Gündem Haberleri

  İstanbul üstünde öyle iki şey oldu ki

  DHA
  25.06.2013 - 12:55 | Son Güncelleme:

  İstanbul hava sahasında dün yaşanan iki olay hareketli anların yaşanmasına neden oldu. İlk olayda bir uçağın kaptan pilotu, Trafik İkaz Çarpışma ve Kaçınma Sistemi'nden (TCAS) bir uçağın yaklaştığı ikazını alarak kule görevlilerini bilgilendirirken, diğer olayda ise iniş için Atatürk Havalimanı’na alçalan bir uçak öndeki uçağın türbülansına girdi.

  İstanbul Hava Sahası üzerinde seyir eden bir uçağın kaptan pilotu Trafik İkaz Çarpışma ve Kaçınma Sistemi'nden (TCAS) ikaz aldı. İkaz üzerine uçağın kaptan pilotu durumu kule görevlisine bildirdi. Pilot kule görevlisine, "Advisory (trafik ikazı) nereden olduğuna tam emin değiliz. Tam altımızda başka bir trafik var mı, yoksa yukarıdaki trafik mi?" diye sordu. Kule de pilota, "Şu anda seviyesi belli olmayan VFR'lar (görerek uçuş yapan hava aracı) var bulunduğunuz bölgede.

  HAVADA PANİK ANLARI  Üstünüzdeki trafik 8 bin feet alçalmakta" dedi. Bunun üzerine pilot kule görevlisine, "Ondan dolayı sordum muhtemelen o Hezarfende VFR uçanlar bilginiz olsun trafik ikazı aldık" şeklinde cevapladı.

  ÖNDEKİ UÇAĞIN TÜRÜBÜLANSINA GİRDİ

  Diğer yaşanan olay ise şu şekilde gelişti. İniş için Atatürk Havalimanı’na alçalmaya başlayan bir uçak, öndeki uçağın türbülansına girdi. Diğer uçağın türbülansına giren uçağın kaptan pilotu Atatürk Havalimanı Hava Trafik Kulesi ile irtibata geçti. Pilot kule görevlisine, “Efendim sürati düşürmek zorundayız.

  Öndeki uçağın türbülansına girdik. Şu an 270'e kadar düşürüyoruz" dedi.Türbülansa giren uçak, Atatürk Havalimanı’na inişini sorunsuz ber şekilde gerçekleştirdi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı