Gündem Haberleri

  İstanbul, Paris’te

  Hürriyet Haber
  21.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bagatelle Şatosu’nda ‘İstanbul, Farklı Bakışlar’ fotoğraf sergisi

  MEGAPOL İSTANBUL'DA YAŞAM

  Seçiciliğini, Sipa Press'in kurucusu ve direktörü Gökşin Sipahioğlu'nun, derlemesini ise Ferit Düzyol'un yaptığı sergide yer alacak fotoğraflar, megapol İstanbul'un simgelerinden olan Boğaz'ın iki yakasındaki, çağdaş yaşamı ve doğal güzelliklerini gözler önüne serecek. National Geographic dergisinin dünyaca ünlü fotoğrafçılarından İran asıllı Reza, Ortaköy'de çektiği fotoğrafıyla katılıyor sergiye.

  ÜNLÜLERİN OBJEKTİFİ

  Sergide Şakir Eczacıbaşı, Gültekin Çizgen, Salı Grubu fotoğrafçıları, İfsak Grubu fotoğrafçıları, Reuters'ten Fatih Sarıbaş, National Geographic'ten Reza, Stanfield, Arthus-Bertrand, Baumann, Boulat, Patrick Frilet, Marc Riboud'un (sağda) renkli fotoğrafları yer alacak.

  1 AĞUSTOS’A KADAR

  15 Nisan'da açılacak sergi 1 Ağustos'a kadar sürecek. Fransız fotoğrafçı Herve Lewandowski, Osmanlı minyatürlerinden bir örnekle katılıyor sergiye.

  HÜRRİYET VE ATLAS FOTOĞRAFÇILARI

  Sipa Press'in seçtiği ve günümüz İstanbul'unu anlatan 'İstanbul, Farklı Bakışlar Sergisi' Paris'te 15 Nisan'da açılacak. Sergide, fotoğraf ustası Ara Güler'in (solda) ve Atlas Dergisi'nin foto muhabirlerinden Gökhan Tan'ın (altta) çalışmaları da yer alıyor. Paris’te, Hürriyet Gazetesi foto muhabirlerinden Hayrettin Karateke, Kutup Dalgakıran ile Atlas Dergisi'nden Sinan Anadol, İzzet Keribar, Erdem Yavaşça, Şebnem Eraş, Güneş Kocatepe'nin fotoğrafları sergilenecek.

  Atlas Dergisi'nden belgesel

  Türkiye'nin ilk ve tek coğrafya dergisi Atlas, ‘‘Keşifler Atlası’’ adlı belgesel ile ekrana geliyor. Bu pazar günü saat 17.00'de Kanal D'de yayınlanacak olan belgeselin yapımcılığını da Kanal D üstlendi.

  12 bölümlük belgeselin sekiz bölümü ‘‘Türkiye’’, dört bölümü ise ‘‘Dünya’’ başlığı altında toplanıyor. Çekimlerine üç yıl önce başlanan dünya bölümlerinde Namibya'da yaşayan Taş Devri insanları, Kuzey-Güney Kutbu, Madagaskar'daki doğal yaşam ve Ekvador volkanlarına tırmanış ekrana gelecek. Belgeselin Türkiye çekimleri ise 10 ayda tamamlandı ve 25 bin kilometre yol katedildi.

  Atlas Dergisi'nin yazarları ve araştırmacılarının katılımıyla hazırlanan belgeselin genel koordinatörlüğünü Mehmet Yaşin yapıyor. Handan Türkeli'nin yönetmenliğini yaptığı ekibin kameramanları Turan Yavuz, Françoise Pierrot ve Haluk Göl. Müzikler Serdar Ataser ile Atlas Dergisi Genel Yayın Müdürü Özcan Yüksek'e ait. Belgeselin ulaşım sponsorluğunu ise Mercedes firması yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı