Gündem Haberleri

  İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nden açıklama

  Hürriyet Haber
  29.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İSTANBUL Üniversitesi Rektörü Kemal Alemdaroğlu hakkındaki iddiaları araştıran TBMM Araştırma Komisyonu'yla ilgili ’’Herkesi Birleştiren Rektör’’ başlıklı haberimize İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü'nden bir açıklama geldi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nur Serter'in imzasını taşıyan açıklamada, üniversitenin 2200 öğretim üyesinden Alemdaroğlu hakkında ’’olumsuz haberlere kaynak olanların’’ sayısının 10'un altında olduğu belirtiliyor. Komisyona davet edilen 35 öğretim üyesinin sadece ifade verdiği, ’’şikayette bulunmadığı’’ iddia ediliyor.

  Açıklamada yolsuzluk iddiaları hakkında ise şu bilgiler veriliyor: ’’İ.Ü.'de 44 vakıf yoktur. Rektörün 800 milyarlık öğrenci fonundan kazanç sağlaması iddiası mevcut değildir. 328 milyarlık zimmet yokken var gösterilmiştir. İ.Ü.'de Ziya Güngör Enstitüsü adında bir enstitü yoktur. Prof. Dr. Bülent Tanör hakkında ’’İnsan Hakları Raporu’’ndan dolayı değil, TÜSİAD'a yaptığı bir başka araştırmanın YÖK Yasası'nın 36 ve 37'inci maddelerine aykırı olarak üniversiteden izinsiz ve geliri döner sermayeye aktarılmamış olmasından dolayı soruşturma açılmış, ayrıca soruşturma henüz başlamıştır.’’

  Deprem sonrasında Mühendislik Fakültesi'nde ’’derse devam’’ kararının zamanın dekanı Prof. Dr. Reşat Apak tarafından alındığı ifade edilen açıklamada ’’Teknik raporlarda, binada can güvenliğini tehdit eden bir durumun bulunmadığı belirtiliyor. Buna rağmen derslerin büyük bölümü kampusdaki diğer binalarda yapılmakta ve bina halen onarılmaktadır. Görev süresi dolduktan sonra Prof. Dr. Apak'ın yerine başka bir dekan atanmasın daha doğal bir durum olamaz’’ denildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı