Gündem Haberleri

  İstanbul Üniversitesi'nde seçim heyecanı

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 12:15 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi'nde rektörlük seçimleri bugün yapılıyor. Üç adayın yarıştığı seçimler için 2 bin 350 öğretim üyesi oy kullanacak. Seçimler için görev süresi dolan Rektör Kemal Alemdaroğlu ile İstanbul Tıp Fakültesi’nin eski dekanı Mesut Parlak ve Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Dinçer Uçak yarışıyor.


  Seçimler üniversitenin Fen Fakültesi Konferans Salonu`nda yapılıyor. Rektör yardımcıları Prof. Dr. Nur Serter, Prof. Dr. Emin Darendeliler ve Prof. Dr. Taylan Akkaya`dan oluşan sandık kurulu oluşturma ekibinin, seçim için gerekli çoğunluğun sağlandığını açıklamasının ardından, İ.Ü. Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu seçimleri başlattı.

  Rektör adaylarının belirlenmesine ilişkin usul ve esaslara bağlı yönetmelik gereği, 1176 oy olarak belirlenen salt çoğunluğun sağlandığını ifade eden Prof. Dr. Alemdaroğlu, "Toplantıyı açıyorum. Sonucun üniversitemize, ulusumuza, ülkemize yararlar sağlamasını ve bilinen 3 adaya başarılar diliyorum" dedi.

  Prof. Dr. Alemdaroğlu, yürütmeyi, işlemlerin tamamlanması için sandık kurulu oluşturma ekibine bıraktığını belirterek konuşmasını tamamladı. Daha sonra Prof. Dr. Nur Serter, 1`er profesör, doçent ve yardımcı doçentten oluşan 6 seçim sandığının sandık kurullarını, aday isimlerinin yazılı bulunduğu pusulalardan seçerek belirledi.

  6 ADAY ÇIKMAZSA SEÇİMLER YENİLENECEK 
       
  17 Fakülte, 11 yüksekokul ve 8 enstitünün bulunduğu üniversitenin rektörlük seçimlerinin, en geç saat 22.00`ye kadar tamamlanması ve seçim sonucunda en az 6 adayın belirlenmesi gerekiyor.  Seçmenler pusulalara adayların ismini yazarak oy kullanacak. Seçim sonucunda 6 adayın çıkmaması halinde oylamanın, en geç 1 ay içinde yenilenmesi öngörülüyor.  

  6 adayın çıkması halinde ise yarın Yüksek Öğretim Kurumu`na (YÖK) gönderilecek sonuçlar, 13 Aralık`ta YÖK Genel Kurul Toplantısı`nda değerlendirilecek ve belirlenecek 3 aday Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer`e sunulacak. Cumhurbaşkanı Sezer de, adaylardan birini İÜ Rektörü olarak seçecek.  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı