Gündem Haberleri

  İstanbul Yazıları

  Hürriyet Haber
  22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul'da yeni saygınlar

  İri yarıydı. Kapkara suratı ve hafifçe kapanmış sol gözüyle korkunç bir görünüşü vardı. Adıyla değil, ‘‘Arap!’’ diye çağrılırdı. İstanbul'a ayak bastığında Küçükpazar'da bir han köşesinde geceliği yarım liraya yatak ve memleketlilerinin aracılığıyla Hal'de sırt taşımacılığı bulmuştu. Bir yıl geçmeden hamallığı bırakmış, satılamayıp atılan çürük, bozulmuş yemiş ve sebzeleri Hal kapısı dışında kaldırımda sergileyerek satıcılığa başlamıştı. Sonra el arabası edinip gezginci satıcılık yapmıştı. Amma, adı ‘‘Çürükçü Hayri’’ kalmıştı.

  Çürükçü Hayri 1950'den sonra Hal'de bir yer ele geçirip kabzımal oldu. Yeni partinin ilçe başkanıyla yakınlık kurup büyük para getiren işler çevirmeğe başladı ve Belediye seçimlerinde İstanbul Şehir Meclisi üyesi oldu. İstanbul'da ilk oturduğu semt olan Yeşil Tulumba'da bir ayak topu kulübünün onur başkanı da seçilmişti. Gençler, Hayri ağabey'i pek seviyorlardı. Onlara yeni formalar yaptırıyor, kulübün bütün giderlerini karşılıyordu.

  Çürükçü Arap Hayri bir süre sonra yine semt değiştirdi ve beyoğlu yakasına yerleşti. Doğruyolda büyük bir iş hanının iki katını satın almıştı. Ne işler yaptığı kestirilemiyordu amma, bürolarında kalabalık bir kadro çalışıyordu. Biri Cadillac, biri Mercedes iki otomobil, han kapısında beklerdi. İri kıyım koruyucuları da çalışma odasının kapısında. Adının Interpol listesinde yazılı olduğunu söyleyenler vardı. Zamanla adı hayri beyefendi oldu ve iş alanları genişledi. Taksim yakınlarında yeni bir iş hanını bütünüyle satın aldı. Halkla ilişkiler ve pazarlama örgütü diye bir iş alanına da el atmıştı. Çok boyalı gazetelere tam sayfa ilanlar onun aracılığıyla veriliyordu. Ona başvurmadan ilan veren eğlence yerlerinde olay çıkıyor, tabancalar patlıyordu. Hayri Bey bankerlik işlerine de girişti. Batak paraları kurtarmak için adamlarının bir görünmesi yetiyordu. Karşılığı, alacağın üçte biriydi.(...)

  (Yok Edilen İstanbul. Turing Yayınları. 1988)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı