GeriGündem İstanbul Valisi: İtlaf 10 bini bulacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul Valisi: İtlaf 10 bini bulacak

İstanbul Valisi Muammer Güler, envanterlere göre ilde 110 bin kümes tavuğu bulunduğunu kaydederek, ”Karantina bölgesinde itlafın yaklaşık 10 bini bulacağına inanıyoruz” dedi.

Vali Güler, İstanbul İl Jandarma Komutanlığı'ndaki bayramlaşma töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kuş gribine ilişkin son durumun sorulması üzerine Güler, şunları kaydetti:  “Karantina uyguladığımız Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa ve Esenler ilçelerinde itlaf çalışması devam ediyor. Dün akşam itibariyle 5 bini aşmıştı itlaf. Arkadaşlarımız şu anda sürdürüyorlar. Kontrol ve gözetim bölgesinin dışındaki yerlerden de vatandaşlarımızın talepleri var. Bununla ilgili imha ekiplerimizi çoğalttık. Bütün adreslere gidiyoruz. İstanbullulardan tekrar rica ediyorum; özellikle çocuklarını, kendilerini, yoğun temastan sakındırsınlar. Çok sınırlı da olsa, bazı yerlerde çocukların tavukları getirdiğini gazetelerde gördüm. O hatalı bir davranıştır. Tavukla, kanatlılarla temas belki yemekten daha tehlikeli. Mecburi itlaf yapılan yerlerde bazı vatandaşlarımızın tavuklarını sakladıklarına şahit oluyoruz. Kesinlikle bu tip durumlara ekipler müdahale edecek. Çok kısa süre içinde bu olayı karantina bölgesinden kaldırmış olacağız.”

Vali Güler, envanterlere göre İstanbul'da 110 bine yakın kümes tavuğu olduğunu, kaz, ördek, hindi ile sayının 130-140 binleri bulduğunu anlatarak, “Karantina bölgesinde itlafın yaklaşık 10 bini bulacağına inanıyoruz. O bölgelerimiz kırsal alan yerleşimine yakın. Vatandaşımız köy tavuğu, yumurtası diyor. Artık yavaş yavaş bunları aşmamız gerekiyor” dedi.

Entegre tesislerde üretilen et ve yumurtanın hiçbir şekilde zararı olmadığını vurgulayan Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kaldı ki bunlar karantina tedbirlerinin dışında. Yani biz şu anda, kümes hayvancılığından ziyade entegre tesislerdeki hijyen şartlarına uygun, veteriner kontrolünde, her türlü tedbiri alınmış olan üretimi destekliyoruz. Onlar da Türkiye için önemli bir sektör. Ekonomiye büyük katkısı var. Mutlaka beyaz et de tüketilmesi gereken bir gıda. Onun için bu endişe havası dağılınca, tekrar işlerin rayına oturacağına inanıyorum.”  “Kümeste hayvan beslemenin büyük risk taşıdığına” dikkat çeken Muammer Güler, “Yabani kanatlılardan bulaşabilecek bir hastalık her zaman insanları sıkıntıya sokabiliyor. Onun için dikkatli olmakta fayda var” dedi.

“İNSANLARLA İLGİLİ VAKA YOK”

Vali Güler, “İstanbul'da insanda görülen bir vaka olup olmadığının” sorulması üzerine de şunları söyledi:
“İnsanlarla ilgili yok. Daha önce verdiğimiz bilgide, 23 kişinin hastanelerde yattığını söylemiştik. Dün ona çeşitli zatürree, üst solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla başvuranlar da var. Yani her grip olan, tavuk da yediyse mutla böyle bir şüphe içinde geliyor. Fakat İstanbul'da şu ana kadar laboratuvar testlerinden gelenlerde hiçbir pozitif sonuç çıkmadı. Daha önce Okmeydanı Hastanesi'nde yatan 14 kişilik ailenin 10 ferdini taburcu ettik. Şu anda çok az sayıda insan var. Tahlil beklenen az sayıda insan var. İstanbul'da insanlarda kuş gribi vakasına rastlanmamış olmasını, sevindirici bir olay olarak değerlendiriyorum.”

“4 TAVUĞUMU ÇOK ÖNCE KESTİRDİM”

İstanbul Valisi Güler, “4 tavuğunuzu kestirdiğiniz doğru mu?” sorusu üzerine ise “Florya'da beslediğim 4 tavuğu zaten bu işler başlamadan kestirdim. Çünkü kümeste beslenen hayvanın riski var. Üstü açık, dışarıdan gelen herhangi bir hayvanın oraya bir şey bırakması mümkün. Kestirdim, Cumartesi günü kestirdim. Bu gelişmelerden çok önce kestirdim” dedi.
Kanatlı hayvanların evlerde beslemenin bugün değil, bundan sonra da risk olduğunu ifade eden Güler, “Zaten biliyorsunuz açıkta, kanatlı hayvan ve yumurta satışını yasakladık. Yani bunu artık hijyenik şartlarda alacağız. Standart üretimi olanı alacağız. AB Gıda Mevzuatı da bunu gerektiriyor” diye konuştu.

KURBAN DERİLERİ

Vali Muammer Güler, “kurban derilerinin toplanmasına ilişkin ilde bir sorun yaşanıp yaşanmadığına” yönelik soruya karşılık da, “Deri toplamayla ilgili hiçbir sorun olmadı. Yalnız bazı yerlerde açıkta kurban kesimi ile ilgili görüntüler oldu. Önceki yıllara göre son derece azaldı. Ancak Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş da ifade etti, kurban kesim yerlerini artıracaklar. İstanbul'da bunları artırmak zorundayız” dedi.
Belirlenen yerler dışında kurban kesimi yapanlara ceza kesildiğini de ifade eden Güler, “Zabıtanın ve çevre ile ilgili kesilen cezalar ve tutanaklar var. Mesele ceza değil, vatandaşımızın bu konuda kendisine zarar getireceğini bilerek aksine davranmamasıdır. Cezalarla bunu önlemek yeterli değil. Ama buna rağmen ısrarla bunu yapmayan varsa, ceza uygulanacaktır” şeklinde konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle