Gündem Haberleri

  İstanbul'a 115 bin yeni ağaç

  DHA
  23.01.2015 - 15:24 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi yeni bir ağaçlandırma seferberliği başlattı. Şehirde 300 farklı alanda eşzamanlı başlatılan çalışmayla 40 farklı türde 115 bin yeni ağaç dikiliyor.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın başlattığı çalışmalar Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı ile AĞAÇ AŞ tarafından İstanbul genelinde sürdürülüyor. Yeni ağaçların büyük bölümü su havzalarına dikilecek. Böylece su alanlarının korunması amaçlanıyor.

  300 AYRI ALANDA DİKİM VAR
  Ağaç dikimleri Avrupa ve Anadolu Yakası'nda İSKİ Su Koruma Havzaları ve Tesisleri, Tem Karayolu Güzergahı, Sahil ve İç Parklar başta olmak üzere 300 farklı alanda yapılıyor. Özellikle Tem Karayolu güzergahında dikilen ağaçlar ile araçların karbonmonoksit salınımından dolayı oluşan kirliliğin engellenmesi amaçlanıyor.

  MEVYELİ AĞAÇLAR DA DİKİLECEK
  İstanbul genelinde dikilen 40 farklı ağaç türü arasında Elma, Dut, Süs Eriği, Zeytin, Huş, Fıstık Çamı, Alıç, İğde, Atkestanesi, Süs Armudu, Dişbudak, Kiraz, Vişne, Ihlamur, Karayemiş, Kızılcık, Akçaağaç gibi meyve ağaçları ağırlıklı olmak üzere Ligustrum, Çınar, Mavi Servi, Gladiçya, Söğüt, Erguvan, Hatmi, Lale Ağacı, Sığla, Demir Ağacı, Mezarlık Servisi, Meşe, Gürgen, Leylandi, Çitlenbik, Defne, Ilgın, İleks, Akasya, Manolya ve Oya ağaçları var.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı