Gündem Haberleri

  İstanbul semalarında mülteci gerçeği

  Zeynep BİLGEHAN
  02.09.2015 - 23:11 | Son Güncelleme:

  ‘AKÇAKALE sınır kapısının açılmasını beklerken sıcak ve susuzluktan öldü’, “İtalya’ya gitmeye çalışırken görevliler tarafından kıstırılan tekneden denize atladı, boğularak öldü”, “Türkiye-İran sınırını geçtikten sonra donarak öldü...” Haberlerde sıklıkla karşımıza çıkan bu cümleler bu ay boyunca gözümüzün önünden kaçmayacak şekilde İstanbul Tepebaşı’ndaki The Marmara Pera Oteli’nin çatısındaki ekran aracılığıyla yansıtılacak.

  SABAHA KADAR

  ‘Liste’ adını taşıyan projenin amacı 1 Ocak 1993 - 14 Haziran 2015 tarihleri arasında Avrupa yolunda ve Avrupa sınırları içinde ölümleri belgelenmiş 22 bin 342 göçmen, sığınmacı ve mültecinin kaydını tutarak gözler önüne sermek. 27 Ağustos gecesinden itibaren 31 gün boyunca her gün, gün batımından gün doğumuna kadar 12 saat boyunca, 2.5 saniye aralıklarla kelime kelime yayınlanacak listenin toplam süresi 360 saat.

  Dramın kaydı tutuluyor

  LİSTENİN kaynağı 1990’ların başından itibaren bu ölümlerin kaydını açık bilgi olarak tutmaya çalışan UNITED for Intercultural Action (Kültürlerarası Eylem Birliği), Fortress Europe ve The Migrant Files. 2006 yılından bu yana çeşitli iş birlikleri yardımıyla güncel listenin görünür kılınmasına aracılık edense sanatçı Banu Cennetoğlu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı