Gündem Haberleri

  İstanbul Üniversitesi'nde seçim

  Hürriyet Haber
  10.12.2001 - 12:54 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi'nde rektörlük seçimleri bugün yapıldı. Sabah saatlerinde başlayan ve 2 bin 261 öğretim üyesinin katıldığı seçimleri halen üniversitede rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, 1268 oyla kazandı.

  Seçimde geçerli oyların 1268'ini Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, 886'sını Prof. Dr. Mesut Parlak, 13'ünü de Prof. Dr. Dinçer Uçak aldı.

  Prof. Dr. Türkan Saylan'a da 2 oyun çıktığı seçimlerde, birer oy alan adaylardan Prof. Dr. Aydın Barlas ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Emin Darendeliler YÖK'e gönderilecek 6 kişilik listede yer aldılar.

  Fen Fakültesi Konferans Salonu`nda saat 10.25`te başlayan ve  üniversite bünyesindeki 17 fakülte, 11 yüksekokul ile 8 enstitüde görevli öğretim üyelerinin oy kullandığı seçim, saat 15`e kadar sürdü.Yapılan duyurular sonucu salonda oy kullanmayan öğretim üyesinin kalmadığının belirlenmesi üzerine, oy tasnifine geçildi.  İ.Ü. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter, kullanılan oy sayısının 2 bin 261 olduğunu açıkladı.  

  Adaylara çıkan oy sonuçlarının bir tahtaya yazılması konusunda yapılan itirazlar üzerine platforma çıkan Rektör Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, ``Şu anda bütün sorumluluk rektör ve yardımcılarına aittir. Eğer bir yanlışlık görürseniz, sonradan itiraz edebilirsiniz. Bu seçim her zaman böyle yapılmaktadır, onun için rahat olun`` dedi.

  Seçimler için görev süresi dolan Rektör Kemal Alemdaroğlu ile İstanbul Tıp Fakültesi’nin eski dekanı Mesut Parlak ve Kardiyoloji Enstitüsü Müdürü Dinçer Uçak adaylığını koymuştu.

  PARLAK: BU SEFER İPİ GÖĞÜSLEYECEĞİZ

  İstanbul Tıp Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Parlak, bir numaralı sandıkta oy kullandıktan sonra salon dışında gazetecilere  değerlendirmelerde bulundu. "İ.Ü`nün konuşacağını, şimdiye kadar olduğu gibi hiç kimsenin üniversiteyi susturamayacağını" ifade eden Prof. Dr. Parlak, "İstanbul Üniversitesi, Türkiye`nin aydınlık yarınlarının önünü açmak için konuşacak. Merkeziyetçi olmayan, katılımcı bir üniversite arzusundayız. Yeniden sevgi diyoruz. Korkunun olmadığı, insanların özgürce konuşabildiği, yazıp çizebildiği bir üniversite istiyoruz." şeklinde konuştu.  Prof. Dr. Parlak, geçen seçimlere de katıldığının hatırlatılması üzerine, "Bu sefer ipi göğüsleyeceğiz" dedi.

  Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Kadir Erdin de, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

  "Baskıcı yönetime karşıyız, katılımcı, demokrasiyi savunan herkesi destekliyoruz. Birşeyler değişecek gibi geliyor. Sonucu öğretim üyelerinin oyları, YÖK ve sayın Cumhurbaşkanı`nın takdiri belirleyecek. Katılımcı, saydam, en önemlisi üretken bir üniversite istiyoruz."

  ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN SEÇİM DEĞERLENDİRMESİ

  Toktamış Ateş: İktisat Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Toktamış Ateş de, seçimleri "tencerenin kapağının açılmasına" benzeterek, "Seçim nerede yapılırsa toplum orada bir rahatlama yaşar. Rahatlamanın buradada yaşanacağını ve üniversitemiz için hayırlı olacağını temenni ediyorum" dedi.

  Prof. Dr. Ateş, 'kimin kazanacağı' yönündeki soru üzerine, "Bana göre Mesut Parlak kazanacak gibi gözüküyor. Oyumu da bu yönde kullandım. Kim olursa olsun, üniversite yine işlevini yerine getirir, ama biraz daha demokratik biraz daha huzurlu olunabilir belki. Üniversiteden ayrılan öğretim üyelerinden geriye dönenler de olabilir" şeklinde konuştu.

  Nurettin Sözen: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nurettin Sözen de, bazı çevrelerin üniversite içinde aday belirleme işlemini üniversitenin dışına taşıdıklarını kaydederek, "Üniversite hocalarının oylarıyla meseleleri halledemeyeceğini düşünenler, dış baskılarla sonuç almaya gayret sarf ettiler. Bu, üniversiteye zarar verdi" dedi. Süresi sona eren İ.Ü. yönetiminin 4 yıl içinde çok önemli toplumsal ve ulusal bir mücadele verdiğini ifade eden Prof. Dr. Sözen, şunları kaydetti:

  "Bunun şerefi ve gururu yöneticilere aittir. Başörtüsü gibi dini siyasallaştıran bir simgenin kamu alanlarından uzaklaştırılması mücadelesi, İ.Ü. sayesinde gerçekleştirildi. Parlamentonun, hükümetin yapması gerekeni İ.Ü. yaptı. Kaldı ki akademik hayatta da son derece ileri çalışmalar yapıldı, başarılar kazanıldı. Bu arkadaşımızın, hukukun üstünlüğüne, Atatürk ilke ve devrimlerine kararlı ve dirençli sahip çıkmış olması birtakım muhalifler de doğurdu.

  Ben eski yöneticilerin tekrar onay alacağını, eski rektörün tekrar büyük çoğunlukla kazanabileceğini düşünüyorum. Prof. Dr. Parlak`ın sürpriz yapabileceğine ihtimal vermiyorum. Çok büyük fark olacağına inanıyorum."

  Bülent Tanör: Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Bülent Tanör de üniversitede 30 yıldır bu mücadelenin içinde olduğunu belirterek, "Üniversitemizi de el üstünde tutuyoruz. Demokratik, eşitlikçi, barışçı, özgür ve katılımcı bir üniversite istiyoruz. Üniversite öğretim üyelerine güvenmek gerek. Biz güveniyoruz" dedi.
    

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı