Gündem Haberleri

  İstanbul Şehir Tiyatrosu Hollanda'da

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 11:50 | Son Güncelleme:

  İstanbul Şehir Tiyatrosu, bir tiyatro festivali çerçevesinde, Mevlana'yı anlatan oyunuyla Hollanda'da sanatseverlerle buluştu.

  Sahne Sanat Kurumu tarafından düzenlenen festival kapsamında Hollanda'ya gelen İstanbul Şehir Tiyatrosu, Mevlana'nın hayatını ve düşüncelerini konu alan 'Can Ateşinden Kanatlar' adlı oyunu, 14 Ekim'de Rotterdam'da, dün akşam da Amsterdam'da sahneledi.

  Oyun, her iki kentte Türk ve Hollandalı seyircilerden büyük ilgi gördü.

  Turgay Nar'ın yazdığı oyun, 750 yıl kadar önce Konya'da yaşamış Mevlana'nın, Şems-i Tebrizi'nin kuşkulu kayboluşunun ardından bu ezeli dostunu arayışını ele alıyor. Bora Seçkin ve Yiğit Sertdemir tarafından sahnelenen oyunda, o dönemin dünya savaşı sayılabilecek ve yaklaşık 300 yıl süren Haçlı seferleri sırasında yaşamış Mevlana'nın, hümanist kişiliği ön plana çıkarılıyor.

  Oyunu aynı zamanda yöneten Bora Seçkin, Amsterdam'daki gösteriden sonra A.A muhabirine yaptığı açıklamada, Hollanda'da gördükleri ilgiden memnun olduklarını belirtti ve Mevlana Celaleddin Rumi'nin o dönemde dile getirdiği görüş ve düşüncelerin geçerliliğini, bugün de tartışmasız bir şekilde koruduğunu anlattı.
  Seçkin, Mevlana'nın, aydın ve hümanist kişiliğiyle medeniyetler buluşmasının zorunluluğunu yaşadığı dönemde gördüğünü, hissettiğini belirtti.

  İstanbul'da sahneledikleri oyunun ikinci yılına girdiğini belirten Seçkin, Türkiye'de 1 milyondan fazla seyirciye ulaştıklarını anımsattı ve oyunun içeriğinin kendilerini de etkilediğini söyledi.

  Seçkin, “Etkilenmemek mümkün değil, çok zengin bir şiir, önce aklınızı sonra ruhunuzu cezbediyor” dedi.
  İstanbul Şehir Tiyatrosu ekibi, 'Can Ateşinden Kanatlar' oyununu yarın da Utrecht'te sahneleyecek ve daha sonra Türkiye'ye dönecek.

  Sahne Sanat Kurumu'nun 14-18 Ekim'de düzenlediği tiyatro festivali kapsamında Hollanda'da faaliyet gösteren diğer Türk tiyatro grupları da dört büyük kentte çeşitli oyunlar sunuyor. 

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı