Gündem Haberleri

  İstanbul seferberliği

  Nuray BABACAN
  11.02.2005 - 01:46 | Son Güncelleme:

  İstanbul’da son dönemlerde artan hırsızlık ve kapkaç olaylarının çözümü için hükümet, bir dizi önlem almaya çağırılırken, siyasiler de sorunun çözümü için kolları sıvadı. TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı Ziyaeddin Akbulut ve Komisyonun emniyet kökenli AKP milletvekili Şükrü Önder, İstanbul’da yaşanan hırsızlık ve kapkaç olaylarının, cezaların artırıldığı yeni TCK’nın nisan ayında yürürlüğe girmesiyle azalacağını öne sürdüler.

  Milletvekilleri, çözüm önerilerini hükümete de ilettiklerini belirttiler. Milletvekillerinin, önerileri şöyle:

  BÖLGESEL POLİS TİMLERİ OLUŞTURALIM

  Ziyaeddin Akbulut (TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı):
  İstanbul’un güvenliği çok önemli. İstanbul’un sorununu hallederseniz, Türkiye’yi halletmiş olursunuz. Son dönemlerde yaşanan olaylardaki artışı, ben de gözlüyorum. Bir dizi önerilerimiz oldu, hükümete de ilettik. Öncelikle bölgesel polis timleri oluşturulmalı. Belirlenen sıkıntılı bölgelerde her biri 10-20 kişiden oluşan polis ekipleri kurulmalıdır. İstanbul bölgesel olarak mercek altına yatırılmalı. Vatandaşın uyarılması da son derece önemlidir. Hangi bölgelerde sorun yaşandığı, yolda yürürken nerelere dikkat edilmesi gerektiği duyurulmalıdır. Bayanlar, yol kenarı yerine vitrin kenarlarından yürümeyi tercih etmeliler. Bu tür uyarılar medya aracılığıyla halka iletilmelidir.

  POLİSİ MASADAN KURTARALIM

  Şükrü Önder (İçişleri Komisyonu üyesi, eski Emniyet Müdürü):

  En önemli adımlardan birisi, polislerin masa başı işlerden çekilmesi olur. Eğer polis bu görevlerden kurtulursa, sokaklardaki polis sayısı artar. Polis tali işler yapmamalı, sokaklara asli işlerine dönmelidir. İşyeri ruhsatlarının verilme görevinin polisten alınması bunun bir adımıdır. Sadece Emniyet Genel Müdürlüğü’nde masa başı çalışan polis sayısı 6 bindir. İyi bir organizasyonla bunun sayısı 2 bine indirilebilir. Üniforma caydırıcı bir unsurdur. Sivil polis kullanımı da yeniden gözden geçirilmelidir. Devriye polisleri açısından sorun olan benzin kullanımı sınırı da bence sorunlardan biridir. Trafikte de aynı problem yaşanmaktadır. 20 bin trafik polisinin 7 bini masa başında çalışıyor. Eğer bürokratik işler azaltılırsa, sokaklarda görev yapan polis sayısı artar.

  Z. Akbulut

  Güvenlik çok önemli. İstanbul’un sorununu hallederseniz, Türkiye’yi halletmiş olursunuz. Öncelikle bölgesel polis timleri oluşturulmalı.

  Ş. Önder

  En önemli adımlardan birisi, polislerin masa başı işten çekilmesi olur. Eğer polis bu görevlerden kurtulursa, sokaklardaki polis sayısı artar.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı