GeriGündem İstanbul Ankara ve diğer illerde Cuma namazı saat kaçta kılınacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Ankara ve diğer illerde Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

İstanbul Ankara ve diğer illerde Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

İstanbul ve Ankara Cuma namazı saati, bu kentlerde ikamet eden birçok vatandaşın gündeminde yer alıyor. Cuma namazının saat kaçta kılınacağını merak eden vatandaşlar, Diyanet'in yayımladığı bilgilere odaklandı. Peki, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere tüm illerde Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte, tüm illerin Cuma namazı saatleri

Cuma namazı saati İstanbul ve Ankara başta olmak üzere birçok ilde namaz için hazırlıklarını sürdüren vatandaşların gündeminde yer alıyor. Peki, Diyanet İşleri Başkanlığından elde edilen bilgilere göre İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yurt genelinde Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte,o detaylar

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA KILINACAK?

Müslüman aleminin haftalık bayramı olarak bilinen Cuma gününün bir parçası olan Cuma namazı, 

Cuma namazı bugün Ankara'da 12.55, İstanbul'da ise 13.10'da kılınabilecek. 

DİĞER TÜM İLLERİN CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

CUMA NAMAZINA 3 KEZ GİTMEYENİN NİKAHI DÜŞER Mİ?

Cuma namazı, akıllı, ergenlik çağına erişmiş, sağlıklı, hür ve misafir olmayan Müslüman erkeklere farz kılınmıştır. Kadınlar, hürriyeti kısıtlı olanlar, yolcular ve cemaate gelemeyecek kadar mazereti olanlar Cuma namazı kılmakla yükümlü değildirler.

Cuma namazını terk edenlere yönelik tehditkâr ifadeler taşıyan hadisler, Cumanın önemini vurgulamak ve mazeretsiz terk edenlerin cezayı hak edeceklerini bildirmek amacını taşırlar. Bu hadislerden bir kısmında Resûlullah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Birtakım insanlar ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar yahut da Allah onların kalplerini mühürler, artık gafillerden olurlar.” (Müslim, Cuma, 40); “Her kim önemsemediği için üç Cumayı terk ederse, Allah onun kalbini mühürler.” (Ebû Davûd, Salât, 212).

Buna göre, özürsüz olarak Cuma namazını terk eden bir Müslüman büyük günah işlemiş olur. Fakat farziyetini inkâr etmedikçe ve hafife almadıkça; cumayı üç kez terk etmekle nikâhı düşmez.

CEZAEVİNDE MAHKUM OLAN ŞAHSIN CUMA NAMAZINI KILDIRMASI CAİZ MİDİR?

Cezaevindeki mahkumlar cuma namazı kılmakla mükellef değildir (İbn Abidin, Reddü’l-muhtar, III, 28-29). Cezaevi şartlarında cuma namazı kılma imkanı bulamayan kimseler, cuma namazı kılmadıkları için günahkar olmazlar. Ancak öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Cuma namazı kılma imkanı bulmaları halinde, mahkum olan bir şahsın cuma namazı kıldırması caizdir. Şafii mezhebine göre Cuma namazı kılınan yerin herkese açık olması (izn-i am) şartı bulunmadığından (Gazzali, el-Vasit, II, 65) cezaevindekiler kırk kişi olmaları ve imkan bulmaları halinde cuma namazını kılmakla mükellef olurlar. Bu durumda da içlerinden birinin imamlık yapması caizdir (Remli, Nihayetü’l-muhtac, II, 287).

CUMA NAMAZINDA HUTBEYE YETİŞEMEYEN KİMSENİN NAMAZI GEÇERLİ MİDİR?

Cuma namazında hutbe, namazın sahih olmasının şartlarından biridir. Hutbe okunmadan kılınan bir cuma namazı sahih değildir. Bu nedenle hutbe okunurken en az bir erkeğin hazır bulunması gerekir. Ancak cuma kılabilmek için hutbeye yetişmek ve dinlemek şart değildir. Buna göre, mazeretine binaen okunan hutbeye yetişemeyen veya hutbeyi duymayan kişinin kıldığı cuma namazı sahih olur. Hutbeyi dinlemeye yetişemeyen kimse, cuma namazının ikinci rekatına bile yetişse, imam selam verdikten sonra ayağa kalkıp bir rekat daha kılarak cuma namazını tamamlar (İbnü’l-Hümam, Feth, II, 63). 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle