Gündem Haberleri

  ‘İstanbul’ sözü havada kaldı

  Bülent SARIOĞLU / ANKARA
  19.02.2015 - 01:01 | Son Güncelleme:

  Kadına yönelik şiddete karşı hazırlanan ve Türkiye’nin ilk imzacısı olduğu İstanbul Sözleşmesi’nin 1 Ağustos’ta yürürlüğe girdiği günden bu yana Türkiye’de 139 kadın, erkek şiddetine kurban gitti.

  CHP Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın başkanlığını yaptığı Avrupa Konseyi Eşitlik ve Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu’nca (AKPM) oluşturulan parlamenter ağı, Özgecan Aslan’ın maruz kaldığı vahşi saldırıyı kınadı ve Türkiye’yi daha etkin önlemler almaya çağırdı. Parlamenter ağının sosyal paylaşım sayfalarından Özgecan’ın fotoğrafıyla birlikte paylaşılan Bilgehan’ın mesajında “Türkiye’nin yetkili makamlarını, Sözleşme’nin gereklerini yerine getirmeye ve bu tür suçların cezasız kalmamasını sağlamaya davet ediyorum” ifadeleri yer aldı.

  ‘MİLAT OLSUN’ DEMİŞTİK

  Bilgehan mesajına şöyle devam etti: “Bir küçücük kız, canı ile Türkiye’nin aklını başına getirdi. 1 Ağustos’ta ‘Bugün milat olsun, eylem planı hazırlansın, sözleşme sözde kalmasın’ demiştik. O günden bu yana İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili somut adımlar atılmadı. ‘Milat olsun’ dedik, olmadı. ‘Sözde kalmasın’ dedik, sözde kaldı. Üstelik eşitlik karşıtı söylemlerle şiddet körüklendi.”

  Bilgehan, kadın-erkeğin eşit olmadığına ilişkin söylemlerin sözleşmeye ve Anayasa’ya aykırı olduğunu hatırlattı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı