla geliştirilen bir plan çerçevesinde hazırlanıyor.

Kocaeli'de 17 Ağustos'ta meydana gelen depremin ardından İstanbul Vali Yardımcısı Ali Cafer Akyüz başkanlığında kurulan Afet Yönetim Merkezi (AYM), Büyükşehir Belediyesi, Garnizon Komutanlığı ve ilçelerdeki afet merkezleriyle koordineli bir şekilde hazırlıklarını tamamlama noktasına getirdi.

AYM, olası bir afet durumuna müdahale, bölgeyle iletişim ve ulaşımın sağlanması, yardım ekip ve ekipmanlarının yönlendirilmesi, çalışmaların daha etkin ve verimli hale getirilmesi ile daha önceki depremlerde yaşanan kargaşanın önlenmesi amacıyla bir dizi düzenleme yaptı.

AYM'den sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Ali Cafer Akyüz çalışmalarını diğer kamu kuruluşları, özel ve gönüllü kuruluşlarla koordineli bir şekilde yürüttüklerini de belirterek şunları söyledi:

''İki büyük felaketi üst üste yaşadık ve bu felaketlerden gereken dersleri aldık. Bıçak kemiğe dayanmadan harekete geçmiyoruz. Ama şu anda gayet iyi bir noktadayız. En küçük detayları düşünerek önlemlerimizi geliştiriyoruz. Bu alanda bir eylem planı da var. Acil eylem planımız, olası bir afet durumunun en kötü ihtimali düşünülerek, her türlü ayrıntısıyla hazır durumda. Halkın eğitilmesine yönelik yaptığımız faaliyetler, okullarda gerçekleştirdiğimiz tatbikatlar bu planın birer parçası.''

Acil Eylem Planı neleri kapsıyor?

Olası afetin en kötü ihtimali göz önünde bulundurularak hazırlanan ''Acil Eylem Planı'', özetle şunları kapsıyor:

 • Bir afet durumunda öncelikle yapılacak iş, ilçelerdeki AYM'lerle, iletişim araçlarında meydana gelebilecek arızalara karşı kentin bütün bölgeleriyle iletişimi sağlayabilmek amacıyla kurulan telsiz sistemiyle irtibata geçilecek ve durum hakkında bilgi alınacak.

 • Afetin bölgede yol açtığı hasara göre, hür türlü araç-gereçle donatılıp ilçelere dağıtılan özel eğitimli 6 bin 350 kişilik acil müdahale ve kurtarma ekibi yönlendirilecek, gerekli güvenlik önlemi sağlanacak, sağlık birimleri bölgeye sevkedilirken, yangınlara karşı 20 grup ve 19 müfrezelik itfaiye birimleri koordine edilecek.

 • Yaralılar durumlarına göre tasnif edilerek ya ayakta tedavi edilecek, ya da önceden belirlenen bölgelerde kurulacak sahra hastanelerine kaldırılacak veya tespit edilen 30 bin yatak, 11 bin hekim kapasiteli 400 ayrı hastaneye, 545 adet ambulansla sevkedilecek,

 • Afetin ana arterler, 0-1 karayolu ve TEM otoyolu, boğaz köprüleri,alt ve üst geçitler ile diğer yollarda yaratacağı hasarın ulaşımda neden olacağı aksaklığa karşı önceden tespit edilmiş olan alternatif hava, kara ve deniz ulaşım imkanları kullanılacak.

 • Herhangi bir iletişim sorununa karşı, bölgeyle, telsiz sisteminin yanı sıra, uydu bağlantılı sistem veya bilgisayar üzerinden data yoluyla haberleşme sağlanacak.

 • Barınma ihtiyacının giderilmesi amacıyla önceden belirlenen 495 çadır alanında, kullanıma hazır şekilde bekletilen 18 bin çadır kurulacak, gerekirse 16 bin kişi kapasiteli 148 spor tesisi, 126 bin kişi alabilen 129 okul binası ve 25 bin kişinin barınabileceği öğrenciyurtları kullanılabilecek.

 • Gıda ihtiyacının karşılanmasında günlük 26 milyon ekmek kapasiteli, 1227 fırın, 20 bin kişiye sıcak yemek verebilen 10 seyyar mutfağın yanı sıra, 240 yemek üretim firması seferber edilebilecek.

 • Afet süresince, bölgedeki bütün kamu ve özel sektöre ait imkanlar,ilçe AYM veya kaymakamlıklarca, Valilik adına, kurtarma, acil müdahale, barınma, sağlık ve diğer ihtiyaçların giderilmesi yönünde kullanılabilecek.

 • Doğal afetlere karşı halkı bilgilendirmek ve eğitmek amacıyla kurulan Afet FM ile ''www.aym.org.tr'' adlı internet sitesi aracılığıyla halka duyurular yapılırken, basın-yayın organlarına da, görevlendirilen bir vali yardımcısı tarafından sürekli bilgi akışı sağlanacak.

  Ahmet Ercan: İstanbul depreminde 3.6 milyon insan mağdur olacak


 • Yorumları Göster
  Yorumları Gizle