Gündem Haberleri

  İstanbul ve İzmir'de iki vakıf üniversitesine YÖK'ten izin

  Hürriyet Haber
  24.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı'nın, İstanbul'da ‘İstanbul Ticaret Üniversitesi’, İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın da İzmir'de ‘İzmir Ekonomi Üniversitesi’ kurmak için YÖK'e yaptığı başvuru kabul edildi. Başvurular, Milli Eğitim Bakanlığı'nın da değerlendirmesinden sonra TBMM'ye sevkedilecek. TBMM'de, sözkonusu üniversitelerin kurulmasına ilişkin yasanın onaylanması halinde Türkiye'deki vakıf üniversitelerinin sayısı 23'e çıkacak.

  İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin mütevelli heyetinin Atalay Şahinoğlu, Mehmet Yıldırım, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez, Prof. Dr. İsmail Özaslan, Hüsamettin Kavi, Dünya Gazetesi sahibi Nezih Demirkent, eski Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Üstün Ergüder, Prof. Dr. Sait Sevgener ve Prof. Dr. Ömer Lalik'ten oluşacağı ve üniversitenin ‘tüzel kişilik’ kazanmasından en geç 3 yıl içinde eğitim-öğretime başlayacağı taahhüt ediliyor.

  İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı'nın başvurusunda da kurulacak üniversitenin mütevelli heyetini Necip Kalkan, Ekrem Demirtaş, Sefa Selgeçen, Prof. Dr. Atilla Sezgin, H. Bilhan Balcı, Ahmet Cahit Kırmacı, M. Fahri Gökyayla, Mizyal Akımsar, Gencer Koyuncuoğlu, Hilmi Çınar, Asım Arıcan, Cezmi Ceylan, Erkan Özsoy, Turgut Yemişçi, Atilla Sevinçli ve Metin Akdurak'ın oluşturacağı kaydediliyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı