GeriGündem İstanbul ve Ankara'da iftar saat kaçta açılacak? 14 Mayıs iftar saatleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul ve Ankara'da iftar saat kaçta açılacak? 14 Mayıs iftar saatleri

İstanbul ve Ankara'da iftar saat kaçta açılacak? 14 Mayıs iftar saatleri

İstanbul ve Ankara'da yaşayan vatandaşlar kentlerindeki iftar saatlerini merak ediyorlar. Ramazan ayının 9. orucunu tutan vatandaşlarımız iftar ve sahur vakitlerini tekrar kontrol ediyorlar. Peki bu akşam iftar saat kaçta açılacak? İstanbul ve Ankara'da iftar saat kaçta?

İstanbul ve Ankara iftar saatleri, bu şehirlerde ikamet eden yüz binlerce kişinin merak ettiği konu oldu. Akşam saatlerinin yaklaşmasıyla birlikte araştırmalarına hız veren vatandaşlar, bu akşam iftarlarını saat kaçta açacaklarını merak ediyor. İşte, İstanbul ve Ankara iftar saatleri...

Oruç ibadetini yerine getiren vatandaşlar, bugün iftarlarını Ankara'da saat 20.02, İstanbul'da ise 20.20'de açacak. Diğer illerde ikamet eden vatandaşlar da aşağıdaki görsele tıklayıp kendi şehirlerine ait iftar saatlerini sorgulayabilir.

İstanbul ve Ankarada iftar saat kaçta açılacak 14 Mayıs iftar saatleri
 
ORUCA NE ZAMAN VE NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir. Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz. Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Kaza, kefaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, kefaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir.

İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle