GeriGündem İstanbul ve Ankara'da cuma namazı saat kaçta? İşte 81 ilin cuma namazı saatleri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul ve Ankara'da cuma namazı saat kaçta? İşte 81 ilin cuma namazı saatleri

İstanbul ve Ankara'da cuma namazı saat kaçta? İşte 81 ilin cuma namazı saatleri

Saatlerin öğlen vaktini göstermesiyle birlikte cuma namazı saatine yönelik araştırmalar başladı. Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi İstanbul ve Ankara'da ikamet eden vatandaşlar da cuma namazı saatini erken saatlerden itibaren takip ediyor. Peki, İstanbul ve Ankara'da cuma namazı saat kaçta? İşte 81 ilin cuma namazı saatleri

Cuma namazı vakti her hafta olduğu gibi 2019 temmuz ayının ilk haftasında da en çok araştırılan konular arasında başı çekiyor. Cemaatle birlikte camilerin ön safhalarında yer edinmek isteyen vatandaşlar, "cuma namazı bugün saat kaçta?" sorusuna günün ilk ışıklarından beri yanıt arıyor. 

Diyanet'in açıkladığı bilgilere göre; bu hafta cuma namazı İstanbul'da 13:14'de, Ankara'da 12:58, İzmir'de 13:21'de, Bursa'da 13:13'de, Adana'da ise 12:48'de kılınacak.

NAMAZ SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Cuma namazı kaç rekâttır?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).
İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285).

Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir?

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).

Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).
Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).
Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).
Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle